ראשי » תרבות » נפלאות האהבה האסורה והריקבון האיטי

נפלאות האהבה האסורה והריקבון האיטי

על המצביעים החדשים לגוש הימין, אמהות, ושיר קצרצר

הקיר של ויזלטיר / מדף הפייסבוק של המשורר

נולדים עם פתק הצבעה ביד

"המצביעים החדשים [ = הצעירים שיצביעו לראשונה בבחירות הבאות ] נולדים לתוך גוש הימין" – ממצא בסקר שפורסם. זה רק ממצא סטטיסטי יבש בסקר. אך מהי משמעותו? הרי אדם אינו נולד סתם כך עם פתק הצבעה מוכן ומזומן בין אצבעותיו הקטנות. כלומר, האינדוקטרינציה ושטיפת המוח של הנוער הישראלי הגיעו לשיא חדש. מערכת החינוך מעניקה לחניכיה יכולת חשיבה נמוכה כדשא, ועוד לפני חידושיו הטריים של שר התעמולה נפתלי בנט, לימודי האזרחות ברוב בתי הספר הם בדיחה גרועה או הכנה זריזה לשירות פעיל בחברון.

ומנושא לנושא באותו הנושא

מאחר שדוברת (או מנכ"לית) משרד החינוך הודיעה נחרצות כי בימים מתוחים אלה אין להוסיף לחומר הלימוד בתיכון עוד ספר "על אהבה אסורה", אני מציע להחליף את שמו של משרד החינוך ל"משרד האהבה התקנית".

אם יהודיה, אם פלסטינית

היא מתראיינת בקול רם וצלול מול ביתו של ראש השב"כ. אומרת שהיא רוצה להפתיע אתכם – כי יש לה תגלית: יש ארגון טרור בארץ ישראל! לארגון זה קוראים לדבריה בשם המחלקה היהודית בשב"כ – והיא קוראת לראש הממשלה לפרק את הארגון הנפשע הזה ללא דיחוי… היא אמו של אחד העצורים היהודים שהארגון טיפל בו בשבועות האחרונים, בשיטות ובאמצעים שהזכירו במקצת, במשהו, את השיטות והאמצעים שבעבר היו שמורים לעצורים פלסטיניים, ולהם בלבד.

כל זמן ששיטות ואמצעים אלה – ורבים אחרים – היו שמורים לפלסטינים בלבד לא ראתה בהם פסול, הם דווקא מצאו חן בעיניה, שהרי רק אנחנו קרויים אדם. עכשיו היא מתייצבת בעוז, יוצאת חוצץ כחנה עם שבעת בניה. ואילו התייצבה אם פלסטינית בצורה כזאת, הייתה מוצאת עצמה חיש קל באותם מרתפים, אולי לצידו של בנה.

סלידה מאוחרת, ריקבון איטי

רבים מבטאים באחרונה סלידה ודאגה אמתית מהריכוזיות השלטונית הגוברת של נתניהו, ויש התוהים איך דבר כזה קורה לגבר מזדקן שגדל והתגבש בסיירת מטכ"ל ואח"כ חי שנים ארוכות בארה"ב, נשם דמוקרטיה ולמד באוניברסיטה אמריקאית. הוי, הם נאנחים, איך אירע שבחור חמד שכזה התאהב דווקא בדגמי השלטון שפיתחו טיפוסים כמו ברלוסקוני ופוטין?

אבל הבעיה האמתית מעולם לא הייתה הנטיות המגונות של נתניהו גופא, אלא ההיחלשות הפנימית המתמשכת של הדמוקרטיה הישראלית, הנרקבת לאיטה בתהליך חד-סטרי מאז מות אשכול ב-1969.

על הנפלאות

לא יודע עד כמה אדם אחראי למתרחש בחלומותיו, אבל בוודאי שזולת כלשהו אינו נושא באחריות כזאת. עולה בדעתי: מקור אפשרי אחד מרבים לקטע חלום יכול להיות שיר שלי בשם "על הנפלאות", שאין לי מושג אם הוא מוכר וזכור. בין השאר נכתב שם:

ליד חיי ובתוכם

היו ציפורים שקיננו בי,

חיות מסוכנות הילכו בי כִּבְאוּלָם.

 

22 בינואר, 14:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS