ראשי » כללי » אמריקה נבוכה מחפשת נשיא תקיף

אמריקה נבוכה מחפשת נשיא תקיף

ניצחון טראמפ האנטי-ממסדי שולח מסר חזק לאומה במשבר

מאת מערכת פה שם

הישגי דונאלד טראמפ המחוספס בניו המפשיר חורגים הרבה מעבר לתחומי המדינה. על אף השלג הכבד, אזרחיה נהרו לאסיפות ההצבעה, ותוצאת הבחירות המוקדמות שם לא הפתיעה. בניצחונות מסנוורים זכו טראמפ וברני סאנדרס, שני המועמדים האנטי-ממסדיים, בדיוק כפי שחזו הסקרים. תוצאות ניו המפשיר שולחות מסר חזק לראשי המפלגה הרפובליקאית והדמוקרטית כאחת – הציבור עייף ומיואש מפוליטיקאים ממוסדים ורוצה לרענן את השורות.

טראמפ, בהפגנת-כוח מרשימה בשדה הרפובליקאי ההומה מועמדים, גרף 35 אחוזים מהקולות, יותר מכפל הקולות שבהם זכה הבא אחריו, מושל אוהיו ג׳ון קייסיק, עם 16 אחוזים. במורד הטבלה התגודדו טד קרוז, ג׳ב בוש ומרקו רוביו, עם כ-11 אחוזים כל אחד.

המפלגה שלו לא תוכל יותר לפטור את טראמפ כ״תופעה חולפת״. ההישג הכין את הקרקע להמשך הקמפיין הייחודי שהציג ואשר מייצב אותו כמועמד המוביל. הוא הוכיח שאינו רק מספק לקהל מעריציו אסיפות בחירות ססגוניות, אלא מסוגל להוציא המונים מהבית אל הקלפיות גם תחת סופה.

trump

טראמפ: מייצב את עצמו כמועמד המוביל                צילום: גטי אימג׳ז

כל הניסיונות בחודשים האחרונים להציג אותו כחסר ניסיון ו״הזוי״ עלו בתוהו. הציבור הביע אמון באיל הנדל״ן המצליח-מאוד, ואותת שניסיון עסקי מרשים אותו לא פחות מעבר פוליטי. אמריקה חשה עצמה במגננה מול רוסיה ומנהיגה התוקפן. הוא מצטייר כנשיא שלא יהסס לדפוק לפוטין על השולחן, ובנסיבות מסוימות גם ישרוף את המועדון. לאורך הקמפיין עד כה, ובניו המפשיר הצוננת, מתברר שהציבור הרפובליקאי קונה את הנרטיב הזה.

ג׳ון קייסיק עשה צעד משמעותי קדימה בדרך לתואר הנכסף של ״מועמד הממסד״, שמאחוריו תתייצב המפלגה עצמה כדי לבלום ולהביס את טראמפ. אמנם ג׳ב בוש סוף סוף הוכיח שיש בוחרים המאמינים בו, אך ייתכן שזה מעט מדי ומאוחר מדי.

ומרקו רוביו, ניו המפשיר כנראה הניחה את הגולל על הקמפיין שלו. לאחר הופעה מביכה בעימות האחרון, שזכתה ללעג משאר המועמדים ומהתקשורת, בוחרי ניו המפשיר הפנו לו כתף קרה והתעלמו מזכייתו במקום השלישי המפתיע באייווה.

kasich

ג׳ון קייסיק: האם יצליח לאחד את המפלגה מאחוריו כנגד טראמפ?        צילום: AP

אז מה צפוי עכשיו במחנה הרפובליקאי? כריס כריסטי, מושל ניו ג׳רזי האנרגטי, הימר על כל הקופה בבחירות אלה, בילה שם 72 יום, ערך 180 אירועי בחירות – והפסיד בגדול, במקום השישי המאכזב. עם אגו גדול, יום למחרת כריסטי הודיע על פרישתו, במקום להמשיך ולהביך את עצמו.

גם קרלי פיורינה פרשה. מנכלי״ת HP לשעבר, שניסתה למצב את עצמה כ״הילארי קלינטון הרפובליקאית״ אך עשתה בעיקר כותרות עם דיווח הזוי ובדוי על כך שראתה עובר חי על שולחן במשרדי ארגון Planned Parenthood שהצוות עמד לבצור את מוחו, לא הצליחה למצוא לה תומכים רבים.

בן קרסון, הנוירוכירורג -לשעבר שכוכבו זרח לרגע ואז כבה עקב חוסר ידע מוחלט בענייני חוץ ומני בדיות שסיפר על שנות נערותו שהתבררו כלא נכונות, משום מה החליט שהוא ממשיך. לא ברור לאן, ולא ברור למה.

כל זה משאיר את הבמה לטראמפ וקרוז, ואו קייסיק או אולי-אולי בוש. מרקו רוביו יישאר במרוץ אך ידעך בשבועות הקרובים עד לפרישתו הידועה מראש.

*     *     *

בצד הדמוקרטי להילארי קלינטון נותר פצע ענק ללקק. ההפסד בניו המפשיר היה צפוי וידוע, אך לא גודלו. 38 אחוזים בלבד מהקולות שלה השאירו פער גדול וכואב מול ה-60 שגרף סאנדרס. יש לו עשרה ימים עד התחנה הבאה, נוואדה, להפיק את המרב מניצחונו האדיר.

הסקרים האחרונים בנוואדה – מחודש דצמבר – נתנו יתרון של 20 נקודות לטובת קלינטון. אך חודשיים זה זמן-נצח לתנודות בדעת קהל, שחוותה מאז את הישגי סאנדרס באייווה, הכמעט-שוויון עם קלינטון יחד עם תוצאות ניו המפשיר.

clinton

הקלינטונים: פגיעה קשה בתדמית ובפאסון                 צילום: CNBC

הקרב בין קלינטון לסאנדרס, בניגוד לציפיות הקמפיין של קלינטון, רק התחיל. אם הגב' הראשונה לשעבר חשבה שתביס אותו מהר ולעניין, התברר אחרת. סאנדרס זוכה לתמיכה חזקה של צעירים (באייווה קיבל 85 אחוז מקולות בני 18-25), וגבר עליה אף בקרב נשים שם. עם זאת, יש לה יתרון משמעותי אצל מיעוטים, שחורים והיספאנים, שני גושי-אלקטורט בעלי חשיבות מכרעת.

ואין זה רק הפסד בחירות לקלינטון, זו פגיעה קשה במעמדה. זה מקטין אותה. מזכירת-המדינה לשעבר, סנטורית משפיעה מניו יורק ואשת-נשיא פעילה במיוחד ספגה תבוסה מסנטור שעד לפני חודשיים היה עלום-שם. לקלינטונים, יוקרה ופאסון הם מרכיב חשוב בתדמיתם. הניצחון של סאנדרס מותיר אותם חשופים, מציג אותם באור אנושי ופגיע.

המערכות האחרונות מחדדות את השאלה האם טראמפ יוכל לדלג הלאה בקפיצות – עד הבית הלבן. כמובן, אין לדעת במסע הבחירות המורכב ביותר בעולם. אך זאת הערכה סבירה, הנשמעת שוב ושוב, שאמריקה החבולה כמעצמה עולמית מובילה עושיה להתפתות להעביר את מושכות השלטון לדמות שכמותו, תקיפה ומוכנה "לאתגר את השטן" – dare-devil, באמריקאית פשוטה.

 

11 בפברואר, 9:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS