ראשי » ראינו, שמענו » סוגרים את השבת

סוגרים את השבת

"ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר מהליכוד לפיה עסקים שייפתחו בשבת יישאו קנסות כבדים, עד פי שלוש מהפדיון היומי, ואף יהיו חשופים לתביעות אזרחיות מצד מתחרים שאינם פותחים את עסקיהם בשבת … החוק מתיר לבתי קפה, מסעדות ובתי קולנוע את הפעילות, אך אוסר אותה על מרכזי קניות, חנויות רהיטים ושאר מרכזי בילוי הפתוחים בשבת …

״אישור וועדת השרים, על אף התנגדות מפלגת כולנו, מחייבת את סיעות הקואליציה … השבוע החוק יובא לקריאה טרומית במליאת הכנסת … בקואליציה טוענים שלאחר מכן ייכנס החוק לדיונים קואליציוניים במטרה להגיע לחוק רחב יותר שיכלול גם את הפיכת יום ראשון ליום מנוחה … בעלי עסקים רבים הביעו התנגדות למהלך ומתכננים הפגנות כדי לשמור על פעילותם גם במהלך יום השבת …"

shabas

הרשת מגיבה על הצעת החוק

(הקואליציה הכי דתית בתולדות המדינה פועלת ללא לאות. כל נגיעה במונח הכמעט קדוש "הסטטוס קוו" בידי חילוני, מיד היה נענה בקריאות שבר, זעקות על כפייה חילונית והפגנות ענק ברחובות. כל זה לא מפריע לקואליציית השישים ואחת לשנות סדרי עולם. חוק שעות עבודה ומנוחה, הקובע את יום השבת כיום החופשי במשק, הוא אכן חוק אזרחי וחברתי מהמעלה הראשונה, כזה המבטיח כי לכל עובד יהיה לפחות יום חופשי בשבוע. אך מה אם כל אותם אנשים העובדים בימי חול? האם להם לא מגיע להם זמן לסידורים, בילוי משפחתי או קניות באיזה זמן שיתחשק להם? נגיד, ביום החופשי היחידי שיש להם?

המאבק הבלתי נגמר על השבת, שהשנה הגיע אפילו עד למגרשי הכדורגל השם ישמור, הוא זקן כמו המדינה אבל צעד אחרי צעד, מתחולל בישראל שינוי עמוק ולחלקים נרחבים בעם – גם מסוכן. רק לאחרונה פורסם שבספר האזרחות החדש שהוציא משרד החינוך בראשות נפתלי בנט, החליפו דברי תפילה את ציטוט מגילת העצמאות שהופיע בתחילת הספר. מתרבים הדיווחים על "דיל" בין הבית היהודי לש"ס בו יוזרם כסף לבן-יקיר-לי של בנט – החטיבה להתיישבות בתמורה למיליארדים למוסדות החינוך התורניים. מופתעים? לא אנחנו.

באחת התמונות המפורסמות של "הכוורת" של נתניהו, נראה רוה"מ יושב כשמסביבו רק גברים, רק דתיים. ראש השב"כ דתי, ראש המוסד דתי, המפכ"ל דתי וצמרת צה"ל הולכת בצו שמיים משנה לשנה. כך בחוברת לימוד שהוציא פיקוד העורף לתלמידי בית ספר יסודי, חוברת שאמורה להכין אותם לרעידת אדמה נכתב ש- "כל תופעת טבע מתרחשת אך ורק ברצון ה' ובציוויו". מופתעים?

ואי אפשר בלי מעגל אירוני. יהיה קשה שלא לחייך אם יום ראשון יהפוך ליום מנוחה נוסף. גם בגלל הפוטנציאל האדיר הטמון בסופ"ש ארוך, למשק ולפרט, אך גם בגלל שהשבוע פרש סילבן שלום, האיש שניסה לקדם את החוק הזה בעשור האחרון. יהיה זה סמלי אם בפרישתו לחופש יחזה בחזונו מתגשם, בלעדיו).

1

נתניהו ופמלייתו" ללא ייצוג נשי או חילוני בדיונים המכריעים    צילום: לע"מ

22 בדצמבר, 12:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS