ראשי » שם, שם » איומים לשנה החדשה

איומים לשנה החדשה

 500 מומחים אמריקאים מחלקים את העולם לשלוש קבוצות איום. ישראל, כרגיל, באדום

מאת מערכת פה שם

שנת 2016 בפתח וכאשר מאות מיליונים בכל העולם מכינים את המסיבות הנוצצות שלהם, מתארגנים על ארגזי זיקוקים כדי להפריע את מנוחת השכנים, או רושמים על דף את ההחלטות לשנה החדשה שלהם (שברובן לא יתבצעו), יש מי שעמל על הכנת רשימת איומים לשנה החדשה.

משאל רחב שנערך בין 500 מומחים אמריקאים לביטחון ויחסי חוץ הרכיב מפת איומים וחילקו אותה לשלוש קבוצות: איום גבוה (צבע אדום), איום בינוני (כתום) ואיום נמוך (צהוב). רמת האיום נקבעה ע"י שילוב של שני פרמטרים: היתכנות גלישתו של סכסוך למוקדים אחרים, שאינם מעורבים בו, ואפשרות הפיכת הסכסוך ממקומי לעולמי.

במבט חטוף על הרשימה (והמפה) אפשר אולי לאמץ את נחמת הטיפשים ובה כמעט כל העולם סובל מאיום שיכול להתפתח למלחמת עולם. עוד: האיומים בעולם אינם נפתרים, אלא רק מורדים בדרגה בעוד הקשים והמפחידים מהם הופכים רלוונטיים יותר. הנה רשימת הסכנות שמהן צריך העולם להיזהר בשנה שתבוא עליו, כנראה לרעה:

לא קשה לנחש שהמדינה האסלאמית על פועלה, בתחומי עירק וסוריה ומחוצה להן, ניצבת בראש רשימת האיומים ברמה גבוהה. אחריה – איום בטרור על אדמת אמריקה או אירופה (המשאל נערך עוד בטרם מתקפת הטרור האחרונה בפריז), איום סייבר חמור על מערכות שליטה אמריקאיות או החרפת מלחמת האזרחים עצמה. סכסוכי-המשנה של מלחמת האזרחים הסורית גם הם מאיימים על יציבות העולם. אחד מהם הוא המאבק הכורדי לעצמאות, אשר עתיד להיתקל בהתנגדות עזה מתורכיה והתנגשות בין שתי המדינות מסוכנת מאוד.

ברשימת האיומים האדומה רשום כמובן גבוה הסכסוך הישראלי-פלסטיני שהתלקחות שלו עלולה לסבך את האזור הנפיץ ממילא. גם צפון קוריאה מככבת ברשימה ואפשרות הבערת הגבול בין שתי הקוריאות, אולי בגלל ניסוי גרעיני אחד יותר מדי, עדיין מהווה סכנה ברורה לשלום העולם. המשך היציבות של מצרים ולוב, לצד קריסה מוחלטת של עירק, מטרידים את מומחי הביטחון כמו גם התלקחות אזורית של הקרב עתיק היומין בין השיעה לסונה. לפי שעה הוא מוגבל לאזורים שבשליטת דאעש.

נכנסת חדשה למצעד היא אירופה. הסכנות הדמוגרפיות, הטרוריסטיות והפוליטיות, צובעות את היבשת באדום בוהק. מעבר לאיומים הברורים בפיגועי טרור על אדמת היבשת המבוהלת סומן איום פוליטי ממשי על עצם קיום האיחוד האירופי וכתוצאה מכך על יציבות העולם. במזרח אירופה מדינות כמו בולגריה והונגריה מצפצפות על מדיניות ההגירה ולמעשה קובעות את גורל הפליטים בעצמן. ממערב עולים הקולות הקוראים להתנתקות מהאיחוד האירופי, בין אם בבריטניה, בה מפלגת "אוקיפ" המבטיחה היפרדות עולה בהתמדה בסקרים, או במדינות אחרות כדוגמת ספרד, איטליה ואפילו צרפת.

אירן של אחרי הסכם הגרעין עדיין מוגדרת כאיום גבוה בגלל תמיכתה המערערת והמטרידה בארגוני טרור ברחבי המזרח התיכון.

1

מפת האיומים: כרגיל ישראל מסומנת ומוקפת באדום בוהק

בגזרת האיומים הבינוניים ניתן למצוא כאלה ש"כיכבו" במצעד של שנה שעברה אך התעמעמו מול הכאוס המזרח-תיכוני. אחד מהם הוא הסכסוך באוקראינה. "הפסקת האש במזרח המדינה שומרת על יציבות", כך מנמקים מומחי הביטחון אך מדלגים על העובדה שפוטין הפך לאחד המנהיגים היותר נחושים במלחמה בטרור ולא נראה כי המערב עתיד לפתוח איתו סכסוך דמים בקרוב. מול העבודה שרוסיה שקועה גם בסוריה, אופציית החרפת הלחימה באוקראינה נראית בלתי סבירה.

עוד סכסוך שהורד בדרגה הוא זה שבין סין, שכנותיה וארה"ב על ים סין הדרומי. נראה כי סין, שהשתלטה על מספר איים בים והקימה אי מלאכותי חדש, לא מתכננת השתלטות נוספת והמצב, שהיה על סף מלחמה בין שתי המעצמות, הפך ליציב.

ממכסיקו, המדינה התורנית שבה ארה"ב מנהלת את מלחמת הסמים שלה, קיים ועומד איום ממשי על גבולות אמריקה. והקרטלים שעסוקים במלחמה עד חורמה אלה באלה יכולים להזליג אותה צפונה ולפגוע ביציבות ובשקט היחסי של האמריקאים. עוד מדינה, שאותה ערערה אמריקה בעצמה, היא אפגניסטן. הטאליבן שהשיג שליטה כמעט מלאה במדינה מתקשה להרגיע את המצב שם ומשאיר אותה ברשימת האיומים.

ויש גם הסכסוכים שנמצאים ברמה נמוכה של סכנה עולמית. כזה הוא העימות הנצחי בין הודו ופקיסטן. שתיהן מעצמות גרעין ולא יישבו עדיין את הריב הארוך ביניהן. בוקו-חארם, הוא ארגון הטרור הקטלני בעולם וגם אם נראה שניגריה, שבה הארגון משתולל, נכנסה לתקופה שקטה יותר –  היא עדיין נמצאת ברשימת המדינות עם סכסוך דמים בעל פוטנציאל הרס עולמי. וברשימה גם היציבות המעורערת בסעודיה, שם חילופי הדורות במשפחת המלוכה, לצד זליגת מלחמת האזרחים בתימן, מאיימת על יציבות הממלכה. וכשאחת מספקיות הנפט הגדולות בעולם שרויה בחוסר יציבות, ברורה ההשפעה על הביטחון והשוק העולמיים.

ישראל תמיד נמצאת בלב אזור עם פוטנציאל איום עולמי, אך לדעת רוב בין 500 מומחי-הצמרת נראה כי ההווה מזמן איום גדול יותר לשלום העולם מהמזרח התיכון ולאו דווקא כזה המכוון נגד "המשטר הציוני". למי שנמאס למצוא את עצמו על מפת האיומים יכול לעבור, גם אם זמנית, לאחת המדינות הצבועות באפור, שמהן לא נשקף איום עולמי. אחת כזו היא אוסטרליה. שם גם אפשר השבוע לחגוג ראשונים (ובראש שקט) את השנה החדשה, שגם היא כרגיל מלאה בסכסוכים העלולים להפר את השלווה ב-2016.

23 בדצמבר, 14:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS