ראשי » כללי » אמריקה מתקלקלת במסע גס לנשיאות

אמריקה מתקלקלת במסע גס לנשיאות

הדציבלים נוסקים בשבוע חופשת חג המולד. ובסוף, הנשיא טראמפ?

מאת אסף דודאי

כשארה״ב עוצרת מלכת למשך שבוע, כשכולם חופשים בין חג המולד וה-New Year, גם המתמודדים במרוץ לנשיאות יזכו להפסקה נדירה בקמפיין שלהם. למתמודד אחד צפוי חג מולד שמח במיוחד – דונלד טראמפ. הוא מגרד את 40 אחוזי התמיכה בקרב מצביעים רפובליקאים, אחוז תמיכה מעורר השתאות בהתחשב בכך שהוא מתמודד מול 11 נוספים. הוא נראה כעת כמעט בלתי מנוצח.

החופשה תיתן לציבור האמריקאי הזדמנות לעשות חושבים: האם הם באמת רוצים את טראמפ כנשיא הבא שלהם? וראשי המפלגה הרפובליקאית ידרשו למהלך חשיבה אחר: כיצד עוצרים אותו?

לכן אין זה מפתיע שמתחילים לצוץ שם בתקשורת סיפורים מבזים על טראמפ. ולא שצריך לחפור עמוק מדי אתו, הוא דואג לספק כותרות שערורייתיות בעצמו. השבוע הוא התייחס לתבוסה שספגה קלינטון מברק אובמה ב-2008 כשאמר ״היא הייתה מיועדת לניצחון, וחטפה זין״ – (She was favored to win, and she got schlonged).

המילה schlong ביידיש מתארת את איבר המין הגברי, וללא ספק מופיעה לראשונה בפוליטיקה האמריקאית. ההתמודדות הנוכחית סוחטת מהמועמדים התבטאויות חריפות – בעיקר תודות לטראמפ שמדרדר את יריביו לביבי השופכין של השפה, ודואג פעם אחר פעם לסמן סף נמוך חדש.

באותה הזדמנות גם לעג לקלינטון על כך שאחרה לחזור מהשירותים אל במת העימות הדמוקרטי השבוע: ״אני יודע לאן היא הלכה – זה מגעיל. אני לא רוצה לדבר על כך״. מלבד שלל הערות שוביניסטיות בוטות, כגון זאת, טראמפ סיפק לא מעט הערות גזעניות. וסיפורי התגובה, שצצו על שושלת טראמפ מנסים לספק רקע וביסוס להערות הדוחות שלו.

וכך זועקות הכותרות:

  1. סבו של טראמפ, פרדריק טראמפ, מהגר מגרמניה לארה״ב, היה בעלים של מלון זונות בחוף המערבי בזמן ״הבהלה לזהב״, סוף המאה ה-19. הסב הוגדר על ידי העיתונים כ״סרסור״ והואשם לא פעם בהעלמת מס.
  2. גם אביו של טראמפ, פרד, זכה להתעניינות מחודשת. האב, שהקים את אימפריית הנדל״ן שדונלד קיבל בירושה, היה חבר פעיל בקו-קלוקס-קלאן בשנות העשרים של המאה הקודמת. הוא נעצר בזמן הפגנה של הקלאן בניו יורק ב-1 ביוני 1927. אלו היו השנים שבהן ה-KKK היה בשיאו בארה״ב וערך צעידות והפגנות רבות ברחבי המדינה. השיא היה ב-8 באוגוסט 1925 כאשר צעדו ארבעים אלף חברי הקלאן עוטים בסדינים לבנים בשדרות פנסילווניה בוושינגטון, הרחוב שבו ממוקם הבית הלבן.
  3. דונלד הצטרף לחברה שאביו ייסד ב-1971. שנתיים לאחר מכן, החברה ספגה תביעה אזרחית על כך שסירבה להשכיר מגורים לשחורים. במאמר שהתפרסם ב״ווילג׳ ווייס״ באותו התקופה, שוער אחד הבניינים של טראמפ אמר ש״קיבל הוראה להגיד לשחורים שבאים לחפש מגורים שאין מקומות פנויים או להציג שכר דירה גבוה בהרבה מהאמת״ כדי לעודד אותם לעזוב את הבניין.

trumps_7229d

דונלד, פרד ופרדריק: התפוח התגלגל למרגלות העץ

האם הלכלוכים היזומים בתקשורת – והפעם באמת אין לדעת אם באו ממקורות דמוקרטים או רפובליקאים, כולם רוצים להכשיל את הדונלד – פוגעים בטראמפ? ממש לא.

 *       *       *

בסקרים האחרונים שנערכו לאחר העימות הרפובליקאי על מדיניות חוץ, עימות שכולם העריכו כי יפגע בטראמפ, הוא הגדיל את הפער: 39 אחוזי תמיכה, לעומת 18 לטד קרוז במקום השני ו-10 למרקו רוביו ובן קרסון במקום השלישי. כלומר – יותר משלושתם ביחד.

ומה עם ג׳ב בוש, ״התקווה הלבנה הגדולה״ של תחילת המרוץ? הבן לשושלת נוספת מדשדש בתחתית הטבלה עם פחות מ-3 אחוזי תמיכה. הוא הסיפור העצוב של המרוץ הרפובליקאי. ובעיקר לעצמו. המועמד שלכאורה רבים רצו שיצליח, מתגלה כמי שפשוט ״אין לו את זה״. נטול כריזמה לחלוטין, חסר ביטחון ועם נטייה לאמירות מגומגמות ומתחמקות, הוא סבל מנחת פיו של טראמפ כל כך הרבה פעמים שכרגע מצטייר בעיני הציבור האמריקאי כחלש ורופס; מוטל על רצפת הזירה. אם אינו מסוגל לעמוד בפני ההתקפות הוורבליות של טראמפ, כיצד יעמוד בפני מעצמות העולם?

האמת, בצדק. בכל העימותים הרפובליקאים בוש נראה כמעט מפוחד, נבוך ומגמגם. כל מתקפת-נגד שניסה כלפי אחד המתמודדים האחרים חזרה אליו כבומרנג. לא רק טראמפ כתש אותו. גם שני הכוכבים הצעירים, קרוז ורוביו, הלמו במועמד ההולך ומתגמד בעיני האמריקאים.

Republican presidential candidate and former Florida governor Jeb Bush speaks at the National Urban League's conference in Fort Lauderdale

ג׳ב בוש: בתחתית, לא מצליח להתמודד                          צילום: רויטרס

בתחילת השנה החדשה יהיה למתמודדים חודש אחד לפתוח מבערים. באחד בפברואר מתחילות הבחירות המקומיות. על פי השיטה האמריקאית כל מפלגה עורכת "פררימריס", בחירות מקדימות, בכל חמישים המדינות על מנת לקבוע את המועמד הנבחר. למדינות הראשונות – אייווה, ניו המפשיר ודרום קרוליינה – ישנה השפעה עצומה על הלך הרוחות וסיכוי המועמדים.

המועמדים כולם נושאים עיניהם לשלוש המדינות האלה. ניצחון בכל אחת מהן יעניק זריקת מרץ חשובה לכל מועמד. כרגע הסקרים חוזים שטראמפ וקרוז במקומות הראשונים באייווה, עם קרוב לשלושים אחוזים ורוביו מאחוריהם עם 12. בוש עם ארבעה אחוזים בלבד.

וזוכרים את בן קארסון, הנוירוכירורג ששלט בסקרים לפני מספר שבועות? לאחר כמה פדיחות די מביכות (למשל, בזמן נאום על המצב במזרח התיכון אמר מספר פעמים ״חומוס״ במקום ״חמאס״), התברר לאוהדיו שהפנסיונר אכן חביב, אבל לא מבין כלום מכלום. במיטב המסורת, הוא התרסק בסקרים תוך ימים.

clint & sand

קלינטון וסאנדרס: הילארי עדיין צוחקת. השאלה: עד מתי?                               צילום: רויטרס

הצד הדמוקרטי ממשיך במגמה ברורה: סאנדרס, בסבלנות והתמדה, סוגר את הפער עם קלינטון. כרגע, היא עם 50 אחוז וסאנדרס עם 34. זה אולי נראה הרבה, אך לפני פחות מחודש קלינטון ריחפה מעל השישים אחוז.

הסקרים מנבאים באייווה בדיוק את אותם המספרים לשני המתמודדים. אך בניו המפשיר, סאנדרס מנצח את קלינטון עם 48 מול 46. אם אכן כך יהיה, זו תהייה שעת המבחן הגדולה של קלינטון. ניצחון בניו המפשיר לא רק שיהיה הישג עצום לסאנדרס, אלא גם יערער לחלוטין את תדמיתה הבלתי מנוצחת של "הגברת הראשונה" לשעבר.

ממש כך היה ב-2008. ניצחון אובמה בניו המפשיר התחיל תגובת שרשרת שסופה ידוע. ולכן, סאנדרס הוא מועמד התקווה של הבחירות הנוכחיות. המכונה המשומנת של הוליווד זנחה את קלינטון וניצבת כרגע מאחוריו. קל לדמיין את אותו הסחף מ-2008 פועל לזכותו ומותיר אותה עם עוד פספוס היסטורי.

 

25 בדמצבר, 16:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS