ראשי » המצב » מזג האוויר משגע את התחזיות

מזג האוויר משגע את התחזיות

למרות האיום הנורא בהתחממות גלובלית, החורף נותן מאבק. גם כאן

מאת אסף דודאי

סופת אימים משתוללת בחוף המזרחי של ארה״ב לאורך 1500 קילומטר. שוב חוזר המונח מהחורף שעבר ״thunder snow״ – שלג מלווה ברעמים וברקים. זוהי אמנם סופת חורף, אך היא מוגדרת כסופה טרופית. ניו יורק, ניו ג׳רזי, וושינגטון, פילדלפיה, בולטימור ושש מדינות נוספות הכריזו עוצר כמעט מוחלט: שדות תעופה נסגרו, תחבורה ציבורית נפסקה ומכוניות פרטיות אינן מורשות לנוע בכבישים. ראשי הערים והמושלים חוזרים וקוראים לתושבים להישאר בבית.

עד כה 17 נהרגו במהלך הסופה, מנהיגה על כבישים מכוסי קרח, או בזמן ששהו בחוץ בניסיון לפנות את השלג הרב הנערם.

ניו יורק וניו ג׳רזי ספגו את המכה הקשה ביותר. כל הגשרים והמנהרות המובילות למנהטן נסגרו, והעיר נמצאת בהסגר דה-פקטו; אין יוצא ואין בא. שיא שני של העיר מאז 1869, לצד הסופה ב-2006. בסנטרל פארק הירוק התרומם  שלג לגובה מטר וכך בוושינגטון, מסנוור גם מגגות הבית הלבן.

בערי החוף של ניו ג׳רזי נרשמו שיטפונות חסרי תקדים. תושבים מדווחים על גלים ״כמו צונאמי״ ששוטפים את החוף, מזרימים כמויות עצומות של מי-ים וגושי קרח ענקיים אל תוך היבשה.

ככה זה נראה בניו ג׳רזי

הסופה שאצלנו מתגמדת בהשוואה, אך השבוע נצפה מזג אוויר סוער מאוד שעדיין נמשך עם טמפרטורות נמוכות מהרגיל בעונה. גשמים ורוחות עזות ברוב חלקי הארץ, שלג בצפון שגלש להרי המרכז. וכמו בכל סערה ארץ-ישראלית, שיטפונות כבדים צפויים במקומות המועדים, בעיקר בנגב. הסופה תירגע בהמשך השבוע, כנראה בשעות אחר הצהריים של יום חמישי. כמויות המשקעים שירדו בסערה בנגב, עברו את הממוצע השנתי, הרי המרכז נצבעים בלבן ופתיתים נראו גם בירושלים אך מספיק מבט אחד מהחלון כדי להבין כי זהו מזג אוויר חורפי ובוודאי לא סופה.

*        *        *

בוועידת האקלים הגלובלית שנערכה בפריז בדצמבר הוכרזה מטרת-העל: למנוע את התחממות כדור הארץ. נקודת האל-חזור שעליה דובר 35 :  שנה ו-2 מעלות – למנוע עלייה של שתי מעלות בטמפרטורה הממוצעת על כדור הארץ בתוך שלושים-וחמש שנים. שאם לא כן, עלייה של יותר משתי מעלות תגרום לאזורים מסוימים בכדור הארץ, בעיקר במזרח התיכון ואפריקה, להפוך בלתי-אפשריים למגורי אדם בחודשי הקיץ. הדבר יגרום גל הגירה ונדידת עמים שמולם שטף הפליטים הנוכחי מסוריה לאירופה ייראה כטיול שנתי של בית ספר. מלבד אובדן חיים, ההשלכות הסוציו-אקונומיות יהיו קטסטרופליות.

כיצד זה מסתדר? מצד אחד חשש לאסון מהתחממות של שתי מעלות בעשורים הקרובים ומולו חורפים קפואים עם סופות האימה שם ושם. אין כאן סתירה?

אז זהו, שלא. המושג ״התחממות גלובלית״ טומן בחובו אכן עליית טמפרטורות בחודשי הקיץ, אך גם הקצנה של מזג האוויר בחודשי החורף, כפי שנשקף מהסופות הנוכחיות במזרח ארה״ב ובישראל.

למעשה, הביטוי הנכון הוא ״שינויי מזג אוויר״ –  Climate Change- כפי שהוגדר בוועידת פריז. פליטת גזי החממה המתמשכת גורמת שינויים אטמוספריים שמתבטאים באירועי מזג אוויר קיצוניים. כמו אל-ניניו שיצא מכדי שליטה השנה והגיע לאזורים בכדור הארץ שלא ידעו אותו, כמו אירופה. תופעת אל-ניניו,  שצפויה להחמיר עוד במהלך  2016, התופעה מושפעת גם מגזי החממה שמעמיקים את האפקט הקיצוני שלהם על מזג האוויר.

1

קבורה בלבן: מכוניות תחת שלג בוושינגטון הבירה               צילום: AP

החורף הנוכחי אכן היה, ועדיין, רגוע יחסית בישראל ובעולם. הטמפרטורה הממוצעת בחודשי החורף עולה, כפי שחשו היטב בארה״ב שם נרשם אחד מחודשי דצמבר החמים בהיסטוריה. בערב חג המולד נרשמו 23 מעלות צלזיוס בסנטרל פארק, אותו פארק שכרגע קבור תחת הררי שלג חריגים ונדירים. הטמפרטורה ה״רגילה״ בחג המולד בניו יורק היא 3 מעלות.

אז בעוד שהכספית במכשירי המדידה ממשיכה לעלות, מזג האוויר מקצין ומשתקף בסופות קשות בחורף, לצד גלי חום יוצאי-דופן בקיץ, כמו שהתרחש בהודו בשנה שעברה.

אבל אין לראות בטמפרטורות נמוכות אות מבשר טובות, והוכחה לכך היא שהכדור אינו מתחמם. ההיפך הוא הנכון. הכדור מתחמם, מתקרר ובגדול  – משתגע. אחת התוצאות הסבירות ביותר של התחממות כדור הארץ היא האצה של לוח הזמנים לקראת עידן הקרח הבא. גם סטיוון הוקינג דיבר על כך השבוע מכסא-הנכה שלו. להערכתו – כרגיל עצומה בממדיה – בתוך 1000 עד-10,000 שנה יגיע קץ האנושות. זה עניין של הסתברות, הוא אמר, ומספרים לא משקרים.

אבל במשך כל כך הרבה זמן אולי עוד יש סיכוי.

1

סטיוון הוקינג: תחזית עם מועד לקץ העולם   צילום: גטיאימיג'ס

25 בינואר, 12:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS