ראשי » כסף » משבר כלכלי מייד אין צ'יינה

משבר כלכלי מייד אין צ'יינה

הדרקון הסיני מתגלה כחתול צולע וקריסתו מדגישה את עוצמת אמריקה

מאת מערכת פה שם

שיאו של המשבר הנוכחי בשווקי העולם נמצא בבייג'ין. הבורסות שם חוות את הפתיחה הגרועה ביותר לכלכלה הסינית מאז 1970 – ירידה  של-7.1% מתחילת השנה. והשנה התחילה רק עכשיו. אחת הבעיות הקשות של סין הוא שער היואן שממשיך לאבד מערכו בהתמדה, בין היתר בגלל מדיניות כושלת של הממשל ומדיניות שקולה של האמריקאים שמחזקים את הדולר מהצד השני של האוקינוס.

במחצית השנה האחרונה, שבה המסחר בבורסות סין נעצר לא פעם בהוראת השלטון שפחד מהתרסקות של ממש, איבד הענק האסיאתי בכל חודש טריליון דולר מערכו. אף על פי כן, סין עדיין מחזיקה בעודפי מסחר של יותר מחמש מאות מיליארד דולר וברזרבות מט"ח של יותר מ-3 טריליון דולר.

בנוסף, היא עתידה לפרסם החודש את תחזיות הצמיחה שלה שינועו סביב ה-7% בשנה. נתון ששאר העולם היה חותם עליו בעיניים עצומות. אך את הענק שהתעורר והרגיל את העולם לנתוני צמיחה דו- ספרתיים, נתון כזה מדאיג ועלול למוטט את הכלכלות של אסיה תחילה ומאוחר יותר בשאר העולם.

צניחת היואן היא איום ישיר על העסקים הקטנים-בינוניים של סין שלקחו הלוואות מהבנקים בשמונה שנים האחרונות בשווי כולל של 10 טריליון דולר, עשירית מכך בדולרים. המשך הירידה, לצד היעדר יכולת של העסקים להחזיר את חובם, עלול לסבך את הבנקים הסינים עצמם.

כמו כל דבר בסין, האשמה מוטלת לרגלי הממשלה וביתר שאת לנשיא שיאנפנג שי, שנכנס באחרונה לשנתו הרביעית על כסאו. שי, שרוצה להצעיד את סין קדימה ולהוציא אותה סופית מתקופת המאו, מתקשה לגרוף את התמיכה המוחלטת של מעמד הביניים שלה הוא זקוק כדי לשמור על יציבות האימפריה.

אך לפי שעה היא במלכוד. למעמד ביניים אין איפה להשקיע את כספו שכן כל האופציות נראות אדומות, אפילו שמחירי המניות בסין הם מהנמוכים בעולם. מצד שני, שי לא יכול לתת לשוק להתפרע ו"לתקן את עצמו". מצב כזה יכול להסתיים בנפילה שתערער כאמור את היציבות הכלכלית העולמית, במיוחד לאחר האזהרה שהצמידה קרן המטבע הבינלאומית ליואן הקורס.

1

שי ואובמה: אוקיאנוס פיזי ומחשבתי מבדיל בין עוצמת הכלכלות    צילום: רויטרס

את הטיפול במטבע, בהשקעות ובחיזוק השוק, סין הייתה צריכה לעשות לפני המשבר הנוכחי. כעת כל פעולה תיחשב היסטרית ותוצאותיה עלולות להשפיע לטווחים ארוכים. בסופו של דבר, בבסיסו של המשבר הזה עומדת שאלת השליטה הממשלתית-מפלגתית מול ליברליזציה של השוק. מי שרוצה לצאת ממשבר כלכלי חייב להפשיל שרוולים ולקבל החלטות כלפי השוק שאינן תמיד עולות בקנה אחד עם רצונות הממשלה.

בארה"ב לדוגמא הזרימו מיליארדים לבנקים קורסים, העלימו את הריבית לכמעט עשור ושחררו חמצן לכלכלה בגסיסה. לא ברור אם סין יכולה לנקוט צעדים כאלה שיפגעו במוקדי הכוח (צבא, פעילי מפלגה) שעליהם היא נשענת. זה אחד ההבדלים בין סין לארה"ב שבגינם מי שמתיימרת להיות כוח עולמי לעולם לא תצליח ליטול מהגדולה את שליטתה העולמית הנוכחית.

אלא שגם אמריקה לא מלקקת דבש בבורסות שלה. הן ראו פתיחת שנה מזעזעת ומעמידות את העלאת הריבית המתוכננת (כבר שנה שלמה) בספק רב. מדינות המפרץ הגיבו עתה על הסכם הגרעין עם אירן בצניחות שערים, ובראשן סעודיה שנפלה ב-7%. גם נפילה זו קשורה בארה"ב ששינתה את שוק הנפט העולמי עם תעשיית פצלי השמן שלה והביאה את מחיר חבית הנפט ל-30 דולר (ראו כאן באתר) . עוד הוכחה שעד להודעה אחרת, מלכת העולם יש רק אחת.

אבל סיסמה כאן כנראה תיחלש:  China_buy! , שצועקת מהפרסומות, תתחיל להשתעל.

להבנת ראשיתה של המהפכה הסינית הגדולה ולהיכרות עם מקורותיה, כדאי לעיין בספר להלן, או למצוא פרטים עליו ברשת, בנוסף לתמצית שלהלן. הספר היה רב-מכר מיידי בסין כאשר ראה אור ב-1966, 32 שנה לאחר "המסע הגדול" של מאו שחולל בהצלחה את  המהפך האכזרי:

THE COWSHED

 MEMORIES OF THE  CHINESE CULTURAL REVOLUTION

by Ji Xianlin,  translated from the Chinese by Chenxin Jiang

The Chinese Cultural Revolution began in 1966 and led to a ten-year-long reign of Maoist terror throughout China, in which millions died or were sent to labor camps in the country or subjected to other forms of extreme discipline and humiliation. Ji Xianlin was one of them. The Cowshed is Ji’s harrowing account of his imprisonment in 1968 on the campus of Peking University and his subsequent disillusionment with the cult of Mao.

As the campus spirals into a political frenzy, Ji, a professor of Eastern languages, is persecuted by lecturers and students from his own department. His home is raided, his most treasured possessions are destroyed, and Ji himself must endure hours of humiliation at brutal “struggle sessions.” He is forced to construct a cowshed (a makeshift prison for intellectuals who were labeled class enemies) in which he is then housed with other former colleagues. His eyewitness account of this excruciating experience is full of sharp irony, empathy, and remarkable insights into a central event in Chinese history.

In contemporary China, the Cultural Revolution remains a delicate topic, little discussed, but if a Chinese citizen has read one book on the subject, it is likely to be Ji’s memoir. When The Cowshed was published in China in 1998, it quickly became a bestseller.

The Cultural Revolution had nearly disappeared from the collective memory. Prominent intellectuals rarely spoke openly about the revolution, and books on the subject were almost nonexistent. By the time of Ji’s death in 2009, little had changed, and despite its popularity, The Cowshed remains one of the only testimonies of its kind.

As Zha Jianying writes in the introduction, “The book has sold well and stayed in print. But authorities also quietly took steps to restrict public discussion of the memoir, as its subject continues to be treated as sensitive. The present English edition, skillfully translated by Chenxin Jiang, is hence a welcome, valuable addition to the small body of work in this genre. It makes an important contribution to our understanding of that period.”

This memoir calls attention to the tremendous injustices wrought in that anarchic time. Ji’s pages seethe with grievance and reckoning.

It's a meaningful document of a time too little chronicled and now all but forgotten by younger Chinese people.

17 בינואר, 14:30

2 תגובות

  1. למה להעליב חתולים?
    אגב, 'מערכת פה ושם' נכתב כך כי שמות חברי המערכת הינם סודיים? הם מתביישים?

  2. מערכת פה שם

    פה שם מגיב — הגולש דודי צודק בעניין החתולים, טועה בעניין הכותבים. שמות חברי המערכת מופיעים בעמוד "עלינו", ומדי פעם גם בראש הפוסטים. האתר ביטל את השתתפות כותבים מבחוץ, אלא בנושאים המצדיקים זאת. שמות מומחים המרואיינים לתחקירים מוזכרים בהם לפי הצורך.

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS