ראשי » כללי » מפכ"ל המחדל והיח"צ

מפכ"ל המחדל והיח"צ

רנ"צ אלשיך הוציא יותר ממיליון על יחסי-ציבור. לדאוג לציבור? אחר-כך

מאת מערכת פה שם

חודשיים בלבד עברו מאז התיישב המפכ"ל החדש רוני אלשיך על כיסאו, אך סיפורי פארסת-המשטרה רק גוברים תחת פיקודו של בכיר השב"כ לשעבר. השבוע חשף "הארץ" כי אלשיך ביקש היתר מיוחד לשכור ללא מכרז חברת יחסי ציבור בעלות של 800 אלף ₪ לשנה הקרובה. החברה תיבחר ללא מכרז בנימוק שזו משרת אמון כטענת המפכ"ל. היא תצטרף לחברת יח"צ נוספת של כוח-הביטחון הזה – גם היא ללא מכרז שעולה למשלם המיסים 400 אלף שקלים.

עד שיתפנה לניהול המשטרה, הוא הולך בעניין זה בעקבות קודמו יוחנן דנינו. הוא העסיק חברה עם השם המבטיח "לעומק התודעה". המחיר: 250 אלף ₪. וכך משטרת ישראל הוציאה על שיפור התדמית שלה יותר ממיליון וחצי שקלים בשנה אחת בלבד. יחסי הציבור כנראה כה גרועים שאלשיך שפך עליהם עוד ערימת כסף.

עם כניסתו לתפקיד, הורה המפכ"ל להוריד מעט את הרגל מהגז של דו"חות נגד נהגים (וחונים) כנראה כדי למצוא חן. כי סגן ראש השב"כ לשעבר לא אימץ את משמעויות תפקידו החדש. ביחסיו האמתיים עם הציבור התחיל אלשיך בפאשלה רועמת. באורח-מחשבה שב"כי גס הוא הורה על המרדף הביזיוני בחוצות תל אביב ובתיה אחרי המחבל נשאת מלחם.

"לא הייתה שום תקלה מבצעית", מיהרו לומר בכירי המשטרה, בעילום-שם כמובן, כנראה בעצתה של עדת היח"צנים. החיפושים אחר המחבל נמשכו בחצרות הבתים ובחדירה לדירות ללא צו חיפוש בשעה שהמחבל כבר שהה בבטחה בעירו הצפונית. הורים לא שלחו את ילדיהם לבתי הספר במשך יומיים, לא הלכו לעבודה כדי להרגיע את הילדים, אך אף קצין, מקטון עד רנ"צ, לא חשב לצאת ולדבר עם הציבור המפוחד. ככה זה כשבראש מערכת חשובה של שירות ציבורי עומד בכיר מוחבראת' לשעבר – כדי לא להעלות שוב את שם השב"כ לשווא.

bigroni

אלשיך עם כל האותות והסמלים: כדי לטפל במחדל יש תחילה להודות בו         צילום: מרים אלסטר

מחדלי הרנ"צ לא הסתיימו בכך. מוקד 100 – זה שכבר פספס את לחישת "חטפו אותי" של שלושת הנערים ושלח את המדינה למלחמת "צוק איתן" – התעלם משתי בנות שהודיעו כי ראו את המחבל, עם כתמי דם, בדרך לוואדי ערה. ונעלם מידיעת השב"כניק-בדימוס שהמחבל שהה כל העת עם טלפון סלולארי כולל ג'י-פי-אס. זה היה מקל כמובן מאוד על החיפושים אילו ראשי המשטרה, על חשבון היח"צנות, היו עסוקים יותר בפירוש ראיות חמות הנמצאות ממש בידיהם.

בעודו מצדיע באון, נמנע רב-אלוף המשטרה גם ממסקנות כלפי האחראים הישירים להחטאה. בעוד המחבל רוצח בהמשך נהג מונית בצפון, נמשכו החיפושים הרחק דרומה. ולימים התברר כי האחראים על מוקד 100 לא באו על עונשם. מלשכת המפקד נמסרה הודעה מעורפלת – נכנה אותה חצצית – שהנושא בבדיקה ותוצאותיה יובאו לידיעת הציבור כשתסתיים. בבוא העת.

כעדות נוספת על מיליון-פלוס ₪ מבוזבזים, המשטרה – כמובן באישור הבוס החדש – אף האשימה את התקשורת שהיא רומזת למחדל, שהרי "שום מחדל מקצועי לא היה" כדברי האקס-בכיר במה שכונה פעם בציבור "מנגנון החושך".

גם גלעד ארדן, השר לביטחון פנים, שהשקיע ארבעה חודשים לא תמימים עד שמינה מפכ"ל, סבר שאותו ציבור אלמוני חייב "להודות ללובשי המדים … להעריך אותם שעושים ימים כלילות". על מחדלי-עברית אין להקפיד עם אישי צמרת. אך על ארדן – ואלשיך – לדעת כי העושים כדברי השר הם מי שישנים בימים כאילו היו לילות.

האחראי הבכיר על שירות 100 ודומיו בעבודת המודיעין של המשטרה היה צריך לעוף כבר מזמן. אלא – שוב – היחצנות לא נוטה לצעדים כאלה: הדחת האיש כמוה שהודאה במשגה חמור.

חניתם לא טוב? דוח מיידי משוטר אורב. יריתם בנהג מונית והסתתרתם? יש לכם סיכוי. בעיקר אם זה אירע בשבת. המשטרה, לעתים, מתייחסת לציבור בהבנה.

לתיעוד בלתי יחצני, להלן התמליל המלא של שיחת השערורייה עם המוקד :

מוקדנית: שלום, מדבר לינוי.

גיא: שלום לינוי.

מוקדנית: משטרה שלום, הלו?

גיא: שלום לינוי.

מוקדנית: שלום.

גיא: אני חושב שהתקשרתם אליי לפני חמש או עשר דקות.

מוקדנית: מי זה? עם מי אני מדברת?

גיא: קוראים לי גיא קוקוש מקריית טבעון.

מוקדנית: התלוננת על משהו?

גיא: כן, עובדת שלי חשדה שהיא ראתה את ה…

מוקדנית: שהיא ראתה מה?

גיא: שהיא ראתה את מה שקרה היום בתל אביב, היא ראתה את הרוצח עולה לאוטובוס ודיווחנו על זה מקריית טבעון, ממסעדה.

מוקדנית: אוקי רק רגע, בסדר?

גיא: כן

(ממתין על הקו)

מוקדנית: הלו?

גיא: כן

מוקדנית: אתה יכול להגיד לי בדיוק מה קרה ומה היא ראתה?

גיא: האמת היא שמסרתי כבר את הכול לפני שעתיים כשהתקשרתי אליכם ואתם חזרתם אליי לפני איזה שעתיים, אז אם יש מישהו שרושם…

מוקדנית: אז שנייה, אני בודקת. רק רגע.

גיא: אין בעיה, אני אמתין.

מוקדנית: היא ראתה אותו בתל אביב או פה באזור?

גיא: לא, היא ראתה אותו בתל אביב, היא עלתה לאוטובוס 826.

מוקדנית פונה לאחד האחראים: היא עלתה לאוטובוס וראתה אותו

קול ברקע: אז שיתקשר ל-110

מוקדנית: אוקיי, אז תתקשר 110 למרכז מידע של המשטרה ושם יבדקו לך, בסדר?

גיא: את מדברת אליי?

מוקדנית: כן, אני אומרת שתתקשר לאחת אחת אפס…

גיא: אם זה מעניין אתכם אז תתקשרו, מה. אני מסרתי את הדיווח. חשוב לי לעזור לכם.

מוקדנית: אוקיי, זה מה שאמרו לי להגיד לך.

גיא: אז זה חמור מאוד שככה אתם מטפלים בזה. בסדר, תודה, שלום.

 

9 בפברואר, 10:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS