ראשי » למה ? » המשוגעים ממשיכים לאכול

המשוגעים ממשיכים לאכול

על פשיזם מקומי ומקארתיזם, גמל מת ששווה יותר מאדם חי, וכרגיל: שיר

הקיר של ויזלטיר / מדף הפייסבוק של המשורר

אני בעד

שמעתי את הקולות על החוק החדש שמבשלת השרה גב' רגב. בעניין זה יש לי עמדה חדשה: אני נגד היאבקות פרטנית בכל תת-סעיף של חוקים ותקנות מבית מדרשם של רגב ובנט. על כן, לא זו בלבד שאני בעד החוק הזה – אני מצביע מראש בעד כל הצעות החוק המופרכות, התקנות העקומות והפעילות הבלתי סבירה של שרת התרבות ועמיתה זעיר-הכיפה.

כי אולי רק הצטברות מהירה של פעילות הוטנטוטית כזאת מצד השלטונות תפקח עיניים של הורים שיבינו סופסוף איזה עתיד מבשלים פה לצאצאיהם. העניין אינו קם ונופל על חוק בודד זה או אחר – לפנינו פעילות בחזית רחבה למדי של אופורטוניסטים פוליטיים, שכל מעייניהם ברווח פוליטי קצר-טווח ובכוחנות מפלגתית. והתחומים שהם מופקדים עליהם לא באמת נהירים להם, בעצם לא ממש מעניינים אותם, אלא כמנוף לצבירת קולות.

מאז שכוננה ממשלה זו, המופקדים על תחומי החינוך והתרבות ורה"מ עצמו ועושי דברם נוקטים התנהלות גסה עם שליפות מהמותן וגילויי בורות מגוחכים. הם לא חדלים לטפטף הצעות חוק, תקנות, החלטות, פיטורים, מינויים, השפלה של ועדות מקצועיות, חוסר כבוד לאמנים שבנו את התרבות הישראלית במשך עשורים (משפט רגב אופייני: "מי זה שלום חנוך?"). לאחדים מידידיי זה מזכיר את איטליה בשנות ה-20 או את גרמניה בשנות ה-30, את ז'דאנוב בימי סטלין או את המקרתיזם האמריקאי בשנות ה-50, אבל פה צומח דבר קצת אחר: פאשיזם נוסח פרנקו – ברית בין כוחות הביטחון, הלאומנות הצחיחה והכנסייה.

vizz1

שר עם דגלון הלאום: מעניק פרס תרבותי

גמל שווה יותר מפלסטינאי?

דובדבן טיפש, אל תירה בגמל פן תחטוף 4 חודשים בכלא! צה"ל מלא צער בעלי חיים ושלח את היורה למאסר! בפעם הבאה תירה בפלסטיני, בתואנה שחשת מאוים – זה יסתכם מן הסתם בימים אחדים של חקירה קלה ובסגירת התיק.

אזל המלאי
דפדפתי במוסף "ספרים" של "הארץ" מיום ו'. כשהגעתי לטבלאות רבי המכר נפלה עיני על תופעה מוזרה: הספר "גדר חיה" מאת דורית רביניאן מתנוסס בראש הרשימה – מס' 1 בלתי מעורער – בטור החנויות הפרטיות ובטור של סטימצקי כאחד. ואילו בטור של צומת ספרים הוא אינו קיים כלל, אפילו לא במקום העשירי… מוזר, לא?

משיטוטיי בחנויות הספרים לא התרשמתי כי לקוחות סטימצקי נבדלים עד כדי כך מלקוחות צומת. לא נותר לי אלא להניח כי המוכרים ברשת צומת קיבלו משום מה הוראה להסתיר את הספר הזה מאחורי "מוניטין מפוקפק" של ג'ון גרישם או להודיע ללקוחות שאזל – או משהו כזה.

בלתי מחונכים

בשלהי שנות ה-50 של המאה הקודמת, בגיל 17-16, במסגרת טיול בתיכון, הגעתי לראשונה לעין כרם שבשולי ירושלים. עין כרם של העשור הראשון למדינה הייתה כפר סוגסטיווי מאוד, מדיף ריחות עבר, או עֲבָרים רבים, ולא שכונת וילות משופצות ומטופחות של מיוחסים אמידים. אני זוכר היטב כי אחד החזיונות הבולטים והחידתיים בעיניי הייתה כנסיה אחת לא גדולה במיוחד במרכז הכפר, שדלתותיה נעקרו, והיא הייתה מרוקנת מכל אביזריה, כל חלונותיה מנופצים והרצפה שלה הייתה זרועה תלוליות מיובשות של צואת אדם. בזכות החינוך הציוני הנלהב שקיבלתי לא העליתי אז בדעתי שאני רואה לפני זכר ודוגמית לתופעה רחבת היקף במלחמת העצמאות.
כעבור כ-10 שנים הפלגתי "על הסיפון" לגנואה עם עגינה בת 10 שעות בפמגוסטה, בירת החלק התורכי של קפריסין. טיילתי בעיר וראיתי דוגמית מוגדלת לחיזיון בעין כרם: קתדראלה ביזנטית או ונציאנית נישאת לגובה, מרוקנת מכל סמל נוצרי, ומכל חפץ, עקורת דלתות וחלונות, חסרת גג, שעשב ירוק ורענן כיסה את מה שהיה פעם רצפת שיש מקיר לקיר. התורכים העות'מנים, שכבשו את העיר לפני כמה מאות שנים, מצאו לנכון להעניק טיפול זה לקתדראלה הגדולה. נראה כי העות'מנים ההם היו "בלתי מחונכים או מחונכים לשמצה", כפי שהגדיר משה שרת ב-1949 את מחללי הכנסיות שלנו…

גיחי, גיחי, הכול פוליטי

גיחי, גיחי, כפי שהיו אומרים בסלנג הילדים לפני שני דורות – רזי ברקאי התמוי חשב שיוכל לגלגל שיחה "לא פוליטית" עם מתנחלת מבית חורון בעקבות הפיגוע שהיה שם. היא הרי יודעת ורוצה לדעת ולהשמיע רק 3 דברים: א) יש דברים "מינימאליים" שאנחנו חייבים לעשות נגד הפלסטינים, ב) שאנחנו "נכבד" אותם ונניח להם לחיות בתנאי שיודו ש"אנחנו הריבוניים פה", ג) שיש לנו ורק לנו זכות מן-אללה לריבונות על כל הארץ המובטחת מהים עד הירדן – והתמוי מתאמץ לשווא להטות אותה לצדדים ה"אנושיים" של הפיגוע.

לפחות בתל אביב

הופיעה מהדורה שנייה של "שיעורים ברעב", המבחר רחב היריעה של שירי אן סקסטון האמריקאית בתרגומה של יעל גלוברמן, והיא נמכרת היטב … לפחות בתל אביב.

vizz2

29 בינואר, 15:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS