ראשי » ראינו, שמענו » טראמפ: הר הבית בידיו

טראמפ: הר הבית בידיו

הוא כבר עשה היסטוריה. בעסקים גדולים. ובבית שהיה לאחד האיקונים של האדריכלות הניו-יורקית ויעד עלייה לרגל. עכשיו היה הטראמפ, עם בלורית המהלכת לפניו, לנשיא האמריקאי הראשון שעולה להר-הבית בזמן כהונתו.

מאת גדעון סאמט

הוא בא לשם – מקום מקודש לשלוש הדתות שראשיתן ביהדות –  כשהוא נתון למסכת חקירות מאיימת. האיש יצרן חדשות ממולח. לביקורו קדם מסע לערב-הסעודית, שהפקידה בידיו סכומי-עתק, תמורה על הררי נשק ותרומת-ענק לדרבון הכלכלה האמריקאית. המלך סעוד ישב לידו מרותק. שר החוץ שלו פלבל בהתרגשות. בקהל התכנסה האליטה הסעודית שמסוגלת לקנות את ארה"ב פעמיים.

והוא אחז בחרב, מתנת המלך שאישיו החזיקו בחרבות זהות. גם מבחינה זאת עשה היסטוריה. טראמפ לא משלם על כל דבר. לכן לא הסכים להעביר את שגרירותו לבירה. זאת דרישת המלך סעוד, בדרך אל לחץ לוויתור ישראלי בירושלים המזרחית, שנכבשה ממלך מוסלמי אחר, עבדאללה. הוא דחק בישראל לנהל מו"מ רציני עם אבו-מאזן על השטחים הכבושים, כולל ירושלים המזרחית. נתניהו בלע, אך בלבו פנימה פלט ביריקה.

285895

טראמפ ורעייתו מלניה עם נחיתתם בארץ הקודש. אפוף בסיפורים יהודיים.  צילום: רויטרס

כל זה היה אפוף בסיפורים יהודיים. איוונקה, בת הנשיא, ובעלה ג'רארד קושנר – יועצו הבכיר – הם יהודים אורתודוקסים. לקראת המסע לסעודיה קיבלו אישור רבני לטוס בשבת. בטקס השבעת , טראמפ, שנערך בערב שבת, נזקקו לאישור מרב. מי? לפי התקשורת, היה זה רב קהילת ישורון במנהטן אשר גייר את איוונקה. הוא הכחיש נמרצות וברוח הזמן כינה את הסיפור "פייק ניוז".

ובינתיים, כפי שכותבים בסדרות הקומיקס המצוירות, עניין הפשרה הטריטוריאלית שאליה חתר טראמפ הומר בהבטחות וושינגטון כי קשריה עם ישראל  לא יופרעו. הידידה הגדולה ביותר של ארה"ב באזור – על פי ההגדרה ההיסטורית מהבית הלבן – תישאר כזאת. אך אחד העיתונים הכתיר השבוע ידיעה על יחסי ארה"ב-ערב  – "ארה"ב הסעודית".

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS