ראשי » כללי » סוגרים את המדינה

סוגרים את המדינה

ההסתדרות נאבקת באוצר, הפעם שלא בצדק. וחיוך כחלון ינצח

מאת צוות פה שם

שביתת המשק ברביעי 23.12 נראתה מראש ודאית. בשש בבוקר, לפני שרוב עובדי המדינה מתעוררים, המשק כולו יאלם דום. זוהי שביתת כל השביתות: משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, מוסדות החינוך והשכלה גבוהה, בתי חולים ממשלתיים, שירותי הכבאות ומד״א, כל מוסדות השלטון מביטוח לאומי דרך חברת חשמל ורשות הדואר ועד המועצות לפירות וירקות וענף הלול, תחבורה ציבורית, רשות שדות התעופה ומוזיאונים.

ההסתדרות והעומד בראשה, אבי ניסנקורן, משכו בחוטי ההשבתה ונקלעו למצב, אחרי האיום, שלא יכלו לסגת ממנו. ניסנקורן משחק אותה רובין הוד – הוא רוצה העלאת שכר גורפת, אחידה, לכלל עובדי המגזר הציבורי. דורש 2.2 אחוז העלאה, לצד תשלום של 3,000 ש״ח כפיצוי על כך שלא היה הסכם שכר בין 2013 ל-2015.

זה אולי נשמע נדיב וטוב, מספק כותרות לתקשורת, אך בדיקת ההצעה הנגדית של משרד האוצר, שמוביל משה כחלון, מציגה את ניסנקורן פחות כרובין הוד ויותר יד ימינו של המלך ג׳ון מהאגדות.

כחלון ניצב ממול כמי שמתמיד ברצונו למלא אחר הבטחותיו לבוחר מימים ימימה: צמצום הפערים בחברה על ידי צמצום פערי השכר. הצעתו – העלאה דיפרנציאלית של השכר לעובדי המגזר הציבורי – פירושה תוספת משמעותית לאלו שמשתכרים מעט, והעלאה פחותה לעובדים שכבר נהנים ממשכורות מנופחות. נא לזכור את עובדי הנמלים וחברת החשמל.

thebattle

ניסנקורן וכחלון: הטועה בגדול מול השר המאוזן                             צילומים: אוראל כהן, עמית שהל

ההסתדרות מנסה להסתתר תחת מעטה ״הסתדרות כל עובדיה״, אך זוהי החמצה גדולה של היו"ר הפזרן. המהלך שהוא מנסה להוביל נידון לכישלון. ואילו מומש היה מרחיב את פערי השכר במגזר הציבורי. כיצד הוא מתרץ את התעקשותו? הוא לא. כי הוא לא מדבר בשם הפועלים של ישראל, אלא כבובה על חוטים של העובדים עתירי השכר.

למעשה, זה הרגע שכחלון המתין לו. ביחד עם הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם (איש אמונו של כחלון), הוא מנסה לקדם מדיניות מאוזנת, בריאה, חשובה. הפוליטיקאי הכי חברתי מוכיח כי לא בכדי זכה בתואר. אחרי שהתחיל את הקדנציה כשר האוצר בפליפ-פלופ מביך סביב מתווה הגז, וגם את מחירי הדיור לא הצליח לדחוף מטה, משה הגיע לסנה הבוער: פערי השכר ההולכים וגדלים במשק.

המשק יושבת, המדינה למעשה תיסגר. אך הפעם נזק שיועיל בסופו של דבר. ניסנקורן יובס יחד עם המשגה שלו. והרי שותפיו החרדים למעשה ההסגר גם את השבת רוצים לסגור לנו. בחלוף הסערה יש לקוות שיישאר חיוכו של כחלון משקיף אל מבוכתו של עסקן-הפועלים הדמגוגי.

 

22 בדצמבר, 13:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS