ראשי » Uncategorized » נאס״א לא אופטימית לגבי 2016

נאס״א לא אופטימית לגבי 2016

מזג האוויר, שם-שם וגם פה, צפוי להקצין ולעתים ללא-תקדים

מאת מערכת פה שם

סוכנות החלל האמריקאית NASA מדווחת על סמך תצפיות לוויינים ברחבי העולם, כי תופעת אל-ניניו (התחממות מי האוקיינוס השקט) הנוכחית היא הקיצונית ביותר אי-פעם. שריפות, שיטפונות ובצורת חמורה בכל פינות הכדור נגרמו בחצי השנה האחרונה כתוצאה מה-אל ניניו האכזר הזה.

ולאחר 2015, שהוכרזה כשנה החמה בהיסטוריה, התחזיות צופות השפעה נמשכת גם אל תוך השנה החדשה.

אל-ניניו היא תופעת טבע מוכרת של היחלשות רוחות מערביות באזור האוקיינוס השקט שגורמת עלייה בטמפרטורת המים. כתוצאה מהפרת מאזן החום גובר החום בחלקים שונים של כדור הארץ ומחולל בצורות חמורות. אך בחלקים אחרים, התוצאה היא צניחת טמפרטורות, סערות ושיטפונות כבדים. כך נוצר מצב של תנאי מזג אוויר קיצוניים ומנוגדים.

אין חדש תחת הניניו, וכמו מזג האוויר עצמו גם הוא הולך ומקצין עם כל שנה חולפת. הופעתו ניכרת גם באזורים שלא ידעו אותו בעבר. באירופה, למשל, שסיימה זה עתה את אחד מחודשי דצמבר החמים שידעה, וכמו ארה״ב שרשמה שיאי טמפרטורה בחג המולד.

אבל דווקא אמריקה, הסובלת מנחת ידו כל שנה, מחכה הפעם בקוצר רוח גם לבשורות טובות. קליפורניה, תחת מכות בצורת שנמשכות כבר ארבע שנים, מקווה שאל-ניניו יחדיר לאזורה כמויות גשם גדולות שיאוששו את מאגרי המים הכמעט-ריקים של המדינה. עם זאת, השפעתו היא קצרת טווח. קליפורניה תצטרך להתמודד עם מחסור במים גם לאחר החורף הקרוב.

כבר בימים אלה דרום ארה״ב נתון תחת סופות הוריקן כבדות שגורמות הצפות נרחבות. נהר המיסיסיפי הענק עלה על גדותיו.

mizory villageעיירה במיזורי: תחת מכות אל-ניניו         צילום: איי פי

גם בישראל מורגשת ההקצנה של מזג האוויר. סוף השבוע הראשון של השנה החדשה אולי בישר את ההמשך עם אקלים סוער במיוחד. מצפון ועד דרום נוחתים גשמים עזים ורוחות במהירות של עד 50 קמ״ש, שלג בצפון הארץ ואולי בירושלים ושיטפונות רציניים בנגב.

הצד החיובי היחיד של שיטפונות בנגב הוא משיכת סקרנים רבים שכבר מתארגנים ל״טיולי שיטפונות״ ולצפייה במחזה. מומחי-אקלים מכנים אותו "חוויה שאין לשכוח". המעוניינים להצטרף, לחצו כאן.

 

1 בינואר, 13:37

 

 

 

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS