ראשי » כסף » החרדה הצבועה והציפיות של דאווס

החרדה הצבועה והציפיות של דאווס

עשירי תבל מודאגים – איך להנציח את פערי-הענק שיותירו אותם בשליטה

מאת איתן לשם

הפורום הכלכלי השנתי בדאווס, שוויץ, הסתיים והפנה את זרקור אל חרדותיו לקראת 2016. בפורום מתכנסים ראשי מדינות והמערכות הפיננסיות מכל העולם. כלומר, העשירים התכנסו לדיון על מצב ההון שלהם בשנה הקרובה. והם מודאגים, חלקם אפילו מאוד. למה? לא למען עמיהם, כמו בגלל מצב סין, אירופה והמהפכה התעשייתית הרביעית שעלולים לרסק את שליטתם הנמשכת בכלכלה הגלובלית.

ראשית, סין. המשבר שפוקד את המדינה הוא רב-היקף. הצמיחה שלה בשנה שעברה עמדה על 6.9%, השיעור הנמוך ביותר מזה 25 שנה. נתון זה מתווסף לירידות הדרסטיות בבורסות השונות של סין, שנעצרו מספר פעמים ע"י הממשלה כדי למנוע קריסה גדולה יותר. בכל אחד מששה החודשים האחרונים איבדה סין מיליארד דולר מערכה ולמרות בלימה מסוימת בירידות, המסכים הסיניים עדיין צבועים באדום.

מומחי הוועידה ניסו להרגיע את הרוחות. הם טענו שהמשבר הסיני נעוץ במעבר הגדול שהמדינה עושה מכלכלה של השקעות וייצור לכלכלה מערבית יותר, הנשענת על צריכה ושירותים. סין קיבלה כמה טיפים כדי לשמור על הכלכלה שלה וביניהם חקיקה שתקשה על הזרמת כסף סיני אל מחוץ למדינה וצעדים מוניטריים לפיקוח מגביל על פעילות "פרועה" בבורסות.

באשר לנתוני הצמיחה העולמיים, על כך אין עוררין: המספרים יהיו נמוכים מאוד השנה, וישפיעו לרעה על התפתחות כמה מדינות ובראשן ברזיל, שנאבקת במשבר כלכלי משלה. מחירי הנפט הצוללים ועומדים כעת על 27 דולר לחבית משפיעים על כל השווקים העולמיים ומדינות מבוססות- נפט נפגעות מכך בגדול. ביניהן רוסיה.

גם המצב באיחוד האירופי מדיר שינה מעיניהם של עשירי העולם. משבר הפליטים הממאן להירגע מוטל לפתחה של היבשת כמעט כמו אלפי הגופות הממשיכות להיסחף אל חופיה. הדאגה העיקרית היא לעצם שלום האיחוד וכתוצאה מכך ליציבות האירו ולמצב כיסיהם של עשירי עולם.

לאירופה נותרו כחודשיים לפתור את המשבר, כך טען בשבוע שעבר נשיא המועצה האירופית ומסכימים גם ראשי הכלכלה העולמית. למה חודשיים? כשהטמפרטורות יחזרו להיות נעימות והאביב יפרח באירופה, זרם הפליטים ילך ויגבר. אם אירופה לא תהיה במצב לטפל בו, כך או אחרת, היא תהיה בבעיה אמיתית.

davos

דאווס בשלג ובאבטחה מוגברת: , בכירי הכלכלה דנו איך להנציח את שלטונם              צילום: רויטרס

גם האיום הנוכחי של בריטניה לעזוב את האיחוד, על אף שאינה חברה בגוש המוניטרי של האירו, מטרידה את שליטי הכלכלה. בריטניה, הכלכלה השנייה בגודלה באיחוד, צפויה לקיים משאל-עם על כך עד סוף 2017. אך כבר בכנס ראשי היבשת הקרוב היא צפויה לקדם מתווה שיציג במסמך את הפתרון לבעיית הפליטים, הצמחת הכלכלה וההבטחה שהשטרלינג ושאר המטבעות האירופיים לא יישלטו ויידחקו ע"י האירו.

העולם נמצא בעיצומה של מהפכה תעשייתית, רביעית במספר, כף טוענים בכירי המשתתפים בוועידה. שלוש הקודמות – מהפכת הקיטור, החשמל והטכנולוגיה – הן רק הכנה למהפכה שמתחוללת כעת – זו של המידע. ננו-טכנולוגיה, מדפסות תלת-מימד, מחשבים קוואנטיים והאבן דרך המשמעותית מכולן – אינטליגנציה מלאכותית, צפויים להפוך את המציאות הפיזית מורכבת הרבה יותר ולשנות את הדרך שבה בני אדם יחיו בעשורים הבאים. המהפכה הטכנולוגית הזאת צפויה גם לפגוע בכלכלה העולמית. על-פי התחזיות יאבדו 5.1 מיליון משרות עד סוף העשור ב-15 הכלכלות המובילות בעולם.

כמו בכל שלוש המהפכות הקודמות, יש שהפסידו וכאלה שעשו את הונם. נראה כי כעת פועל בעוצמה האינטרס של שליטי העולם לקדם היטב את בואה של המהפכה. היא תגדיל עוד יותר את הפערים הכלליים-חברתיים, שגם כך נמצאים בשיאם בעולם – וגם בישראל (אי-שם במרום הפסגה האירופית), ותותיר את עושרם של העשירים הרחק מאוד מהישג ידם של השאר.

יותר ויותר נדמה שנתוני הכלכלה, הוועידות הכלכליות והתחזיות – השחורות והאופטימיות – מתייחסים בעיקר לחלק מצומצם בצמרת הכלכלה העולמית שעסוק בהטפחת ארנקו. והשאר? שיילכו לעבוד.

 

24 בינואר, 14:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS