ראשי » טכנו \ דוק.טור » אלצהיימר: זה מדבק

אלצהיימר: זה מדבק

100 שנה אחרי גילוייה, מתברר שחודרת גם בניתוחי השתלה. ועוד נתונים שנשכחו

מאת מערכת פה שם

מחלת האלצהיימר יכולה להיות מדבקת, כך טוענת קבוצת חוקרים מהאוניוורסיטאות של וינה וציריך. ההידבקות לא נגרמת ממגע, והממצאים צריכים להדאיג את המערכת הרפואית העולמית. בניתוח לאחר המוות של שמונה מטופלים שעברו השתלת רקמות נמצאו בשבע גופות, בגילים 28-63, שאריות של ההורמון המוחי א-בטה שאחראי להיווצרות המחלה.

הגיל הצעיר יחסית של המנותחים הוביל את החוקרים לבדיקת הרקמות שנשתלו בגופם והתבררה תוצאה מדאיגה: ההורמון עבר בניתוח מקליטת רקמת תאי-עצב במערכת העצבים הלא-נגועה.

מומחים אמריקאים מוסיפים למדורת הבהלה וטוענים כי לא רק בהשתלה מורכבת של תאי-עצב טמונה סכנה להעברת "זרעי המחלה", אלא גם בטיפולים פולשניים פחות כמו ניתוחים או הזרקת הורמונים. חמש משבע הגופות שנבדקו סבלו גם מנזק משמעותי בכלי הדם של המוח, שנגרם ע"י פעילותו של ההורמון האחראי למחלה.

אבל עם ם הדאגה יש בגילוי גם בשורה לחולים. הבידוד של ההורמון ההרסני, יחד עם הבנת דרך פעולתו, מקרב את החוקרים למציאת תרופה למחלה חשוכת-מרפא עד כה. בבתי חולים העורכים השתלת-רקמות מרעננים עתה את הנהלים. תורמי הרקמות נבדקים ביתר זהירות כדי למצוא האם יש סכנה לגוף המקבל גם בקליטת שאריות זעירות של ההורמון המסוכן.

אלצהיימר פוגע  בשני אופנים: קוגניטיווי ופיזי. עם איבוד יכולות הזיכרון והלמידה מתרחשת אצל הנפגעים גם התנוונות גופנית איטית, שמתבטאת בשינוי כלי-דם במוח ובפגיעות קשות ביכולות המוטוריות. אלצהיימר ניתן לאבחון בוודאות מוחלטת רק לאחר המוות, מה שמקשה כמובן על זיהוי מוקדם שיכול להקל על החולה. הטיפול המוצע כיום מגוון וכולל פעילות לשיפור יכולות התפישה ע"י פעילות מוחית וטיפול תרופתי – עדיין בשלבי ניסוי שונים – ובעזרת גלולות האמורות לעכב את התפתחות המחלה.

1

דימוי האלצהיימר: סכנת הורמון החודר גם למוח של צעירים ומפורר אותו

עפ"י ההערכות, שכן אין אומדן ורישום רשמי, בישראל מצויים כ-100 אלף נפגעי המחלה בשלבי התקדמות שונים. המספרים עולים בהתמדה: בשנות השמונים נרשם מת אחד מהמחלה על כל מאה אלף תושבים, כעבור עשור מתו ארבעה מכל מאה אלף וב-2010 הגיע השיעור מאותו מספר ל-6.3. מסיבה שלא התבררה עדיין, יהודים נגועים במחלה פי 5.6 מאשר ערבים. שיעור הנשים שנקבע כי מתו מאלצהיימר גבוה ב-80% מגברים. וככל שהזמן עובר יותר אנשים מתים ממחלה שלא ידוע עדיין להסביר את פשרה ומקורה. הופעתה מגיעה לרוב בסביבות גיל 65 ומעלה והיא יכולה להימשך עד לעשרים שנה. אך מתברר שגיל החולים יורד ובגילאי 45-64 זוהו שלושה חולים על כל מיליון תושבים.

לצד נטיות גנטיות נמצא באחרונה קשר ישיר בין פגיעות-ראש מרובות להופעתה. עוד ידוע, כי משכילים יותר מועדים יותר לחלות בה בגלל הקשר החזק יותר שנוצר בין תאי-המוח שלהם ותורם להתפשטות מהירה. בתוך הערפל הזה ההמלצות דומות לעצות השכיחות: הימנעות מעישון והתמדה בפעילות גופנית אמורות להאט את התפתחות המחלה, אך אין עדויות ברורות שיש בהן למנוע אותה.

מחקר אחר, בקרב ילדים וצעירים שקיבלו זריקות הורמונים, מאשש גם הוא את טענת ההדבקה. במוחם נמצא אותו הורמון המקושר להתפתחות המחלה. ומערכת הבריאות העולמית ניצבת בפני קושי לא פשוט: חוסר האפשרות להבטיח כי תרומות חלקי-גוף או טיפול דומה יהיו חפים מסיכוני הדבקה.

05 בפברואר, 11:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS