ראשי » כללי » האנושות נרגעת מהפורנו והוא נופל

האנושות נרגעת מהפורנו והוא נופל

גם זה נושא לכותרת ראשית: שינויים בתרבות-המין הגלובלית. אפילו ב"פלייבוי"

מאת צוות פה שם

הפורנו מסובב את העולם. הוא היה מהסיבות המרכזיות לצמיחת האינטרנט ואפשר להמר, ללא סיכון מיוחד, ששיעור גבוה של הסרטונים בטלפונים הכאילו-חכמים כוללים אישה עירומה. לפעמים עם גבר, לפעמים עם שניים, או כיד הדמיון הטובה.

הפורנו שומר על הפופולריות שלו, אך נמצא בשיא ההתגוננות בפני ביקורת גוברת. צעירים מאוד, אפילו ילדים, נחשפים לפורנו-סקס ברשת, וממשלות רבות התחילו להציב חסמים מול התכנים הכחולים. גם בישראל מנסים לקדם חוק שיכפה על ספקיות הרשת לחסום תכנים אלה ולפתוח אותם רק לפי בקשה מיוחדת של הגולש.

בבירת הפורנו העולמית, קליפורניה, שם יושבות רוב חברות האינטרנט הגדולות ואתרי המין השולטים בשוק, עדיין רושמים תפוצה ניכרת – אך גם את ההכנסות ההולכות ויורדות.

בשנות השבעים, כשארוטיקת-הרשת הייתה בתחילתה והופקו סרטים באיכות גבוהה, הוקרנו בקולנוע ונמכרו בספריות הווידאו, התעשייה הייתה רווחית מאוד. כוכבי פורנו הסתובבו במכוניות יוקרה והמציאות כפי שנראתה בסרט "לילות בוגי" של פי. טי. אנדרסון (שביים גם את ״מגנוליה״ ו״יהיה דם״) הייתה ממשית ונוצצת. עם מהפכת האינטרנט והופעת אתרים רבים המוקדשים לסקס, ובעידן שבו גם עקרות-בית מופיעות בסרטוני-מין, מעל סיר בישול, ירדה קרנה של התעשייה עד כדי תחילת התפוררות.

אחד מסמלי השינוי הוא ההצהרה באחרונה מאת סמל זקפת הטרנד בשעתו בתקשורת. הירחון "פלייבוי" הודיע כי הוא מפסיק את שערי העירום הנודעים שלו. צילומים אלה, מעשי-אמן, נחשבו למוצלחים והנתלים ביותר על קירות גברים, במה שמכונה באמריקאית (עם משחק-מלים חבוי) pinup girl .

סימן נוסף לשפל הוא צניחת השכר. דו"ח של רשת הטלוויזיה האמריקאית CNBC חשף באחרונה את נתוני השכר של התעשייה, ולפתע שכיבה על הגב לא נראית עבודה מכניסה מיוחד. שחקני פורנו רגילים מקבלים 500-700 דולר לסצנה (שיכולה להימשך גם שעתיים), אך כוכבי-על יכולים להתקרב לרמה של 1,500 דולר. אלילי-פורנו – במידה שנותרו כאלה – מכניסים אפילו 5,000 דולר לסצנה אחת, בהשתתפות איברי-המין שלהם. בתחום הפורנו הגאה משלמים יותר.

1

פורנו ומזומנים: פעם כבש את האינטרנט ועכשיו האינטרנט מחזיר מלחמה  צילום: אייסטוק

פורנו הוא אחד המקצועות היחידים שנשים משתכרות בו הרבה יותר מגברים: הרבה יותר גברים גם באים להציץ בנשים חשופות מאשר נשים המשתוקקות לראות גברים בסצנה. שחקנית פורנו ״רגילה״ מקבלת כ-1,000 דולר לסצנה, כוכבת מוכרת מגיעה ל-2,000, ועל פעלולים מיוחדים התשלום מתרומם עד 2,500, עם תנוחה חריגה.

אלה סכומים לא רעים בעבור יום עבודה, אבל אורך חיי-המדף קצר מאוד אצל כוכבי-מין (רובם לא שורדים יותר משני סרטים). מעיקות גם ההוצאות הכבדות על בדיקות הנדרשות בקליפורניה ובכל מרכזי סרטימין. משלמים אותן השחקנים עצמם. והשחיקה הנפשית הקשה גורמת אף היא לפחות ופחות שחקנים המוכנים לעשות פורנו מקצועי.

את עידן הפריחה של הפורנו מחליפה הפניית עורף ציבורי רחב לתופעה. רבים מעידים על עצמם כי "נגמלו" מצפייה בפורנו, ומהשתתפות בו. אפשר לראות בכך טרנד אנטי-פורנוגרפי. רן עזריאלי, ישראלי שהחליט להתנזר מפורנו ושם לעצמו למטרה להתריע על נזקיו, גרף כבר למעלה מ-10 מיליון צפיות להרצאה שלו ביוטיוב על סכנות הפורנו (ראו להלן).

עיקר טענות ההרצאה הוא ההרס המוחלט של הדמיון המיני ע"י הפורנו והפיכת האקט, בין אם אוננות או יחסי-מין, לאלים יותר בעקבות התכנים הקשים שמופיעים בסרטים בתדירות גבוהה. עזריאלי ממליץ על חזרה לאוננות תלויית-דמיון ועל הדרת הסקס האלים מהחיים כדי "להציל את המיניות של האדם המודרני".

הפורנו יצר כמובן גם שוק מסחרי רחב המותאם לגיימרים ובו נבחרים המוצרים המוצעים למכירה. זה לא עומד להשתנות בקרוב, בוודאי לנוכח התפשטות האינטרנט למדינות מתפתחות, שבהן ארוטיקת המסכים בוודאי תצמח במהרה. אך במדינות עם "ותק פורנו" יורדות ההכנסות וגוברת המודעות לסכנות הז'אנר. מכל מקום, המרחב הווירטואלי נעשה מבחינה מינית מאוזן יותר –  אם אפשר להתבטא כך.

"למה הפסקתי לצפות בפורנו":

06 בפברואר, 09:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS