ראשי » כללי » חיסול ישראלי בג'ונגל הסורי

חיסול ישראלי בג'ונגל הסורי

עוד חיסול בלב סוריה המדממת שהופכת ללבנון שנייה, כולל הכול

מאת מערכת פה שם

סמיר קונטאר, המחבל הדרוזי ששוחר מישראל כחלק מעסקת חילופי שבויים עם חיזבאללה ב-2008, חוסל בהפצצה של חיל האוויר הישראלי – כך טוען בהודעה רשמית הארגון השיעי. החיסול התרחש בכפר בפאתי דמשק ויחד עם קונטאר נהרגו עוד שמונה אנשים, כולם עפ"י הדיווחים קשורים להתארגנות הטרור שקונטאר הוביל, שמטרתה הייתה חימום הגבול בין סוריה לישראל ע"י פעולות טרור.

מעבר למעגל שנסגר, בוודאי עבור בני משפחת הרן, בחיסולו של מחבל עם דם על הידיים, התקיפה הזו מסמלת את המשך מדיניות התקיפה הישראלית בסוריה והעמקת השליטה של מנגנוני הביטחון וזרועות הביצוע והפיכת סוריה למעין לבנון 2 בכל הנוגע לחופש התנועה הישראלי בשמי המדינה.

מאז פרצה מלחמת האזרחים הסורית, אי-שם ב-2011, ישראל תקפה, עפ"י מקורות זרים ואחרים, לעמלה מ-10 פעמים בתחומי הריבונות של המדינה הסורית המתפוררת. תקיפות חוזרות ונשנות של שיירות נשק שעשו דרכם מסוריה ללבנון, כנראה לידי החיזבאללה, והוגדרו ע"י ישראל כ"נשק שובר שיוויון" חוסלו בזו אחר זו. התארגנויות טרור, צמודי גדר ברמת הגולם הסורית, נוטרלו מהאוויר וחיסולים ברחובות דמשק, שנראו כבלתי אפשריים עד לחיסולו של עימאד מורנייה ב-2008, הפכו לשגרתיים. באחת מהפצצות חיל האוויר אף נהרג בנו של מורנייה, ג'יהאד, יחד עם מפקד כוח אל-קודס במשמרות המהפכה האירניים, הגנרל עליאללה-דדי.

השאלה המתבקשת היא כמובן, מה עושה גנרל אירני בשטח סוריה, עם פעילי חיזבאללה, כל-כך קרוב לגבול עם ישראל? אבל התשובה נעוצה במתרחש על הקרקע המתבקעת בסוריה של מלחמת האזרחים, בה מרוב ידיים טמונות בצלחת כבר לא ניתן להבחין במטוסים ישראליים העושים כרצונם בשמי המדינה.

אל חיזבאללה, שעפ"י דיווחים איבד כמחצית מכוחו בלחמיה בסוריה, ומשמרות המהפכה האירניים שעושות הכל כדי להציל את "הבן-יקיר-להם-אסד", הצטרף כוח חזק ומשמעותי בחודשיים האחרונים – רוסיה. בניגוד ל"כוחות הקואליציה נגד דאעש" שעסוקים בהפצצות ספורדיות מן האוויר, צבא רוסיה הוא משתתף פעיל במלחמה, גם מהקרקע, ומשנה לגמרי את מאזן הכוחות באיזור. תקיפה כזו של חיל האוויר הייתה חייבת תיאום עם הכוחות הרוסיים הפועלים ללא הרף בשמי רוסיה. תיאום כזה מעיד על שותפות אינטרסים חשאית בין ירושלים למוסקווה.

kuntar

קונטאר: בתסבוכת הסורית ישראל מרשה לעצמה לפעול באין מפריע                צילום: רויטרס

את מחיר חוסר-התיאום, ניתן לראות במקרה התורכי, בו הופל מטוס רוסי שחצה את הגבול עם תורכיה. גם חיל האוויר הישראלי הבחין במספר רב של חציית גבול ע"י מטוסים רוסיים שחדרו לשטח רמת הגולן, אך בעזרת אותו תיאום סמוי, נמנעו תקריות הרות אסון כמו התורכית-רוסית.

אם בעבר ניסו המשטרים להסתיר את העובדה שישראל היא זו שעומדת מאחורי התקיפות ובפעם אחת גם הבטיח שר בכיר סורי כי התקיפה הבאה תיחשב "כהצהרת מלחמה", כיום חיזבאללה וממשלת סוריה הלא-קיימת פשוט מדווחות על כך בלקוניות כמעט תבוסתנית. קבלת השליטה הישראלית על המרחב האווירי הסורי, הופכת את הגבול הצפוני כולו, לבנון וסוריה יחד, לחצר אחורית הנשלטת במלואה ע"י ארגוני המודיעין הישראליים.

האינטרס הרוסי בסוריה עדיין לא ברור כשאירן, פטרוניתו של אסד, חשה פגועה מההסכמה הרוסית לדון בהדחת הרודן, אך נראה שלמרות מכירה סיטונאית של נשק למדינות ערב, רוסיה מאפשרת לישראל לעשות כרצונה במדינה המתפוררת.

הצהרות ראוותניות מפי בכירים ישראלים הם אף פעם לא דבר נעים לאוזן. כאן עדיין מחכים שיגמרו כמה הימים שאהוד ברק הקציב לשלטונו של אסד אי-שם ב-2010. אך אם לכך התכוון ראש המוסד הטרי, יוסי כהן, כשהבטיח שיביא "מבצעים טובים לישראל", אפשר לשאת תפילה חרישית להמשכן.

הזדקפות הגב הלאומית שנלווית לכל פעולה כזו היא מסוכנת. החיסול האחרון נענה ע"י חיזבאללה בירי טיל נ"ט והרג שני חיילי צה"ל בהר דב. סכנה גדולה יותר היא ההבנה שהשכנה מצפון-מזרח כבר לא תחזור להיות מדינה ושבריה, המתעופפים לכל עבר, עלולים לפגוע גם בישראל.

חשיפת ההתארגנות בה היה מעורב קונטאר ובשמה חוסל, ממחישה שיש כאלה העומלים כל העת על הזלגת וניצול המלחמה המרה בסוריה למטרות טרור. בסיכום דברי הימים של מלחמת האזרחים בסוריה יהיה זה עוד יום סתמי אך המלחמה הכי מסקרנת של המאה הנוכחית, מלחמה שמסרבת לגווע, סיפקה עוד אירוע משמעותי שבוודאי ייבלע בהיסטוריה המדממת המתחוללת במדינה שהייתה ואיננה – סוריה.

 

20 בדצמבר, 15:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS