ראשי » דעתנו קודמים » ישראל המתאבדת

ישראל המתאבדת

 מאת גדעון סאמט

השר אביגדור ליברמן, שר הביטחון, המליץ באחרונה לתקוף את חמאס ברצועת עזה עד שהאוכלוסייה שם תצעק "געוואלד". אולי התבלבל לרגע עם השואה.  כך זעקו שם אימותינו ואבותינו. לנוכח ההרס וההרג פה היו הערבים אולי זועקים אל מוחמד "יא וולי!".

הממונה על הביטחון הלאומי נהג בעברו גם להיכנס לפרטים. בתחילת הקריירה היה בעד טרנספר של ערביי ישראל כפתרון לסכסוך. את פעילי "יש גבול" כינה "קאפו", הסוהרים במחנות הריכוז הנאצים. את הח"כים הערבים שנפגשים עם ראשי חמאס דרש להעמיד לדין כמשת"פים.

הוא נציג בכיר של ישראלים רבים שבגלוי או בסתר-לב חושבים כמוהו. אבל יותר מכך הוא מייצג בממשלת-הימין את המגזר הנרחב של ישראל המתאבדת.

מעמד נכבד קנה לו בשלשלת ארוכה של ממשלות וקבינטים. ומזה זמן השתלב בקו המנחה של בנימין נתניהו, ראש הממשלה הראשון שהצליח לשבור את שיא בן-גוריון במשך כהונת מנהיג ישראלי.

עד כדי כך צנח כוחה של מפלגת העבודה – או בשמה החדש מחנ"צ, שכמעט מתחרז עם מצנח.

כי זה מה שחזרנו וכינינו כאן "עידן חדש". לא במובן החיובי המקובל. העידן – NEW ERA ברחבי תבל – הוא קרוב-משפחה של מושג נפוץ אחר: "מציאות חלופית", אלטרנטיווית. ואח למה שמילון וובסטר, הנפוץ ביותר בעולם, חשף באחרונה כמילה הנצפית ביותר בחיפושי גוגל: SUR-REAL.

*      *      *

ומשם לפה.

הידיד הוותיק של ראש הממשלה, דונאלד טראמפ, הודיע לו כי יקבל מה שנתניהו והפלסטינים יחליטו ביניהם. לא היה כדבר הזה בתולדות יחסי המדינות, כמעט אחיות.

אלא שסקרנים תמימים התבדו. ביבי לא קנה את הסחורה החמה: לא לחץ אמריקאי, לא ועידה בינלאומית מרשיעה. אני קונה מראש, אמר הנשיא – גאון העסקות בשוק – את הסחורה שתביאו.

דיל טוב מזה ישראל לא תקבל. אבל ראש הממשלה נתון בחקירות. ייתכן שיתגלגלו לבחירות חדשות. הימין – וכנראה רוב צפוי בקלפי – נושף בעורף המנהיג. כלומר, יהיה שותף פלסטיני לשיחות: אין פרטנר ישראלי.

2288445408החשוד המיידי. יצחק הרצוג   צילום: אוליבייה פיטוסי

להאשים את יצחק הרצוג (בוזי נשמע חברמני מדיי) על שלא העמיד אופוזיציה ראויה זה בערך כמו להאשים חתולים ביללות-לילה מרגיזות. הוא היה מוכן להצטרף לקואליציה תמורת תואר שר החוץ + עוד כמה תופינים. אבל סוחר פוליטי ממולח ממנו השפיל אותו ואת מפלגתו. ביבי גם הקים על הרצוג את שלי יחימוביץ (אם היה צורך בדחיפה) – ואז אמר ביי-ביי.

 *      *      *

אם לקצר סיפור ארוך, שימיו כמעט כימי המדינה – מכל מקום מאז מנחם בגין שעשה ממפא"י קציצות – מפלגת-העבודה לשעבר נשארה מובטלת.

העניין העיקרי איננו היא. העיקר כמובן בכך שאין מי שירים את הכפפה האמריקאית והבינלאומית וילך למו"מ רציני.

כך ישראל מאבדת את עצמה לדעת.

לאורך ימים היא לא תשרוד מלחמת-עולם במרחב הערבי. מדינת היהודים תדע עוד ועוד מתח.  עם ערבייה, אל מול עם פלסטיני גועש ועולם עוין.

גם פער כלכלי-חברתי מעמיק. ניכור בין עדות למרות כל המיזוג-גלויות. וחששם הגובר של יהודים רבים, וצאצאיהם, שבחרו לא לבוא לכאן.

אפילו בעזרת-השם ועם "נפש-יהודי הומייה … עין לציון צופייה" מההמנון – מה יגרום להם לרדת כיום לישראל?

21 בפברואר, 17:30

5 תגובות

  1. מה אתם רוצים מבוזי הרצוג. יותר טוב לכם ליברמן, מכה הילדים?

  2. ובקשר לטראמפ, בפייסבוק ראיתי פוסט של אישה שהזכירה את הפזמון האמריקאי "But the lady is a tramp" כינוי בסלנג אמריקאי לפרוצה.

  3. יותר נכון לומר – מאבדת את עצמה לחוסר-דעת.

  4. הבוז לבוזי. אבא וסבא שלו היו מתביישים. ראו ב"הארץ" (23/2) את מאמרו המופרך לגמרי עם "תוכנית עשר הנקודות". די לומר שלוח הזמנים שלו להסדר הוא עשר שנים! מועד קרוב יותר נראה לו "דהרה בלתי מרוסנת". איך זה שכדברי הפתגם "הפשפש קפץ למעלה"?

  5. מנהיג המחנ"צ? אין דבר כזה. מקסימום הוא מנהיג המחנק.

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS