ראשי » שם, שם » מלחמת העולם 1: לא מה שחשבתם

מלחמת העולם 1: לא מה שחשבתם

כמה עובדות שייגרמו לכם לחשוב אחרת על המלחמה שעיצבה מאה שלמה

מאת מערכת פה-שם

מאה שנים מלאו באחרונה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה. בכך מלאו גם מאה להתנקשות גברילו פרנציפ בארכידוכס האוסטרו-הונגרי, פרנץ פרדיננד. אותה התנקשות שהובילה לארבע שנות מלחמת ביצורים עקובה מדם שהניחה את היסודות למלחמה הנוראה מכולן שבאה לאחריה. על ההשפעה האדירה של האירוע הזה כבר כתבנו כאן. אך כעת, אחרי שכל העובדות ההיסטורית נכתבו והטקסים המרשימים שככו, אפשר לצאת למסע אנקדוטי דרך הפרטים ההיסטוריים. אולי תופתעו לגלות שהתמונה בעצם לא כל כך ברורה.

ראשית, כדי להמחיש עד כמה מאה שנים הן זמן קצרצר, במונחים היסטוריים, נספר כי למתנקש מסראייבו, גברילו פרנציפ, יש אחיין שעודנו בחיים. זהו ניקולה פרנציפ, בן 81 והוא עדיין כאן כדי להזכיר לנו שהמלחמה לא התרחשה כל כך מזמן. המתנקש אגב, התחמק מעונש מוות בשל גילו הצעיר בשלושים יום מגיל המינימום המתיר עונש מוות. אבל הוא מת כעבור כמה שנים בכלא.

האחיין של פרנציפ: המלחמה הגדולה לא התרחשה כל כך מזמן

האחיין של פרנציפ: המלחמה הגדולה לא התרחשה כל כך מזמן

מיליונים רבים נספו במלחמה. אף הבריטים, הידועים בהתייצבותם הנאמנה למלחמות, ספגו ביום לחימה אחד כ-60 אלף נפגעים, 20 אלף מתוכם, שליש, הרוגים. במהלך מה שכונה "מלחמת חפירות", אמנם לא התקדמו מאד הכוחות, אך בעת התקיפות קיפדו רבים את חייהם.

בעלי החיים מילאו תפקיד חשוב בקרבות הללו. מלחמת העולם הראשונה, היוותה תפר בין שיטות לוחמה מיושנות, הנעזרות בסוסים, ציפורים, כלבים וגמלים, לבין המלחמה שבאה לאחריה ובה כיכבו בעיקר טנקים ומטוסים. במחקר שנערך לאחר הקרבות, דווח כי שמונה מיליון סוסים נהרגו במלחמה.

סך האנשים הכולל שאיבד את חייו בפרק הזה, היו 16 וחצי מיליון, 40 אחוז מהם אזרחים. מדובר במספר עצום, אליו התווספה מגפת השפעת הספרדית שהתפרצה בתום הלחימה וגבתה את חייהם של כ-50 מיליון בני אדם. ההרוגים במלחמות הן פרי טיפשותה של האנושות, אולם ההרוגים במחלות ותאונות הן בדיוק ההוכחה לאפסיותה של אותה אנושות בדיוק.

השפעת הספרדית: 50 מיליון בני אדם מתו והאנושות המשיכה להתעסק בתפל

השפעת הספרדית: 50 מיליון בני אדם מתו והאנושות המשיכה להתעסק בתפל

נחתום באנקדוטה צרפתית משעשעת למדיי: הצרפתים, שפחדו מהתקפות אוויריות, החליטו לבנות דגם של פריז מעט צפונית לעיר האמתית, בתקווה שהדבר יטעה את הגרמנים. רובעים מזויפים שלמים של עיר האורות תוכננו בקפידה. כמה חבל שההפצצה הגרמנית הגיעה טרם השלמת הפרויקט השאפתני. מסתבר לכן שהצרפתים לא מאד מוכשרים בלחימה, או בתכנונים טקטיים. הדבר נכון בהחלט גם לגבי השתלשלות האירועים במלחמת העולם השנייה. לראייה, הלצה צרפתית בעניין: מדוע יש עצים בשאנז אליזה? כדי שהיטלר יוכל לצעוד בצל.

ואלה רק כמה עובדות, קצה קצהו של קרחון בתוך אוקיינוס העובדות אודות פרק טראגי בהיסטוריה האנושית. פרק שהחל בירייה בודדת. נדמה שמאה שנים אחר כך העולם עדיין לא זקוק ליותר מירייה כדי להצית שוב את להבות המלחמה.

קראו כאן עוד מהוורלד פוסט על המלחמה הגדולה

06 ביולי, 13:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS