ראשי » תרבות » גאווה ואהבה: 240 שנה לג׳יין אוסטין

גאווה ואהבה: 240 שנה לג׳יין אוסטין

מקור עשיר לתובנות על יחסים נשים-גברים, ובכלל  

מאת ליאור טרנטו

מלאו 240 שנה להולדתה של הסופרת האנגליה ג'יין אוסטין (Jane Austen), תקופה ארוכה שבמהלכה לא חדלה לרגש ולשעשע. מנערה אנגליה אנונימית בעלת כשרון כתיבה הפכה ליקירת האיים הבריטיים והעולם כולו. אחת הסופרות המוכרות, המוערכות והאהובות, ולא פחות מאשר תת-תרבות: תופעה ייחודית בעלת סממנים משלה וקהל מעריצים מושבע.

היא נולדה בדצמבר 1775 בהמפשייר, נפטרה ממחלה ב-1817 בגיל 41. לא נישאה ולא היו לה ילדים. את חייה הקצרים העבירה במסגרת משפחתית מצומצמת וקרובה עם הוריה, ששת אחיה ואחותה האהובה קסנדרה אליזבת'. את עיקר השכלתה קיבלה מאביה שהיה איש כמורה ומורה, מאחיה הבוגרים ומקריאה. משפחתה התאפיינה בחיי משפחה פתוחים, משעשעים ובאווירה אינטלקטואלית והיא תמכה מאוד בכתיבתה, תרומה חשובה להתפתחותה ככותבת. אחיה הנרי,  בנקאי, היה גם הסוכן הספרותי שלה.

ארבעת הרומנים המפורסמים והמצליחים ביותר שכתבה פורסמו בשנות השלושים לחייה בין השנים 1811-1815: תבונה ורגישות, גאווה ודעה קדומה, פארק מנספילד ואמה (לפי הסדר). הם ראו אור בעילום שם, זכו לביקורות סבירות ולהצלחה מסחרית לא מבוטלת שהעניקה לאוסטין ביטחון וכמה מאות פאונדים. כמובן שאין להשוות בין התגובות שקיבלה בחייה להערצה האדירה לעבודותיה בעיקר מתחילת המאה העשרים, כמאה שנים אחרי מותה.

JA1ג׳יין אוסטין לצד מהדורה ראשונה של ״גאווה ודעה קדומה״

והנה, האישה שהגדירה מחדש את המושג רומנטיקה, מלכת הקומדיות הרומנטיות שבראשית המאה ה-19 התוותה את הדרך לכל קומדיה רומנטית שנכתבה מאז, שאהבה נשפים וריקודים וכתבה בעיקר על אהבה ונישואים – לא נישאה מעולם.

כפי הנראה קיבלה בחייה הצעת נישואים אחת מבן של חברי משפחה שהכירה מאז שהיתה ילדה. ממש כמו בספריה המדגישים את תלותה של אישה בנישואים על מנת להבטיח את מעמדה ומצבה הכלכלי, נענתה בתחילה להצעה בחיוב משיקולים כלכליים כדי להבטיח את עתידם של הוריה המזדקנים ואחותה הבכורה, אולם התחרטה למחרת ובמכתב לאחיינית שלה התבטאה כאחת מדמויות הנשים הדעתניות בספריה: "כל דבר עדיף או נסבל מאשר להתחתן בלי חיבה".

ב-1869 פרסם האחיין של אוסטין את הביוגרפיה שלה שהציגה אותה, כמו כל העדויות ההיסטוריות האחרות הקיימות על אודותיה מתוך משפחתה, כג'יין הטובה, השקטה והמכובדת. חוקרים רבים, על אף מאמציהם, לא הצליחו למצוא מידע שיעיד אחרת על אף שספריה מצביעים בבירור על מחשבה יוצאת דופן בעידן הוויקטוריאני ועל היותה אישה חריפה, ביקורתית, שנונה וחד-פעמית, העתידה להיות כוכבת תרבות.

היתרון בפרסום הביוגרפיה היה שבעקבותיה יצאו מחדש כל ספריה וזכו לפופולריות אדירה. זו רק גברה במאה העשרים שבמהלכה גם התקבלה באופן נרחב על ידי האקדמיה כסופרת מרכזית וחשובה. במחצית השניה של המאה הקודמת הפופולריות שלה שגשגה ולצדה עבודותיה שנעשו גם  מושא למחקר אקדמי רציני באוניברסיטאות הטובות בעולם. המחקרים כללו כמה גישות ובכללן תיאוריות פמיניסטיות ופוסט-קולוניאליות. אנשי האליטות הספרותיות טענו כי ההמונים אינם מבינים כהלכה את ספריה, אך על אף זאת היא שגשגה בהתמדה. על מועדון המעריצים שלה נמנים עד היום פחות או יותר כל אזרחי בריטניה ורבים אחרים .

מעטים הסופרים המצליחים להיות עשירים דיים למחקר, מתוחכמים בעיני הביקורת ועדיין נגישים לקהל הרחב.  ואוסטין עשתה זאת בקלילות מדהימה. כתיבתה שומרת על איזון מושלם, מעין חתך- זהב ספרותי שאיפשר לה לשמור על גבולות ה"דקורום" – הטעם הטוב – הצפויים מנשים, ויחד עם זאת להעביר ביקורת על החברה המגבילה אותן. בו-זמנית, לשקף את ראי תקופתה ולהקדים את זמנה, לכתוב באופן מובהק לנשים ולהתחבב על ידי גברים.

רודיארד קיפלינג כתב אפילו סיפור קצר בשם The Janeites, על קבוצת חיילים בריטים במלחמת העולם הראשונה המעריצים וקוראים בסתר את ספריה של אוסטין. כותרת הסיפור הפכה למושג מילוני המגדיר מעריצי ג'יין אוסטין. מועדונים כאלה קיימים עד היום.  

ספריה זכו להמשכים, תקדימים, עיבודים, פראפרזות וכל מחווה אפשרית שניתן להעלות על הדעת –תבונה ורגישות זכה לשלוש הפקות טלוויזיה ועיבוד קולנועי אחד בבימויו של אנג לי ובכיכובה של אמה תומפסון, שזכתה באוסקר על תפקידה כאלינור דאשווד.

סדרת טלוויזיה ושני סרטים נעשו על-פי פארק מאנספילד, את אמה גילמה ב-1996 גווינית' פאלטרו באחד משלושת הסרטים ושלוש סדרות הטלוויזיה שהופקו על-פיה. ספרה הידוע ביותר גאווה ודעה קדומה עובד ללא פחות מאשר שבע מיני-סדרות טלוויזיוניות כולל ההפקה המצליחה של ה-BBC בכיכובו של קולין פירת' שגילם את מר דארסי האולטימטיווי ומיצב אותו בתודעה כגבר האידיאלי: יפה תואר, עשיר, חכם וטוב לב. ויש ארבעה סרטי קולנוע שבאחרון משנת 2005 מעניקה קירה נייטלי אינטרפטציה חדשה, קשוחה, עוקצנית ודעתנית לדמותה של אליזבת בנט.

p4p2p1p3

פירת׳, פאלטרו, נייטלי: הנגישו את אוסטין למאה ה-21                       צילומי מסך מהסרטים

ג'יין עצמה ודאי לא דמיינה את מימדי החיקוי וההערצה שתזכה להם;  לכך שתיכלל ברשימת מאה האנשים הבריטים המשפיעים ביותר בהיסטוריה, שדיוקנה יופיע על שטר של עשרה פאונד מ-2017, שספרה על גאווה ודעה קדומה ייבחר שני (ל"שר הטבעות") במשאל של  ה-BBC בשנת 2003 ובהשתתפות רבע מיליון בריטים על הרומן הבריטי האהוב עליהם ביותר בכל הזמנים.

אף לא יכלה לשער כי תהיה השראה למאות יוצרים, כותבים, מפיקים ובמאים שישתמשו בקווי העלילה ובדמויות פרי עטה לכתיבת רומנים מודרנים מצליחים כגון יומנה של ברידג'ט ג'ונס ו-מועדון הקריאה של ג'יין אוסטין, כמו גם ספרי פנטזיה וזומבים ופורנוגרפיה רכה – או שאמה וודהאוס תהפוך לקלולס

והיא, שלא כבשה בחייה את ליבו של אף גבר, תכבוש אחרי מותה את לבבותיהם של מליוני אנשים. ושעל אף שבקושי חגגה את יום הולדתה הארבעים – את יום הולדתה ה-240 יחגגו עיתונים, מגזינים, בלוגים ואתרים מכל רחבי העולם.

וגם אתר זה, הבוחר לצטט לכבודה את אחת מאמירותיה הבלתי נשכחות: "גאווה קשורה יותר לדעה שלנו על עצמנו, יהירות – למה שאחרים חושבים עלינו".

 

21 בדצמבר, 14:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS