ראשי » למה ? » טורקמניסטן ללא עשן, פקיסטן ללא יד

טורקמניסטן ללא עשן, פקיסטן ללא יד

הראשונה אסרה עישון בחוק, בשנייה נער כרת את ידו שלו

מאת איתן לשם

המדינה הראשונה בעולם אסרה על עישון או מכירת מוצרי טבק בשטחה. לפני שחובבי האוויר הנקי חולמים על חופשה שם ללא סכנת עישון פסיווי, כדאי שיעשו אתה הכרה. טורקמניסטן הטוטליטרית, פעם חלק מבריה"מ ושוכנת דרומית לקזחסטן, ידועה באיסוריה המגוונים. מאיסור על אופוזיציה ועד עונשים על הופעת קרקסים.

הנשיא החדש של המדינה, שעלה דווקא בבחירות לכאורה דמוקרטיות וברוב של 89%, השאיר את האיסורים  – כולל על תקשורת חופשית –  מה שממצב את המדינה במקום השלישי מהסוף במדד חופש העיתונות (אחרי צפון קוריאה ואריתראה). עכשיו נקבע גם איסור מוחלט על הצתה, מכירה או שאיפה של סיגריות.

העובר על התקנות החדשות של ממשלת טורקמניסטן צפוי לקנס בגובה של 1,500 דולר. סכום מעט דרקוני במדינה שהשכר הממוצע שלה עומד על 1,250 דולר בלבד. השוק השחור במדינה כבר פורח כמובן וניתן להשיג חפיסת סיגריות, מתוצרת מקומית – בשמונה דולר.

נשיא המדינה, גורבנגולי ברדימוחמדוב, הוא "פריק של בריאות" ולא פעם אפשר לצפות בערוץ הממלכתי בנשיא צועד את הליכות הבריאות שלו. ככזה, הוא הציב לעצמו את הפחתת העישון בארצו למטרה ודרש מראש מנהל הבריאות הציבורי להציג לו תוצאות. אחרי שכשל בכך, נתלשו דרגות הקולונל מכתפיו ומונה ראש מערך בריאות חדש לדיקטטורה.

היוזמה החדשה נועדה לגרום לציבור להפסיק לעשן ולממונה החדש, ג'רמי טורקמן – כנראה לאומן בכל נפשו – לשמור על דרגותיו ועל ראשו. ומעניין יהיה לראות את השפעות האיסור על בריאות המדינה בעוצר עישון.

1

הנשיא הספורטיווי: קמפיין ציבורי הוכח כיעיל מאיסור חוקי   צילום: איי. פי

בפקיסטן השכנה נער בן 15 כרת לעצמו את היד. בעת שנכח במסגד המקומי האימאם נשא דרשה ובמהלכה שאל את הנוכחים אם מישהו מהם לא אוהב את הנשיא מוחמד. הנער לא שמע את השאלה נכונה, והרים את ידו. האימאמם הזועם כינה אותו כופר וסילק אותו מהמסגד. כשהגיע לביתו, הנער, אכול רגשי אשמה ובושה, כרת את ידו בעצמו. האימאם נעצר באשמת הסתה לאלימות.

העונש הנוראי שהנער גזר על עצמו נבע מהבנתו השגוייה כי הוא אשם בחילול הקודש. עצם העובדה כי הוא לא שמע נכון את השאלה לא הכהתה את תחושת האשמה שלו. ייתכן וה״שיימינג״ הפומבי שספג תרם את חלקו.

בפקיסטן העונש על ״חילול קודש״ הוא מוות, אך החוק אינו מגדיר מה הוא למעשה ״חילול קודש״. עם זאת, עונש מוות מעולם לא נגזר בפקיסטן באשמת חילול קודש, למרות שנרשמו אירועים רבים בהם אספסוף ערך לינץ׳ באנשים שהואשמו בהעלבת האסלאם.

*     *     *

המלחמה בטבק ובסכנות העישון נמשכת עשרות שנים. את האות הראשון למלחמה חריפה בסיגריות נתנה דיקטטורה חשוכה אחרת, גרמניה הנאצית, חלוצת קמפיין הענישה על עישון. מאז הצטברו המחקרים ונזקי העישון הפכו ברורים לכול, על אף הניסיונות הנכלוליים של חברות הטבק לטעון אחרת. 90% ממקרי סרטן הריאה נגרמים בגלל עישון והוא מגביר את הסיכויים לחלות בסרטן הפה, הוושט, השפתיים, הקיבה, הדם והשלפוחית. עישון גם מגביר את סיכויי ההתפתחות של לחץ דם גבוה, מחלות לב ושבץ.

לפי נתוני משרד הבריאות, בישראל מתים בכל שנה 8,300 בני אדם כתוצאה מנזקי העישון. לתשומת ליבם של השרים נפתלי בנט וגלעד ארדן שניסו למצוא נחמה בכך שבתאונות דרכים מתים יותר אנשים מאשר בפעולות טרור: בשנה אחת מתים בארץ יותר כתוצאה מעישון מאשר כל ההרוגים  מטרור ומלחמות בחמישים השנים האחרונות גם יחד (בין 16,000-23,000 לפי אומדנים שונים).

אכן, העולם הכריז מלחמה בעישון עם עוד ועוד חוקים שנועדו לצמצם את חשיפת הציבור אליו. איסור עישון במקומות ציבוריים, הגבלת מכירה לגיל 18 ומעלה, הצבת אזהרות על החפיסות ועוד. הגדילו לעשות מדינות כמו קליפורניה, שבשטחיהן הציבוריים (פארקים, רחובות) אסור העישון.

רק לפני עשרים שנה המצב היה שונה לגמרי. אנשים עשנו בקולנוע, במטוס, באוטובוס ואפילו בבתי החולים. זו הייתה תוצאה נמשכת מקמפיין אגרסיווי של חברות הטבק הגדולות שנועד למכור את הסיגריה כדבר גזעי, גברי מאוד ואף נשי, ומעל הכול לא מסוכן לבריאות. הטייקונים הללו שיקרו לציבור והממשלות החלו להילחם בעישון. אך לא באמצעות איסור, כמו על סמים או אלכוהול בתקופת ה"יובש" האמריקאית, אלא במסעות הסברה ושכנוע, עם תוצאות טובות.

הן לא פחות ממדהימות: בכל אחת ממדינות ה-OECD  מספר המעשנים עומד על פחות משלושים אחוז והממוצע הכללי על פחות מ- 16 אחוז . בישראל נרשמת ירידה מתמדת באחוזי המעשנים בכל הגילאים ובארה"ב העישון הפך ללא-מגניב ושיעור המעשנים שם צונח בהתאמה.

בנוסף לכך, "המלחמה בסמים" או "המלחמה באלכוהול" הביאו לפריחה של שוק שחור ובעקבותיו צמיחה כלכלית של מאפיה מקומית כמו גם נהירה של הציבור לעבר "הבלתי מושג". מקובלת כיום המסקנה שמאבק בתופעה שיש בה סיכון היא באמצעות חינוך והסברה.

אכן, מעניין יהיה להיווכח אם ממשלת טורקמניסטן תשיג את מטרתה בעזרת הצעד הדרקוני, או שתלמד שיעור על ההתנהגות האנושית. גם לא לעשן, גם לא לראות קרקס? לא צפויה בקרוב נהירה המונית של תיירים למדינת האיסורים.

 

19 בינואר, 14:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS