ראשי » ראינו, שמענו » מפרץ המוות החיפאי מכה שוב

מפרץ המוות החיפאי מכה שוב

"באחת החשיפות החשובות בזמן האחרון, חדשות ערוץ 2 פרסמו תוצאות מחקר שחושף את רמות הזיהום הקשות במפרץ חיפה … שלושה מוקדי תחלואה עיקריים במפרץ: קריית חיים וקריית ביאליק, דרום-מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל שפונה לאזור התעשייה … בשלושה אזורים אלה קיימת תחלואה בסרטן ריאה ולימפומה עד פי-חמישה מהממוצע הארצי … בשנים האחרונות גם נולדו שם תינוקות במשקל קטן יחסית ובהיקף ראש קטן ב-20-30 אחוז בהשוואה לנורמאלי ולשאר מפרץ חיפה

… המחקר נערך ע"י 20 חוקרים והוזמן על ידי איגוד-ערים ומומן באמצעות חברת החשמל ובתי הזיקוק שרצו להשתמש בנתונים כדי להרחיב את פעילותם במפרץ … אך התברר שהנזקים הנגרמים לתושבי האזור בשל הפעילות המזהמת הקשה עלולים להביא לעוד נזקים לטווח ארוך כמו סכרת, אסטמה ואף ירידה באיי-קיו … כל הנתונים הם משנת 2012 ועד היום … צוות המחקר אף דיווח כי רצה לקחת דגימות קרקע מהאזור אך נמנע מכך בעקבות סירוב בתי הזיקוק …"

1

בתי הזיקוק: אם סרטן לא מרגש, אולי תזעזע פגיעה בעוברים?   צילום: גיל נחושתן

(מתברר אצלנו כי לא רק וירוס קטלני ומסתורי מהאמזונאס גורם הקטנת ראשי עוברים ומסכן חיי אדם. במפרץ חיפה נפגעים תינוקות ומבוגרים ללא הרף, כל הזמן ובמשך עשורים רבים. ובניגוד לברזיל, גם לא הוצאה שום אזהרה מקומית או התראת-מסע לחיפה. עד החשיפה, לא סיפרו ל-800 אלף תושבי האזור את האמת: הם חיים במקום מזוהם שאינו ראוי למגורי אדם.

לא רק הסתירו את הסכנה, אלא עכשיו גם מנסים להשתיק את ממצאי התחקיר, כך על פי החוקרים שניהלו את המחקר. ואם לא די בכך, בתי הזיקוק רוצים להרחיב את פעילותם באזור עוד יותר ובכך להרחיב את היקף הנזק שהם גורמים לסביבה ולאנשים באזור.

הנתונים הקשים אף לא גרמו לממשלה להכריז על המפרץ כאזור מפגע תעשייתי. הגורמים לכך הם רבים אבל בעיקר כלכליים. הממשלה ממשיכה אפוא להפקיר חיים ובריאות בגלל בצע-כסף של הטייקונים בראשם עידן עופר, השולט בבז"ן.

כדי לחסל את הפגע הסביבתי החמור כל-כך, הדרך היחידה היא עקירת המפגע המסוכן מלב המפרץ והעברתו ללא דיחוי אל אזור בלתי-מיושב.

זה – כמובן – לא יקרה. האינטרסים והקשרים הממשלתיים של ההון הגדול לא יאפשרו. ובאחת הערים הגדולות בישראל ימשיכו להיוולד תינוקות מעוותים. בברזיל גורמים את זה יתושי הזיקה – המאיימים לחדור גם לארה"ב ולמדינות אחרות בדרום אמריקה (משום-מה, לא לצ'ילי). פה, במקום הווירוס או היתוש הקטלני, אלה הנשרים הדורסים של הקפיטליזם החזירי).

ראו את כתבת חדשות ערוץ 2:

01 1, 16:30

 

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS