ראשי » עלה ברשת » מיקרו-ירקות נגד סרטן

מיקרו-ירקות נגד סרטן

סוג חדש של אוכל. יזם מנסה לשנות את התפריט העולמי

מאת מערכת פה שם

אי-שם בספר ההולנדי, עמוק בתוך חממה הצבועה באורות  LEDורודים המעניקים לגידולים חיוניות, צומחים מיני-ירקות שעומדים לשנות הקולינריה העולמי ואולי גם יביאו מזור לרבים. רוב באן, היזם של חממות הגידול הללו, גדל בהולנד של אחרי מלחמת העולם וככזה נאלץ לאכול מכל הבא ליד. כיום, הפרויקט השאפתני שלו מאכיל את עשירי העולם במסעדות עם כוכבי מישלן, מונח על מגשי הטיסות במחלקות ראשונות ופורץ שווקים חדשים, מסין ועד אנגליה.

אז מה הוא מגדל שם? 30 סוגי מיני-צמחים, מזינים מאוד ובעלי טעמים מיוחדים. הם מגיעים לגודל מלא (אך מיניאטורי) בתוך ימים ספורים, מהדבר שהופך את הגידול למאוד יעיל. באן מספר שמלבד הרצון לעשות כסף מאוכל, דבר שהצליח לו, הוא רוצה לשנות את האופן שאנשים מתייחסים לאוכל.

העולם שרוי במשבר מזון. המבחר הולך ומצטמצם, בוודאי באזורים בלתי פותחים. באן מנסה להגיע לשווקים חדשים עם המיקרו-צמחים שלו כדי שיוכל למנוע מהעולם המתפתח את הטעויות של העולם המפותח. לטענתו, כשליש ממקרי הסרטן נגרמים מאכילה לא נכונה של מזון המגודל בצורה איומה. לכך יש להוסיף את הסוכרת ומחלות לב. חל מזה אפשר למנוע ע"י גידול נכון של אוכל וחשיבה מחוץ לשדות ובתוך חממות.

1

באן: חיסכון בשטח, זמן וכסף יחד עם האכלת עולם בריא יותר     צילום: טום מוגה

בכל שבוע מיוצרים בחממות הסגולות שלו כ-65,000 ארגזים של מיני-ירקות שיכולים להפוך ל13 מיליון ארוחות בעבור אזרחי העולם. האור המיוחד המוקרן על העציצים הקטנטנים מקורו בפאנלים סולאריים המוצבים על גגות החממה. האנרגיה הנקלטת משבוצת עם פרחי-ים ואור כחול ומעניקה אנרגיה בעשירית מהעלות של חשמל רגיל.

באן מארח באופן תדיר משלחות מהאו"ם וסוכנות המזון העולמי כדי לדון על בטיחות מזון ואפשרויות לחיסכון במרחבי הגידול ע"י אימוץ טכנולוגיית המיקרו-גידולים. עסקיו הגיעו כבר לרוב המערב, הוא נחוש להקים אזורי גידול כאלה גם בדרום אפריקה, אירן, עירק וארמניה. השנה השקיע יותר משבעה מיליון אירו בתוכניות ההרחבה. זרע אחד של ברוקו-קראס, המיני-צמח שלו, מכיל סולפוראפן, הנחשב לחומר אנטי-סרטני, בכמות המצויה בראש-ברוקולי שלם וענק. וגידול לוקח עשירית מהזמן, האנרגיה והשטח הנדרש לגדל ברוקולי.

2

מיקרו-ירק: בתוך כמה ימים גדל צמח בריא ויעיל פי כמה מהרגיל   צילום: טום מוגה

ישראל הייתה בעברה מעצמה חקלאית שחינכה מדינות אחרות, בעיקר בעולם המתפתח. הטפטפות שייצרה והיכולת שלה להפריח את השממה לכר גידול פורה לחקלאות, עוררו השתאות עולמית. אך זה מכבר איבדה מיוקרתה בתחום זה, שהולך ומוזנח באומת הסטארט-אפ.

התחום הפורח בחקלאות ישראל כיום הוא גידול הקנאביס הרפואי שבו היא משיגה התקדמות עצומה ביחס לעולם. השמועות על איכות הקנאביס הזה ושיטות הגידול הייחודיות עשו להן כנפיים. דרישות לייבוא הטכנולוגיה הישראלית כבר הוגשו, בין היתר, מהולנד וארה"ב. אבל בישראל כמו בישראל לא מחטיאים הזדמנות לפספס ולהכניס מיליארדים: כל בקשות היצוא נדחו.

החמצה מוזרה,וכזאת גם העובדה שרבים מקוראי שורות אלה לא שמעו על תוכנן. מה שבראש שלה הוא טכנולוגיה – ושמען פרס בעל הקשרים הענפים דחף בעיקר את ה"נאנו" שלה. יכולנו להיות מיני-הןלנד בתחום הגידולים החדשניים האלה. ולא מאוחר מדי להתחיל.

01 בפברואר, 11:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS