ראשי » כסף » חוק העמותות: היסטריה מוגזמת

חוק העמותות: היסטריה מוגזמת

על אף השטות של ענידת תג זיהוי, ועוד

מאת אסף דודאי

השבוע אושר ״חוק העמותות״ של שרת המשפטים איילת שקד בוועדת השרים לחקיקה. החוק יחול על כל עמותה שמעל חמישים אחוז מתקציבה מגיע מישויות מדיניות זרות. הצעת החוק דורשת לחייב את אותן עמותות ב״שקיפות מוגברת״.

משמעות ה״שקיפות״ על פי הצעת החוק היא שבכל מפגש של נציג עמותה כזאת עם נבחרי ציבור, או בכל פרסום של העמותה, תידרש עצם התרומה להיאמר בריש גלי – שמות וזהות הישויות הזרות  שתרמו. ההנחה של שקד בהצעת החוק היא כי תרומות מישויות זרות הן אות קלון למקבל וחושפות את "מניעיו האנטי-ציונים בעליל".

הסעיף שעורר את מירב המחלוקת הוא זה הדורש מנציגיה של עמותה כזאת לענוד תג מזהה בעת שהייה בכנסת. הקונוטציות של ענידת תג- זיהוי על דש הבגד הן ברורות, אך גם גם התגובות מוגזמות. לוביסטים נדרשים גם הם לענוד תג המזהה אותם ככאלה בעת שהייה במשכן הכנסת.

גם ההשתלחות מהשמאל בשרה שקד מובנת. השמאל הישראלי חש שהוא תחת מתקפה מתמדת מצד ממשלת הימין. זוהי ממשלה הומוגנית, לטוב ולרע, וביכולתה להעביר חוקים שלאוחז בדעות הפוכות ממנה נראות מופרכות. עם זאת, אין ספק כי ממשלת נתניהו – הימנית ביותר שהייתה לו, עד כה –  פועלת באופן משולח כל רסן.

עם זאת, התגובות האלימות שלהן זוכה שקד אינן במקומן, כמו קינתו המלודרמטית של יו״ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, שצייץ בטוויטר: ״אויבנו מוסרים תודה גדולה לממשלת ישראל״. על מה בדיוק?הרצוג לא פירט.

ביקורת עניינית על עשייה פרלמנטרית יעילה הרבה יותר מהשתלחות גסה ברשתות. כזאת הייתה גם התגובה של ד״ר עופר כסיף מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטה העברית שזעק בפייסבוק תוך שימוש בשפה כה נמוכה ומכוערת המכתימה את תארו האקדמי.

1

שקד ויחימוביץ׳: הקול הפופוליסטי לעומת קול ההיגיון            צילומים: פלאש 90

חברת הכנסת שלי יחימוביץ׳ הייתה היחידה שחשבה מעבר לניסוח מפולפל של תגובה ברשתות החברתיות. הצעת החוק הנגדית שלה נועדה לאסור תרומות מאזרח זר לפוליטיקאים . כך כן בונים חומה. כי אלו חברי הכנסת מהימין, בראשם שרת המשפטים עצמה, המממנים את קמפיין הפריימריז שלהם מתרומות זרות.

הדרך של ״חוק העמותות״ עוד ארוכה היא ורבה. עצם העובדה שאושר על ידי ועדת השרים לחקיקה היא זניחה. אלו שרי ממשלת הימין, אך כשיגיע לדיון במליאת הכנסת תתחיל ההצגה הנכונה – מהטובות בעיר.

לפני כן, אולי ייטב אם נציגי האופוזיציה יהרהרו שוב. אולי אי-התנגדות לחוק המטופש היא דרך הפעולה היעילה ביותר? מהו בעצם הפסול בעיני המתנגדים לתרומות מישויות זרות? הקמפיינים של איילת שקד ונפתלי בנט מומנו במידה רבה על ידי ״ישויות" כאלה. ביטאון ראש הממשלה, "ישראל היום",  ממומן על ידי מיליארדר אמריקאי עם אג'נדה ברורה. רוב הסטארטאפים ברמת החיל וברחוב לילינבלום ממומנים על ידי גורמים – כלומר, משקיעים – זרים.

הצעת החוק הנגדית של יחימוביץ׳ היא לכן דרך הפעולה הנכונה. עין תחת עין – צ׳ק תחת צ׳ק.

וראו כאן את טורו של זאב שארנהל מ"הארץ" בנושא.

30 בדצמבר, 13:30

 

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS