ראשי » כללי » אלף-בית [Alphabet] קפצה כיתה

אלף-בית [Alphabet] קפצה כיתה

החברה-אם של גוגול מטפסת במהירות בשוק הנראה רווי

מאת אסף דודאי

דוח הרווח והפסד שרבים ציפו לו הגיע. אלפאבת, החברה-אם של גוגל שנוצרה יש מאין באוגוסט האחרון פרסמה את הדוח הראשון שלה, לרבעון האחרון של 2015.

וול סטריט תהייה מרוצה. אנליסטים צפו מכירות של 20.77 מיליארד דולר, ואלפאבת פרסמה נתון גבוה אף יותר, 21.3 מיליארד. ולמניותיה צפויה נסיקה במסחר בניו יורק.

היקף ההוצאות העצום על הפרויקטים הנועזים של אלפאבת מכונים בעמק הסיליקון moon shots, על שם הסכומים האדירים שארה״ב השקיעה בשנות השישים בניסיון לנצח את ברית המועצות במרוץ לירח. ואכן ניצחה.

loon

בלון פורח כתחנת WiFi: אחד מהפרוייקטים של X, המעבדה הסודית             צילום: גוגל

אלפאבת מאגדת בתוכה מספר חברות:

  • גוגל, שכוללת את החיפוש, פרסום, יוטיוב, הדפדפן כרום, מערכת ההפעלה למובייל אנדרויד, החנות האינטרנטית Google Play ואפליקציית המפות
  • Nest: מכשירים חכמים לבית
  • Verily: חברת מחקר-ופיתוח לתרופות
  • Sidewalk: תכנון אורבני
  • Access: תשתיות אינטרנט מהירות
  • Google Ventures, Google Capital: חברות השקעה
  • X: המעבדה הסודית שמנהלת מספר פרויקטים שאפתניים כגון מכוניות ללא-נהג, בלונים פורחים שמשדרים WiFi, עדשות מגע עם צ׳יפ למדידת רמת גלוקוז בדם, עוד נסים ונפלאות כאלה.

בינתיים, השאפתנות המרקיעה שחקים גרמה הפסדים תפעוליים בחברות-הבת של אלפאבת בסכום הדימיוני-גם הוא של 3.07 מיליארד דולר. לשם השוואה, הסכום כפול מזה של הפסדי הרבעון השלישי. כלומר, תחת ההסדר העסקי החדש של אלפאבת, לארי פייג׳ וסרגיי בין הרשו לעצמם להוציא הרבה יותר על פרויקטים לא מניבים. וזו הייתה בדיוק הכוונה שלהם עם אלפאבת – לאפשר לגופי מחקר ופיתוח עצמאיים תזרים מזומנים היישר מעטיני גוגל.

פייג׳ ובין הפכו בכך את גוגל למממנת הסטארטפים הגדולה בעולם. הרווחים העצומים שלה מועברים לחברות- הבת האחרות של אלפאבת, שעדיין רחוקות מלהיות רווחיות. זהו הימור אמיץ, אך יכול להוכיח עצמו כמשתלם. המכוניות ללא-נהג, למשל, הרחוקות שנים אחדות בלבד מכבישי ארה״ב: אם אפלאבת תקדים את המתחרים עם המכונית האוטונומית הראשונה, וכך נראה שיהיה, היא תגרוף קופה לא קטנה.

מעניין יהיה לראות כיצד בעלי המניות יגיבו למבנה החדש. האם יקבלו את הזרמת הרווחים שלהם למחקר ופיתוח, או ידרשו אותם לעצמם בצורת דיווידנדים. עם דבר אחד לפחות הם יהיו מרוצים – אלפאבת עקפה את אפל כחברה בעלת השווי הגדול בעולם. עד כה אפל החזיקה בתואר עם שווי של 541 מיליארד דולר, אך כעת הכתר עבר לאלפאבת, עם שווי של 554 מיליארד דולר.

אולי אפשר לומר שהחברה החדשנית מלמדת את האלף-בית החדש לכל השחקניות המובילות (והסטארטאפים) בתבל.

 

2 בפברואר, 16:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS