ראשי » המצב » המולדת בסכנה

המולדת בסכנה

כך מתגשמת נבואת מאמר ישן של פרופ' יעקב טלמון ב"הארץ"

מאת גדעון סאמט

התזכורת הזאת המתינה לסיום חגיגות יום העצמאות, לאחר הֵאלם תרועת הפסטיבלים. בשיר הסכריני "יש לי חג" נעמי שמר חרזה והלחינה את המשך השמחה ביתר שאת גם בתום התרועות, כאשר "ילבלבו שירי אהבתי … / וזהו זה החג האמיתי". הפזמון לא עמד במבחן הזמן. אלא שהמשוררת לא ביקשה לנבא: החרוזים היו רק משאלת-לב.

המקרה של פרופ' יעקב טלמון שונה לגמרי.  בדיוק מקרי, לפני 36 שנים בדיוק, על השבוע , פרסם טלמון ב"הארץ" מאמר-ענק, "המולדת בסכנה". הוא השתרע על פני עמוד שלם וחולל תגובות עזות, של רתיעה  והסכמה. ההיסטוריון החשוב ביותר בעת ההיא – ולאחריה – ניסח את הפתיח, בהומור שלא נטש אותו אף פעם, כ"מכתב אל ההיסטוריון מנחם בגין מאת ההיסטוריון יעקב טלמון". בטון דומה הוסיף בהמשך, שהאיגרת משוגרת מחולה-לב אחד אל משנהו.

אני שומר עותק מהוה ומציץ בו מדי פעם. קריאת המאמר עכשיו חיונית לא רק בגלל איכותו. הוא רצוף אזהרות מפני כל מה שאירע מאז אל מול הפלסטינים ובין הישראלים לבין עצמם. כאילו נכתב בימים אלה, נאמר בו בין היתר:

"אין לי הקל בספקות, שמהניסיון לשלוט במיליון-ורבע ערבים בניגוד לרצונם צפויה לנו השחתה שתשים ללעג ולקלס את היפים בחלומותינו על תחיה לאומית ורוחנית … ותתיש את כוחנו להתגונן מפני עוינות שכנינו והתנגדות חברת העמים … אנו מזמינים צרות רבות כאשר אנו נאחזים בעמדותינו כבדברי אלוהים חיים וכך נופלים בשבי קנאים פונדמנטליסטיים".           

1

יעקב טלמון: נבואה אפוקליפטית שמתגשמת, שורה אחרי שורה צילום: ויקפדיה

את "המחויבות ואמונת הנעורים" של ראש הממשלה כינה טלמון "מאוויים אובססיוויים ללא סיכוי להגשמה". כמו מתוך כותרות השבוע, הוא הזהיר את בגין מפני "תקלות ואסונות שהולכים ומפלגים לא רק את האומה כי אם גם את הקואליציה שאתה עומד בראשה". פנייתו הנרגשת הסתיימה בעצת-היסטוריון: "מגיעה שעה בחיי מדינאי שעליו לשקול אם בנסיבות משתנות הוא עדיין פולס דרך, או מכשול בדרכה של האומה".

לכל אלה התלוו דוגמאות היסטוריות בהירות. ולסיום הזכיר טלמון את קץ הקריירות של לויד ג'ורג' וצ'רצ'יל. לא פעם, כתב, תוהה ההיסטוריון מתוך צער מדוע לא הסתלקו מהחיים הפוליטיים בתום שליחות היסטורית מזהירה.

 *         *         *

את המאמר חיבר בזיעת-אפו. נראה היה אז – בתוך שכתוב נמשך, גם לבקשתי כעורך-העיתון שהזמין מאמר בהיקף כזה – כי הכותב העניק לו חשיבות אישית רבה. כעבור חודשים אחדים המחלה הכריעה אותו למוות.

והנה, נבואת טלמון הולכת ומתגשמת. מזה שנים אחדות מתרבים סימני הסכנה. בראייתו הרחבה של ההיסטוריון,זרעי הפורענות והאסון נטמנו כבר שנים רבות לפני כן. אלא שבשנים האחרונות השורש, כדברי התנ"ך,  פורה ראש ולענה.

היסטוריוגרפיה איננה כיום ענף משגשג במיוחד. מי שעסקו בה בעבר נמנו עם ראשי הצמרת האקדמית. בחלוף העשורים, לישראלים רבים נדמה שכבר שמעו הכול – ודי – על ההשתלשלות הלאומית שלנו ותהפוכותיה.

אלא שעולה החשד, אצלי לפחות, שמא אין בכך סתם עייפות-החומר. ההיסטוריה אינה מסתפקת בהצגת לקחים יפים. יש בה מידה של התעללות. היא מייצרת סיפורים שבעקבותיהם מגלים המלומדים את ההכרח שהיה טמון בהם מלכתחילה. על קארל מרקס, החילוני המושבע, נאמר שהודרך על ידי אלוהי ההיסטוריה בכתיבת "הקפיטל" ובייסוד הקומוניזם. אך הסיפור שהפיק הפך מהשערה למציאות – ובתוכה אל-ההיסטוריה לא חדל מלהשתולל.

לכן, יש להיזהר מלתת אימון רב מדיי באל הזה. כמו גם בנביאיו  המתיימרים לדעת מה יקרה מעתה ואילך.

2

עטיפת הספר בו התפרסם המכתב: ההיסטוריה חוזרת פעם כפארסה ופעם כטרגדיה

גדול הפיתוי להוסיף ולראות בהיסטוריה מן כוח איתן, מסתורי כלשהו. אבל הוא שבוי לעתים קרובות בידי מניפולטורים זריזים. חשדנות תמידית מתחייבת גם כלפי הטענה שתופעות חוזרות על עצמן ("רבותי, ההיסטוריה חוזרת", חרז המשורר חיים חפר) ולכן מאפשרות צפייה מראש. דיקטטורים, ומנהיגים רכי-מזג יותר, עושים שימוש מסוכן בתחזיות שלהם החותרות בעיקשות להגשים את עצמן.

 *         *        *

 הטקסט להלן הוא לקט מזדמן של התראות-אסון מכותרות העיתונים בחודשים אלה. בצירופם יחד – גם באי-סדר כרונולוגי – חוברים האיומים לפסיפס מטלטל. זאת תמונה של מולדת בשקיעה, אכן בסכנה מוחשית, כמעט ודאית.

כנאמר בחוקי העונשין והפלילים, נשקפת לה "סכנה אמתית וקרובה": real & close danger. נחמת-העניים היא כי האיום שמפניו יש להישמר איננו מיידי – לא  immediate , כנאמר בחוקים רבים של אומות העולם.

*         *         *

* המחנה הציוני מתקרב לכניסה לקואליציה – ולוויתור על הצגת אלטרנטיווה לנתניהו

* הסלמה בעזה: חמש תקריות ביום, צה"ל תקף עמדות חמאס

* מבקר המדינה: נתניהו ויעלון הסתירו מידע מהקבינט בזמן צוק איתן

* סגן הרמטכ"ל: מפחיד לזהות בקרבנו תהליכים שהיו בגרמניה

* דקאן אוניברסיטת בן גוריון לדין משמעתי על הטרדה מינית

* הנצחת העוני של ניצולי-שואה

* שר הביטחון יעלון: אמשיך בדרכי גם אם יחסלו אותי פוליטית

* חשד במצ"ח: חיילים התעללו בנערים פלסטיניים במשך 3 ימים

* האנס משה קצב מבקש שחרור מוקדם, בלי להתנצל

* ישראל דוחה היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום

* ראש-המוסד-לשעבר מאיר דגן (סמוך לפני פטירתו במרץ 2016): אצל בני דורי האינטרס האישי גבר על הלאומי

* כמחצית מהקרקע החקלאית בישראל בסכנה בגלל עיבוד-יתר ושינויי אקלים

*  הוכפל ל-750 מספר האסירים בבידוד מאז 2012

* משבר הפקולטות למדעי הרוח באוניברסיטאות. רק 11% מהסטודנטים בוחרים בהן

* הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף: "גויים לא צריכים לגור בישראל". "הארץ": "רב-הנזק אינו ראוי לשמש בתפקידו"

* ראש מחלקת חקירות שוטרים (מח"ש) נגד המפכ"ל הבעייתי רוני אלשיך: "אין תלונות על הטרדות מיניות, ולא כי הן נפסקו"

והוסיפו עוד משלכן/ם

17 במאי, 23:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS