ראשי » כללי » אז לא סוגרים את המדינה. רק בשבת

אז לא סוגרים את המדינה. רק בשבת

הסחטנות ניצחה. כחלון (עם אותו חיוך): "הסכם היסטורי"

מאת צוות פה שם

שביתת המשק ברביעי 23.12 נמנעה. ההסתדרות ניצחה. בשעה 2 לפנות בוקר הסכים שר האוצר כחלון לחלק ניכר מתביעות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. מאות אלפים עשו ביום-שאחרי את חשבון ההישג. ואולי התפנו גם לשאול את עצמם: מדוע עצם האיום ב"שביתת כל השביתות" לא היה יכול להימנע.

אכן, זאת אמת היסטורית של משאים-ומתנים: מה שנראה בלתי אפשרי לפני חצות מסתדר, לפתע ואל מול עיניים טרוטות, שעתיים אחרי. אבל הרי כחלון מכיר היטב את מהפכי-הלילה האלה. את אותו הסכם אפשר היה לסגור במו"מ מוקדם יותר והיסטרי פחות – לא "היסטורי", כפי שכינה אותו כשהלך לישון.

ניסנקורן נרדם מרוצה יותר. הוא רצה העלאת שכר אחידה, לכלל עובדי המגזר הציבורי. תוספת של 2.2 אחוז, לצד תשלום 3,000 ש״ח כפיצוי על כך שלא היה הסכם שכר בין 2013 ל-2015. הוא קיבל את זה, עם שינויים לא-היסטוריים, כפי שכחלון היה נותן – בדיון מפוכח ופיקח – גם מבלי שאחזו בגרונו.

כי הרי כחלון היה חתום כבר על הבטחותיו לבוחר מימים ימימה לצמצם את הפערים בחברה על ידי הקטנת פערי השכר. הצעתו – העלאה דיפרנציאלית של השכר לעובדי המגזר הציבורי – פירושה היה, כמעט כמו ציטוט, זה שסוכם בשעה שבה בליינים מזריקים אל גרונם בברים את ה"שוט" או ה"צ'ייסר" האחרון. .

 thebattle

   ניסנקורן וכחלון: הם יכלו לגמור הרבה לפני, ובלי הטראראם      צילומים: אוראל כהן, עמית שהל

למעשה, זה היה הרגע שכחלון המתין לו. ביחד עם הממונה על השכר באוצר ואיש אמונו, קובי אמסלם, הם ניסו לקדם מדיניות מאוזנת, בריאה, חשובה. הפוליטיקאי הכי חברתי בממשלה לא בכדי זכה בתואר. אבל אחרי שהתחיל את הקדנציה כשר אוצר בפליפ-פלופ מביך סביב מתווה הגז, וגם את מחירי הדיור לא הצליח לדחוף מטה, משה הגיע לסנה הבוער. ושם נחרך באש יריבו.

והרי היה עוד מאבק מהסוג הזה: נגד סגירת המדינה בשבת. היריב – הפעם חרדי – היה נחרץ לא פחות. וגם הוא ניצח. ראו: גם את השבת רוצים לסגור לנו.

23 בדצמבר, 11:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS