ראשי » ראינו, שמענו » גזענות גם אצלכם בבית

גזענות גם אצלכם בבית

"הבלוגרית הפוליטית טל שניידר פרסמה בפייסבוק שלה עלון מחברה המציעה שירותי ניקיון ביתיים … העלון מציין הבדלי מחיר בין עובדת זרה ממוצא אפריקאי שמתומחרת ב-49 שקלים לשעה ועובדת זרה ממוצא מזרח אירופי המקבלת בממוצע 52 שקלים לשעה … עובדת בעלת תעודת זהות ישראלית ממוצא אירופי כבר תעלה ללקוח 69 שקלים לשעה,  וכל המחירים אינם כוללים מע"מ … העלון גם מנסה למכור את שירותיו בהצגת שאלות ללקוח הפוטנציאלי … רובן מתייחסות למצב אחזקת משקי הבית. ועוד שאלה: "לא מוכנים לקבל עובדת ערביה מטעמי ביטחון?" החושפת את האמת הגזענית מאחורי העלון התמים לכאורה …"

1

(הגזענות הישראלית היא נגע מושרש ועמוק. יעידו על כך יוצאי עדות המזרח בשעתם, ועדיין – האתיופים ובוודאי ערבים אזרחי המדינה. עובדה ידועה ומצערת. היא מחמירה כשהגזענות עוזבת את התחום הפרטי שבו המחשבות מושפעות מחינוך והשקפה אישית, ומקבלת ביטוי ציבורי רחב.

האפליה השכיחה הזאת פוגעת באוכלוסיות החלשות והמוחלשות פגיעה כפולה. לא רק שהם מודרים מענפים שלמים של עשייה, הם נענשים על צבע עורם ומוצאם בפחות שכר על אותה עבודה הנעשית ע"י בעלי רקע אתני אחר.

זהו סימון של תג-מחיר על אנשים לפי צבע עורם, גזענות מהסוג הנחות והפוגעני ביותר שמנציח את העוני והבדלי המעמדות בארץ. מדינת הפליטים, מאירופה ומדינות ערב, המבצעת הפרדה גזעית דה-פקטו בגבולותיה על פי צבע העור. בין היתר, דירות לא נמכרות לערבים ובעלי עסקים מסרבים להעסיק בני מיעוטים. זה ביטוי נוסף, ובולט, להקצנה בתחום זה בשנים האחרונות.

כשם שאישה צריכה לקבל שכר שווה לגבר, בעלי כל גוון-עור צריכים להיות שווי-זכויות. אך בישראל 2016 המושג שוויון ממשיך לאבד משמעות והפך לאסקופה נדרסת אל מול מושגי הז'רגון הישראלי הנחשבים: ביטחון, מדינה יהודית מול דמוקרטית, ועוד. בקיצור: אנחנו והם. ואם אתם לא אנחנו, אז נדפקתם).

08 בפברואר, 12:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS