ראשי » תרבות » יש לו מוח עצל

יש לו מוח עצל

על טיול ישן לפורטוגל, שמו האמיתי של ביבי, יישור קו תרבותי וחגיגה ספרותית למשורר

הקיר של ויזלטיר / מדף הפייסבוק של המשורר

חמש עשרה שנים!

מוסיקאים מקומיים בקפה-בר בכפר זעיר במחוז אלנטז'ו, פורטוגל. שימו לב (רואים בקושי) ליונה שנחתה על כתפו של האקורדיוניסט הקשיש. לפעמים הזמן מצטייר כפיקציה, בדותה או הפשטה פיסיקלית, אבל לפעמים חשים בעוצמה בטיסתו המטורפת במהירות האור. תחושה כזאת פקדה אותי אמש, כשהתגלה לי מחדש התצלום הזה, עבודה של הצלם ז'וזה רודריגז, יליד ותושב העיר אֵבוֹרָה, בירתה העתיקה של פורטוגל. בג'יפ שלו טיילנו עמו ברחבי הגבעות המופלאות של מחוז אָלֶנְטֶז'וּ, ובאתרים הפרה-היסטוריים המדהימים. בפונדקים כפריים פשוטים שתינו את היין המשובח הכי זול שניתן להשיג על פני כדור הארץ. והנה, השבוע מלאו 15 שנים בדיוק לטיול הזה. לא ייאמן, חמש עשרה שנים!

0

אבא שלי הוא הכי בעולם

המקיץ בשעה מוקדמת מדי עשוי לזכות בתובנות מוזרות. למשל, הבוקר הבנתי לפתע (בפעם המאה) שביבי אינו אלא שיבוש בלתי מודע של שמו האמתי, אובו, שמקורו צרפתי – Ubu. זה הסוד, זה הרז: הוא מתקשה לקבל החלטות רציונליות ולעשות מעשים אפקטיביים בעולמנו משום שאינו אלא המצאה שפג תוקפה, שביב מדמיונותיו הפרועים של המנוח אלפרד ז'ארי (1907-1873). משום כך הוא מאיים על החמאס על רמה של זאטוט בגן ילדים: אתה תראה מה אני יעשה לך אם תיגע בי – אבא שלי יותר חזק!

1

באיור: "אובו בכבלים" מהדורת 1936 עם תמונת המחבר

בניית תרבות

חומר למחשבה לכבוד שבת: שיר שנדפס בספרי "שירים איטיים" (2000), הנוגע בתרבות לא מהזווית של ה"שולטת" אלא מזו של הנשלטים – בעיקר, יצרני התרבות בתקשורת.

2

שירה מעל המשוער

מלמד. השנה נעניתי להצעה מצד ביה"ס לאמנויות המחודש "בסיס" בהרצליה פיתוח, בהנהלתו האמנותית של הפסל יעקב דורצ'ין, להעביר שיעור סמסטריאלי בשירה. בבי"ס בסיס לומדים ציור, פיסול וצילום, אך ההנהלה החדשה מאמינה שטוב לאמן החזותי לפתח מגע עם השירה והמוסיקה. בניתי אפוא קורס מיוחד לאנשים שבאו ללמוד אמנויות חזותיות, והנה, אופס! – מצאו עצמם בשיעור חובה בשירה… בסופו של דבר, העניין הצליח מעל למשוער.

05 בפברואר, 11:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS