ראשי » כללי » אמריקה ממשיכה לרצות את טראמפ

אמריקה ממשיכה לרצות את טראמפ

גל הניצחונות שלו מחזק את תחזיתנו: הוא הנשיא הבא!

מאת צוות פה שם

הישגי דונאלד טראמפ המחוספס בעוד ועוד בחירות מקדימות מייצבים אותו, עד כה, כמועמד המוביל לאייש –עם אשתו איוונה, מעצבת-על ומצודדת, את הבית הלבן בינואר הבא. אין כבר כמעט צורך למנות את הישגיו באסיפות-הבחירות (Caucuses)  שבהן השתתפו מיליונים, מדינה אחרי מדינה. לצדו, הולך ומתבלט המתחרה על מועמדות המפלגה הדמוקרטית, ברני סאנדרס, מועמד אנטי-ממסדי גם הוא. המסר המשוגר על ידי מי שמנהיגים ומועמדים אוהבים לכנות  The American People, חוזר על עצמו: העם הזה עייף ומיואש מפוליטיקאים ממוסדים ורוצה לרענן את השורות.

טראמפ, בהפגנת-כוח מרשימה בשדה הרפובליקאי ההומה מועמדים, גורף ברוב המקרים לפחות שליש יותר קולות מהבאים אחריו. אחד-אחד וביש-רואים הללו פורשים מהמרוץ. עם החיוך הסרקסטי ותנופות-היד המזלזלות, הוא עובד על העיקר בעיניו: הנדלניסט הגאון (שבלם בשנות ה-80-90 של המאה הקודמת את הידרדרות ניו-יורק והשיב לה את זוהרה) איננו עוד ״תופעה חולפת״, כתחזית-הייאוש של מתחריו עד לפני חודשים אחדים. בימי החורף ולילותיו המקפיאים הוציא לרחובות ולקלפי המון רב. הם באו גם משום שהוא Show  בלתי רגיל. 


2

       טראמפ ואשתו מלניה: זוג מהפנט בדרך לניצחון כמעט ודאי             צילום: גטי אימג׳ז

ודהו לגמרי כל הניסיונות להציג אותו כחסר ניסיון ו״הזוי״. זאת הייתה טעות פטאלית של יחצני מתחריו הרפובליקאים והדמוקרטים. כי הציבור, על פי דרכו האמריקאית,  הביע אמון באיל הנדל״ן המצליח מאוד, ואותת שניסיון עסקי מרשים אותו לא פחות מעבר פוליטי, בחלקו דלוח.

אמריקה מתבוננת כמובן גם אל שקיעתה כמעצמת-על ובמגננה מול רוסיה ומנהיגה התוקפן. טראמפ מצטייר כנשיא שלא יהסס לדפוק לולדימיר פוטין על השולחן, ובנסיבות מסוימות גם ישרוף את המועדון. לאורך הקמפיין עד כה, מתברר שהרפובליקאים – ואותו עם אמריקאי – קונים את הנרטיב הזה. זה הישג נכבד, על הדרך הוכרעו המועמד-לשעבר ג׳ון קייסיק, פוליטיקאי רב-פעלים, וכמוהו ג'ב בוש – בן למשפחת-נשיאים – שכתר זה לא עמד במבחן-השטח האכזרי. ומרקו רוביו ייזכר כמי שאיבד את הצפון בעימות טלוויזיוני כאשר חזר ודקלם באופן מביך סיסמת בחירות תפלה. וגם כריס כריסטי – מושל אנרגטי מאוד – כשל מול הפר המתרוצץ בזירה.

גם לקרלי פיורינה – מנכלי״ת זוהרת של  HP לשעבר, לא הואילה הקריירה הקודמת, וכמובן לא ניסיונה למצב את עצמה כ״הילארי קלינטון הרפובליקאית״. הילארי כבר לא נושא לחיקוי – עוד שגיאת יועצי-בחירות – ובעיקר קלקלה לה עדות מוזרה על כך שראתה פעם עובר-חי על שולחן במשרדי ארגון Planned Parenthood  שהצוות עמד לבצור את מוחו.

המערכה היא לכן סיפור כישלונם של אישים מובילים. בן קרסון, הנוירוכירורג החשוב והאינטלקטואלי שכוכבו זרח לרגע – ואז כבה בגלל חוסר ידע מוחלט בענייני חוץ ובדיות שסיפר על שנות נערותו. וזה אירע לשחור, עם קהל תומכים אוטומטי נרחב.

*     *     *

בצד הדמוקרטי גם להילארי קלינטון נותרו פצעים ללקק. ההפסד בניו המפשיר היה צפוי וידוע, אך לא גודלו. 38 אחוזים בלבד מהקולות שלה השאירו פער כואב מול ה-60 שגרף סאנדרס. בנבאדה, בירת ההימורים, ניצחה הלארי גם כן וזכתה ב-52.7% מול 47.2 של סנדרס. אם ייכשל לנצח בכמה מדינות ביום שלישי הגדול, ימשיך סנדרס להטריד את קלינטון אך לא יגיע לקו הגמר הארצי. הילארי זוכה, אבל הקופות שהיא לוקחת קטנות מדיי וסכנת ההפתעה של סנדרס עדיין מאיימת עליה.

1

הקלינטונים: פגיעה קשה בתדמית ובפאסון                 צילום: CNBC

ולא היו אלה רק הישגים צנועים וניצחונות כנ"ל. למועמדת ולבעלה זו פגיעה קשה במעמדם. מזכירת-המדינה לשעבר, סנאטורית משפיעה מניו יורק ואשת-נשיא פעילה במיוחד ספגה תבוסה מסנטור שעד לפני חודשים אחדים היה עלום-שם. לקלינטונים היוקרה והפאסון הם מרכיב חשוב בתדמיתם. הניצחון של סאנדרס הותיר אותם חשופים לזרקור על פגיעותם.

במסע הבחירות המורכב ביותר בעולם אין לדעת, על אף הכול, מה יקרה לטראמפ בהמשך. אך זאת הערכה סבירה, הנשמעת שוב ושוב, שאמריקה החבולה כמעצמה עולמית מובילה עשויה להתפתות להעביר את מושכות השלטון לדמות שכמותו, תקיפה ומוכנה "לאתגר את השטן" –  dare-devil באמריקאית פשוטה.

אמת גלובלית המרומזת בבחירות הללו היא כי כל מנהיגי מדינות המערב המובילות שרויים במשבר. אנגלה מרקל בגרמניה, כמו עמיתיה בבריטניה וצרפת. ועל איטליה כבר הפסיקו לרכל. ועוד אמת השלובה בזאת: עליית סין ויפן. כבר נפוליאון, שנודע בפתגמיו החדים, אמר עליה: "סין היא ענק רדום. הניחו לה לישון כי כאשר תתעורר – היא תניע את העולם כולו".

25 בפברואר, 19:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS