ראשי » כסף » מחיר הנפט צונח ומסכן את הסכם האקלים מפריז

מחיר הנפט צונח ומסכן את הסכם האקלים מפריז

ממשלות העולם נדרשות ליד מכוונת ביישום ההסכם

מאת מערכת פה שם

פחות מחודש לאחר שמנהיגי העולם חתמו על הסכם האקלים ההיסטורי בפריז, הקהילה הבינלאומית עומדת בפני המכשול הראשון שלה להשגת היעדים – מחירי הנפט הצונחים.

בוועידת האקלים בפריז התקבלו שתי החלטות: הראשונה, הפחתה משמעותית של פליטת גזי חממה על ידי כל המדינות (כל מדינה חתמה על מסמך המחייב אותה להפחתה בהתאם לרמות הפליטה) שיובילו בשאיפה לעצירת ההתחממות הגלובלית. ההחלטה, הלא פחות חשובה, הייתה מעבר הדרגתי מאנרגיות מלוכלכות – נפט, גז ופחם, לאנרגיות נקיות – שמש, מים ורוח.

״זה יהיה מבחן עבור ממשלות העולם״ אמר פתי בירול, דירקטור הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, ״האם הן רציניות או לא ביישום הסכם פריז״.

המבחן האמתי של הממשלות יהיה לא רק באכיפת הגבלים על חברות תעשייתיות ויצרני רכב, אלא גם ברתימת האזרחים עצמם. כשמחירי הנפט נמצאים בשפל, פחות משלושים דולר לחבית, האזרחים, במיוחד בארה״ב, מעדיפים לרכוש רכבים מבוססי-דלק המציעים כיום מנועים חסכוניים במיוחד.

דווקא בסין, פולטת גזי החממה הגדולה בעולם, הממשלה הציבה חוק חדש המונע ירידה של מחירי הדלק לאזרחים. על פי החוק החדש, גם כשמחירי הנפט ממשיכים לצנוח, מחיר הדלק ימשיך להיות כאילו מחיר חבית נפט הוא 40 דולר.

הגבלות דומות הוצבו על התעשייה הכבדה, המזהמת הראשית בסין. הרווחים שחברות תעשייתיות עושות מקנייה של נפט זול יילקחו על ידי הממשלה ויושקעו בפיתוח של אנרגיות נקיות. מהלך שכזה יכול להתבצע רק בסין, שם רוב התעשייה הכבדה היא בבעלות ממשלתית.

oil

מחירי הנפט הנמוכים מאיימים על יישום הסכם האקלים הגלובלי           צילום: AP

בשאר העולם התמונה פחות מלבבת. בארה״ב נסגרו בשנים האחרונות מספר כורים גרעיניים שפולטים אפס גזי חממה ובנייה של חדשים הואטה עקב התחרות מגז טבעי הזול מאוד להפקה.

באפריקה ודרום-מזרח אסיה, שם סכומי עתק מושקעים על מנת ליצור תשתיות להפקת אנרגיות נקיות, הדיזל, שגם כן מופק מנפט, נכנס כמתחרה רציני ומציע אלטרנטיווה זולה יותר לטווח הקרוב.

״זו חרב פיפיות״, אמרה אמי ג׳פי, אחראית תחום האנרגיה באוניוורסיטת ״דאביס״ בקליפורניה, ״מחירי הנפט הנמוכים מורידים את עלות הקידוחים ומאטים את המעבר לאנרגיות נקיות. בנוסף, מחירי הדלק הנמוכים הופכים מכוניות מבוססות-דלק לאטרקטיוויות יותר, במיוחד רכבי SUV. זו מכה לרכבים חשמליים״.

עם זאת, כמו סין, גם בסעודיה, אחת המדינות שצורכות הכי הרבה אנרגיה, הממשלה העלתה את מחירי הדלק ב-50% ומחיר הגז הטבעי ב-67%. זו יוזמה מוברכת, שהעולם מצפה שארה״ב תשתתף בה. אך קשה להאמין שזה יקרה.

הסכם פריז הוא אור בקצה המנהרה, אך הולך ומסתבר שלא פשוט לשכנע ממשלות ותעשיות כבדות להיכנס למנהרה הזאת. על מנת ליישם את הסכם פריז ממשלות העולם יידרשו ליד מכוונת שתכפה את המעבר ולא תותיר זאת ליד המקרה או לכוחות השוק.

 

27 בינואר, 13:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS