ראשי » תרבות » החורף משתולל גם בספרות הקלאסית

החורף משתולל גם בספרות הקלאסית

כך במיטב היצירות האירופיות. וי"ח ברנר הסובל ומיוסר "בחורף" שלו

מאת מיכאל וייס

החורף הישראלי ההפכפך מתעתע. יום אחד גשם חזק, למחרת שמש נעימה, יום שלישי קשת בענן. אפשר לחשוב שקר ואז פתאום שוב מתחמם. ההתחממות הגלובלית כנראה אחראית לתזזית הזאת שמשגעת את העולם. אך יותר מכך אזורנו הוא תת-משווני ולכן מצנן את התלהבות החורף והופך אותו לשאנן ודי רגוע, רק לעיתים סוער וזועם באמת.

חודשי הזעם דצמבר-ינואר-פברואר ידועים בספרות האירופית, לשמצה ולתהילה, כמקור בלתי נדלה לסיפורי הרפתקאות טרגיים והרואיים, סיפורי עם גרמאניים וסיפורי-סבתא מול האח. ברומן החניכה של הרמן הסה "נרקיס וגולדמונד" נודד גולדמונד – ארכיטיפ של דמות הנודד הגרמני – דרך חורף, לילה וחיפוש אחר השראה אמנותית. בעיצומו של החורף והיער הוא נדחף לרצוח שודד דרכים עלוב כדי לשרוד. ולאחר ששורד את זה הוא ממשיך בנדידה תוך רעב כבד.

רעב וחורף הולכים היטב יד ביד. "רעב", ספרו החלוצי של גדול סופרי נורווגיה קנוט המסון מתרחש באוסלו של תחילת המאה העשרים ומגולל את תלאותיו של אינדיווידואליסט קיצוני וסופר לא מתפשר בחורף הקשה של העיר הצפונית. עם הגיע הקור, הדמות הראשית מתחבטת בהומלסיוּת ובעוני מחפיר ונדחפת לישון על ספסלים צוננים. ספר נוסף של המסון – "פאן" – מתאר דווקא את הקיץ המיוחד ביער הצפוני, וכשמגיע לשם החורף באה איתו גם הפורענות וההתחרפנות של הגיבור.

ברוסיה המושלגת הטביע החורף את כפו האיתנה בסיפורי-עם סלאוויים. במסורת המסתורית של אגדות האזור ההוא בלט בסיפור של "אבא כפור", בן דמותו האנושית של החורף. אם חורגת מרושעת ואכזרית שולחת את בתה המאומצת, בודדה וענייה, לערבה כדי להיפטר ממנה. אז מופיע בפניה אבא-כפור. היא מגלה צניעות וביישנות אל מול איתן-הטבע הגדול, ואילו הוא חס עליה ומעניק לה תכשיטים מוזהבים ושמלות ירוקות.

כאשר היא חוזרת לביתה עוטה כבוד ויקר מחליטה האם המופתעת לשלוח גם את בתה האמיתית, מפונקת ומכוערת אך מטופחת, לערבה בתקווה שיוענקו גם לה המתנות. בתוך הכפור הגדול, התגלמות הטבע הקדום והאכזר, מתחצפת הבת אל אבא-חורף ומביעה זלזול בכוחותיו. בהתקף זעם הוא מסתער עליה וממית אותה באמצע השלג. כאשר מגיעות הבשורות המרות לאם החורגת היא לומדת את לקח הצניעות והכבוד לטבע ובוכה מרות על מות בתה האמיתית.

2

יוסף חיים ברנר: כשכולם סביבו תססו, הוא חווה חורף קשה ובודד. ממש כמוהו.

מפלצות משונות רבות רדפו את אגדות אירופה בעיתות החורף. באגדה העממית הצרפתית "היפה והחיה" החיה הוא נסיך עשיר ויפה שנהפך לחיה מכוערת בשל סירובו לעזור לעוברת-אורח ענייה. לאחר שהפכה אותו לחיה הוא נידון לחיות בבדידות בטירתו הקודרת וכל ימיו הם חורף. רק האהבה האמיתית, אשר באה אליו בחורף בדמות בת-כפר ביישנית, עשויה להציל אותו.

הסופר האמריקאי הרומנטי הדגול אירווינג וושינגטון המציא לפני 200 שנה את דמותו של הפרש-בלי-ראש, שם ספר – שכיר-חרב אכזרי שנערף בקרב ומזרה אימה על יושבי כפר אמריקאי דל ומפגר בחיפוש אחר ראשו האבוד. עד שימצא אותו הוא לא יפסיק לרצוח מטיילים ביער וילדות קטנות בחורף ולקבור את גופותיהם חסרות הראש בתוך השלג.

וגם במוזיקה חוגגים את העונה הזאת. המלחין הגרמני בעל המזג הסוער פרנץ שוברט הלחין מחזור שירים דרמטי מפורסם בשם "מסע חורף". גיבור המסע חוצה את הרי האלפים בחורף הקשה וכמעט מאבד שם את חייו אך לבסוף ניצל.

1

      אבא-סבא כפור: דמות מיתית בפולקלור של רוסיה

אגדה אורבנית מספרת על מגדול מלחיני גרמניה בתקופה הקלאסית, מוצרט, שנאלץ לרקוד עם אשתו היפה קונסטאנצה רק כדי להתחמם לאחר שאזלו העצים באח בשיא החורף האחרון של חייו, והוא אך בן 35. עני מרוד ורדוף בידי נושים, הוא רקד ורקד ותוך כדי הריקוד כתב את הדרמטית והטרגית שביצירותיו – הרקוויאם המפורסם שלו בדו מינור, שינוגן בהלוייה שלו עצמו חודשים מספר מאוחר יותר.

ויש גם חורף בעברית. הרומן הידוע "בחורף" של יוסף חיים ברנר הוא מסמך אוטוביוגרפי מכונן שכתב כשהיה רק בן 21. ברומן מתאר ברנר את חייו כעני מרוד באודסה של תחילת המאה העשרים, שהייתה לערש הספרות העברית החדשה. גנסין, ברדיצ'בסקי, ז'בוטינסקי הצעיר ואף ביאליק היו, כתבו, שתו ותססו שם, אך ברנר הצעיר והקודר – המדוכא האלמותי – תיאר את התקופה הזאת כחורף קשה, בודד ומחוסר נחמה. כמו ברנר עצמו.

אבל קשה, זועם, בודד ומנוכר הם לא התארים היחידים שאפשר להצמיד לחורף. הוא יכול להיות גם קסום, עליז, יפה ומשמח. איזה כיף שפה בישראל המתונה מבחינת מזג-אוויר אפשר ללכת בחורף ברחוב בגשם ולשיר, על אף הקור – "שנינו יחד תחת מטריה אחת … החיים יפים, כדאי לכם לחיות".

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS