ראשי » כסף » הכלכלה העולמית: אדום כבד עולה

הכלכלה העולמית: אדום כבד עולה

וול-סטריט פותחת שנה איומה, סין אולי לפני התרסקות, אירופה וישראל תנודתיות

מאת מערכת פה שם

האם הכלכלה העולמית על דרך בטוחה למשבר? הערכת השבועון הנכבד "אקונומיסט" היא כי צפוי השנה משבר גלובלי בדומה לזה של 2008. עפ"י נתוני הבורסות בפתיחת השנה החדשה, נראה שזהו אכן המצב. וול-סטריט, הטוטם של הכלכלה, ציינה את פתיחת השנה הגרועה בהיסטוריה. והשבוע הוא הגרוע ביותר מזה ארבע חודשים כשמדד הנאסד"ק והדאו-ג'ונס איבדו כל אחד 1% שלם מערכם הענק בתוך שבוע. שווי שוק המניות האמריקאי נחתך בטריליון דולר בנפילה המהדהדת ביותר מאז השבוע שאחרי אסון התאומים.

הבנק הפדרלי שם עדיין לא העלה את הריבית, צעד שממשיך להתעכב כל עוד הנתונים השליליים ממשיכים להציף את השוק. מחירי הנפט הצוללים, שהגיעו לשפל של 12 שנים כתוצאה ממלחמת העולם בין היצרניות האמריקאיות לנסיכי הנפט הערביים, מפילה עמה עוד מניות. לצד זה ניכרת נטישה ההמונית של הבורסה, בין היתר בגלל חוסר אמון כלפי שלטונות סין וטיפולם במשבר הקשה שפוקד אותם.

המסחר בבורסות של סין, שנעצר פעמיים בשבוע האחרון, זכה להתערבות ממשלתית גסה שנועדה להזרים כסף ובעיקר אמון לשוק. הוא נרגע מעט בסוף השבוע אך בסיכומו של השבוע הראשון של השנה – הכלכלה הסינית איבדה יותר מחצי טריליון דולר מערכה.

וכשהמדדים רועדים על מסכי אמריקה וסין גם אירופה צריכה להושיט יש לתרופות ההרגעה. הבורסות ברחבי האיחוד החבול צללו בירידה השבועית החדה ביותר בארבע השנים האחרונות. לדעת המנתחים נראה שהשוק החולה מישיר מבט אל משבר 2008 ומתכונן לעוד אחד. חדש. בסיכום שבועי אלה הירידות בבורסות האירופאיות: לונדון 5.5%, פאנרפורט 8.5%, פריז -7% ומדד המניות האירופי צלל ב-6.7%. כל זה רק השבוע.

ובישראל? ירידות מתונות מלוות את פתיחת שבוע המסחר, אך רק כאשר ייפתחו בורסות העולם ויעברו עוד יום-יומיים יתברר האם המסכים ימשיכו להיות מרוחים באדום מדאיג או שהירוק ישוב להרגיע. הדולר שממשיך לעלות בהתמדה לאורך השנה האחרונה דווקא מעניק תקווה מיוחדת ליצואני ישראל ולענף ההיי-טק שנשען על כסף זר. אך בורסות העולם צריכות ם להדאיג גם את "אי-היציבות" הישראלי.

redmoney

מחפשים רמז לירוק: ירידות עולמיות דרסטיות מעוררות חרדות בניחוח 2008                  צילום: רויטרס

בועת הנדל"ן הישראלית שמרכזת מאות מיליארדים מכספי הציבור פה ושם-שם, ונשענת על הלוואות בנקאיות שיכולות לסכן את המערכת כולה, היא לב הדאגה ממשבר כלכלי עולמי. איבוד ערך בשוק הזה בלבד יכול להוביל לקריסה של משקי בית רבים בישראל ואיתם הבנקים שהעניקו משכנתאות מכל הבא ליד. נבואות הזעם על קריסה ב-2016 הושמעו בעיתונים רבים, וגם כאן. בינתיים, האנליסט מארק שפיצל, שהרוויח הון מנפילות 2008, חזה שבשנה הקרובה וול-סטריט תאבד עד ל-50% מערכה. לא פחות מהתמוטטות שיכולה להזכיר גם את זאת ההיסטורית בניו יורק של סוף שנות ה-30 והדביקה את כל העולם.

מסימני ההיסטריה הוא גם הלוטו של ניו-יורק. הוא מציע השבוע לזוכיו 1.3 מיליארד דולר. כשהכסף הופך לחסר משמעות והכלכלה מתבססת על מספרים, אופציות בינאריות וספקולציות, אפשר לחלק סכומים מופרכים כדי לתת לאזרח הצנוע טעימה מחייהם של העשירים באמת. אלא שבשבוע שעבר לא היו זוכים – ונראה איזה גורל ייפול בהגרלת-הפיתוי הנוכחית.

נפילה אם תהיה או לא, הכלכלה העולמית 2016 ממחישה היטב כי 200 שנים אחרי שפיאודלים עושקים הוצאו להורג, בעלי האחוזות חזרו לשלוט בעולם, השאלה היא, האם בעקבות המפלה תגיע עוד מהפכה – נגד הנכד והנין של הקפיטליזם.

 

10 בינואר, 14:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS