ראשי » שם, שם » מותק, מזג האוויר השתגע

מותק, מזג האוויר השתגע

במקום שלג בחג המולד: גל חום

מאת גל יונה

התמונות הרגילות של נופים שהתכסו לבן לרגל חג המולד, התחלפו בסוף השבוע האחרון בתצלומים מסוג אחר לחלוטין: גברים ונשים בלבוש קצר יושבים בחופי הים, או נהנים מהשמש החמימה בפארקים השונים.

גל החום שפקד את ארה״ב בסוף השבוע האחרון שובר את כל שיאי המדידה במדינה. למעשה, בערב חג המולד 75 מתוך 236 תחנות מטאורולגיות בארה״ב דיווחו על טמפרטורות שוברות שיאים, שהגיעו עד ל-30 מעלות צלזיוס.

מדובר בטמפרטורות  חריגות מאוד בתקופה זו של השנה. לשם ההמחשה, הטמפרטורה בניויורק עומדת בד״כ על 4-10 מעלות צלזיוס בתקופה זו, ואילו בערב החג השנה נמדדו 23 מעלות. אנשים החליפו את המעילים הכבדים בחולצות קצרות ויצאו ליהנות בפארקים השונים.

 
volleyball2

מחזה נדיר: כדורעף בערב חג המולד בסנטרל פארק.  צילום: DON EMMERT/AFP/GETTY IMAGES

הצד השניוהנעיםפחותשל מזג האוויר הלאאופייני הזה, הוא סופות קשות שפקדו את דרום ומרכז ארה״ב בסוף השבוע. במסגרת זאת, שיטפונות ורוחות חזקות העיפו מכוניות מכבישים, שיטחו בניינים והשביתו את התחבורה במספר מדינות בארה״ב, והותירו אחריהן 43 הרוגים.

מה קורה כאן? ה״חשוד המיידי״ באחריות לאירועים המשונים הוא כמובן שינויי האקלים הגלובליים, וההתחממות ארוכת השנים שאל גור הזהיר מפניה כבר בתחילת שנות האלפיים. מהבחינה הזאת, אין זו תופעה חדשה. ביוני האחרון דיווחנו על גל חום חסר תקדים בהודו, והחודש נערכה ועידת האקלים בפריז שבמסגרתה התכנסו מנהיגי העולם במטרה לשפר את יחסינו לכדור: לצמצם משמעותית פליטת גזי חממה ולהשקיע באנרגיות נקיות.

כל זה אמנם חשוב נכון, אלא שהפעם, להערכת חזאים ומומחי מזגאוויר, זהו שילוב קטלני עם גורם נוסף: אירועי El Niño, שבמסגרתם מים חמים באופן חריג מהאוקיינוס השקט משפיע על תבניות מזג האוויר בצפון אמריקה. במקרה של גל החום הנוכחי, זרמי אוויר מעל ברמודה מזרימים אוויר טרופי חם מהרגיל לחוף המזרחי, ובכך מעלים את הטמפרטורות הממוצעות לעונה.

כל אלה הופכים את 2015 לשנה החמה ביותר בהיסטוריה המתועדת בארה״בכלומר, ב-140 השנים האחרונות.

28 בדצמבר, 14:40

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS