ראשי » תרבות » הנה איפה שנתניהו צודק

הנה איפה שנתניהו צודק

שינויים מבורכים בשוק הטלוויזיה בדרך. אם אלה לא רק מלים

מאת מערכת פה שם

משרד התקשורת, בהובלת המנכ״ל שלמה פילבר (מינוי אישי של שר התקשורת, בנימין נתניהו), מגבש רגולציה חדשה שתאפשר לגופי שידור חדשים להיכנס לשוק הישראלי. הוא אחד הריכוזיים בעולם, נשלט על יד צמד דואו-פולים – ערוץ 2 ו-10, וחברות הכבלים HOT ו-yes. הרגולציה החדשה תכלול הסרת חסמים, הפחתת מחויבויות תוכן ופיקוח על לוח השידורים למען כניסת גופי שידור חדשים.

החוק הנוכחי אמנם מאפשר להקים ערוצים מסחריים חדשים, אך השליטה של ערוץ 2 ב-60% מהשוק המסחרי מרתיעה יזמים. השלב הראשון בפתיחת השוק יחל באוקטובר 2017, המועד למימוש מחויבות קשת ורשת להתפצל לשני ערוצים. הפיצול יבטל בן-לילה את השליטה של ערוץ אחד על המסכים.

דבר נוסף המונע כניסת גופי שידור חדשים הוא הצורך בהשקעה התחלתית גדולה בתוכן ובחדשות שמגיעה ל-130 מיליון שקל בשנה. אך המתווה החדש יקטין באופן משמעותי את ההשקעה הנדרשת ויאפשר גם לגופים קטנים יותר ״להתחיל בקטן״,  ללא הצורך הנוכחי בחטיבת חדשות שמייקרת מאוד את עלויות התפעול של ערוץ מסחרי.

נדבך חשוב נוסף הוא הפסקת ההתערבות בתכנים ולוחות השידורים, כפי שקרה באחרונה כשיו״ר הרשות השנייה, אווה מדז׳יבוז׳, הגבילה את אורך מהדורות החדשות. על פי המתווה, לגופי תקשורת חדשים יהיה חופש מוחלט בבניית לוח השידורים.

1

טלוויזיה רב-ערוצית: סוף-סוף בדרך?            צילום: שאטרסטוק

זאת יוזמה מבורכת,  ויש להגיד – הגיע הזמן. עולם הטלוויזיה עובר שינויים מרחיקי לכת בשנתיים האחרונות עם עלייתם של שירותי הסטרימינג (צפייה ישירה) ושירותי השכרת הסרטים והסדרות ברשת, כדוגמת ״אייטיונז״ של אפל ו״פריים״ של אמזון. אך שוק הטלוויזיה הישראלית קפוא על שמריו, נסמך על מודלים מהמאה שעברה. כניסתה של סלקום עם חבילת הכבלים המצומצמת שלה לא הצליחה להשפיע על השוק, או להביא להורדת מחירים, בעיקר בגלל היצע רזה ויבש.

גם הגעתה של נטפליקס לישראל לא נראה כי תביא את הבשורה. הצופים דורשים ממשק וכתוביות בעברית, שנטפליקס לא מציעה כרגע. התפריט שלה יישאר כנראה שירות-נישה הפונה לקהל מצומצם.

לכן, הרגולציה החדשה הכרחית כדי לעורר שוק רדום. אבל כפי שמציין פרשן התקשורת נתי טוקר ב״דה-מרקר״, הסרת הפיקוח על תכנים – כמו ביטול ההכרח להשקיע בהפקות מקור איכותיות –  מעלה ״חשש שאיכות השידורים תיפגע ותהיה לנו 'טלוויזיה איטלקית', כפי שמאיימים היוצרים״.

טוקר מוסיף, כי העובדה שנתניהו מחזיק בידיו את הסמכויות בתחום התקשורת עשויה להיות דווקא הזדמנות. ועם זאת, הוא הדגיש, "אין לטעות: אלה אותם נתניהו ופילבר, שבתחום הטלקום לא נתפשים דווקא כחסידי התחרות החופשית. הם פועלים שם בעיקר לטובת החברות הגדולות והמונופולים״.

המניע של נתניהו נובע מהמאבק הנמשך שלו בגופי התקשורת הממוסדים, ערוץ 10 ו-2 וכן "ידיעות אחרונות" והעומד בראשו, נוני מוזס. נתניהו משווע לעוד שחקנים בזירה, כמו ״ישראל היום״. פתיחת השוק תאפשר למגוון רחב יותר של גופים דריסת רגל ופנייה בלתי אמצעית לקהל הצופים. תוכניות שונות של ראש הממשלה נותרו על הנייר. את מהפך הערוצים, שאליו דבק גם אינטרס אישי, אפשר להניח כי יריץ לביצוע.

עם כל זאת, המתווה נכון. אין מדינה חופשית שבה ערוץ יחיד זוכה לעשרות אחוזי רייטינג על בסיס קבוע. ההשפעה של ערוץ 2 על הלך הרוח הציבורי מסוכנת ולא בריאה, מבחינות שונות. פלורליזם דעות הוא אבן-יסוד של דמוקרטיה, וההובלה של ערוץ אחד זמנה עבר.

לא בכדי לקח נתניהו לעצמו את תיק התקשורת. הוא מתכנן את המהלך הזה זמן רב, ואפילו החתים את שותפותיו הקואליציוניות על הסכמה מראש לכל רפורמה בתחום זה. הוא אמנם מתכוון לרסק את המונופוליזציה של שוק הטלוויזיה, אך תידרש יד מכוונת זהירה ואחראית – וביקורת ציבורית הדוקה – על מנת שהרסיסים יתאחדו לכדי טלוויזיה רב-ערוצית איכותית.

26 בינואר, 10:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS