ראשי » כללי » אולמרט: אז מה היה לנו שם?

אולמרט: אז מה היה לנו שם?

חתם על עסקת טיעון, מכין בקשת חנינה. ועוד על המדווח דן מרגלית

מאת מערכת פה שם

פרקליטיו של אהוד אולמרט סגרו עסקת טיעון עם הפרקליטות שלפיה ראש הממשלה לשעבר יודה בכל הסעיפים בפרשת שיבוש הליכי חקירה ובתמורה יזכה לעונש של שמונה חודשים בחפיפה לשנה וחצי מאסר שהוא אמור לרצות החל מאמצע החודש הבא. אולמרט הצליח לחמוק מסעיפי הדחת-עד ומהעונש הקבוע בחוק על שיבוש הליכים – עד 4.5 שנות מאסר. ופרקליטו, נבות תל צור, צפוי לעמוד לדין שמעתי בלשכת עורכי הדין על התנהלותו הפעילה בפרשה.

ועל דן מרגלית החוגג, בהמשך.

בתוך מערבולת הפרשות כבר קשה להתמצא. הפרשה הנוכחית נחשפה בשלב הסופי של תיק טלנסקי, כאשר "התהפכה" שולה זקן בעצת פרקליטיה החדשים וחתמה על הסכם עדת-מדינה עם הפרקליטות. זקן הגיעה עם כמות הקלטות שזיכו אותה בתואר "מפעל ההקלטות של שולה". נשמע בהן היטב אולמרט משכנע אותה לקבל על עצמה את מלוא סכום השוחד ומציע. דרכים להתמודדות משפטית. ההקלטות אולי סייעו לשופט לחרוץ את דינו, אך לא נכנסו לפרוטוקול המשפט והיו צריכים להתנהל בהליך נפרד.

כעת הפרשה הזו הגיעה לסיומה. ולשורה הכספית האחרונה נכנסים גם מיליוני שקלים מכיסי הציבור לסדרת המשפטים – ולבניית אגף בכירים מיוחד. הסיבה: ראש ממשלה מחזיק בסודות המדינה הכמוסים ביותר, שסכנה רובצת על חסיונם בחברת פושעים בכלא משותף.

בפני אולמרט עומדים שלושה תיקים פתוחים: תיק טלנסקי, שבו קיבל 8 חודשי מאסר ועליו הוא מערער לבית המשפט העליון. הדיון יתקיים השבוע. תיק ראשונטורס שבו זוכה והפרקליטות היא המערערת. ותיק מרכז ההשקעות גם הוא עם ערעור הפרקליטות מערערת שרוצה לאחד את העונשים בשני התיקים הללו לזמן מאסר בפועל.

רבים הם המבקרים את הניסיונות של פרקליטי אולמרט לאיחוד תיקים ואת נכונותה של המערכת המשפטית לעשות זאת. העיתונאי דן מרגלית הוא מוביל המבקרים והסונטים באולמרט. דעתו של החבר לשעבר, שהפך את עורו ומתכחש לעברו, לא תנוח עד שיראה את אולמרט עם נוצות מרוחות בזפת.

olmert1

אולמרט ותל-צור: גם העו"ד חשוד בתיק חמור, אך לציבור כבר די נמאס           צילום: אמיל סלמן

 *      *       *

הסיפור של מרגלית (ראו עוד על מעלליו) בקשרי עיתון-שלטון ובגידות התחיל לפני יותר מ-40 שנה. הוא היה אז כתב פוליטי ב"הארץ" ולקראת בחירות-המהפך של 1977 ערך הסכם מוקלט עם עוזרו של עזר וייצמן, ועל דעת שר הביטחון המיועד, כי יהיה עוזרו האישי אם הליכוד ינצח. לשם כך נטל חופשה-ללא-תשלום ממו"ל העיתון ועורכו הראשי גרשום שוקן.

שוקן מהר לאשר לו, ועמד על כך שהחופשה תהיה ממושכת, שכן זה מכבר לא רצה את מרגלית בעיתונו. אולם בבוקר כניסת הממשלה החדשה לכהונתה ביקש מרגלית פגישה בהולה עם עורך העיתון גדעון סאמט.

הוא ביקש לחזור לעיתון. בבואו באותו יום ללשכת שר הביטחון אמר לו וייצמן כי לא יוכל להעסיקו שכן שר החוץ החדש, משה דיין, שקרא על כך לראשונה בעיתון של אותו יום, התנגד מייד. הוא מחה על חידושה של פעילות פוליטית כמו זו שהנהיג דיין בשעתו כשר ביטחון כדי לערער את מעמד שרי החוץ של העבודה.

שוקן היה אותו זמן בחו"ל, אך לאחר הפצרות נרגשות בגלל אובדן שתי משרות בבוקר אחד, אושרה לו החזרה לעבודה ובכך ניצלה הקריירה שלו ב"הארץ״ ובכל עיתון אחר. הדבר נעשה ללא ידיעת שוקן, שלא היה מאשר, ובשובו נזף על המשגה שנעשה בהיעדרו.

margalit olmert

אולמרט ומרגלית בימים קרובים יותר           צילום: בוצ׳וצ׳ו

ובחזרה לאולמרט. ראש ממשלה לשעבר שהולך לכלא על שחיתות הוא לקח חשוב לצמרת הפוליטית. אין הצדקה למידת-רחמים מופרזת, אך הסכמי הטיעון הוצדקו בהודאתו לבסוף באשמה.

כפי שכליאת הנשיא-לשעבר משה קצב סימנה בחדות את האיסורים על תקיפות והטרדות מיניות, כך גם פרשות אולמרט, שיהירותו וחמדנותו התגלעו גם כראש עיריית ירושלים. עבודתם החרוצה והלא-די-מוערכת של צוותי התביעה הכללית צריכה עתה להימשך בהימנעות מהקלות מופרזות על הבכיר-מאוד המורשע.

הנשיא רובי ריבלין, ידידו של אולמרט עוד מימי בית"ר, מעכב ללא הרף את בקשות ההקלה. בכך לפחות יידחו חיוכיה של לשכת נתניהו – ושל עיתונאי אחד בתל-אביב שפעם היה מהחברים הטובים ביותר של האיש מהמושחתים ביותר בצמרת.

ועוד זאת בסעיף יחסי אהוד-דן. הם התקלקלו כאשר, בזמן מלחמת לבנון השנייה, מרגלית חזר ופנה לראש הממשלה שיגביר את ההפצצות על ביירות. לבסוף, אולמרט הורה לא להעביר אליו עוד שיחות ממנו. שם התחילה איבת מרגלית שלא חדלה עד היום. היא מורעלת עדיין, כפי שמעיד נוסח כתיבתו ב"ישראל היום" על תיקי אולמרט. ולא בגלל יריבות הביטאון של נתניהו לקודמו הישן בתפקיד.

 

19 בינואר, 16:30

תגובה אחת

  1. איך איך אולמרט לא החזיק מעמד ודן מרגלית כן. עשה כמעט את כל העבירות בתקשורת וממשיך בלי הפרעה כולל הגועל של להשמיץ בעיתון את חברו לשעבר

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS