ראשי » שם, שם » עוד צעד בדרך לבית הלבן

עוד צעד בדרך לבית הלבן

השיטה הדמוקרטית בעולם גם מורטת עצבים. התמונה הפתיעה, לא הבהירה

מאת צוות פה שם

תוצאות מפתיעות בבחירות באייווה – סנטור טד קרוז הצליח לגבור על דונלד טארמפ, והילארי קלינטון על ברני סאנדרס, אך כחוט השערה. שתי התוצאות אינן משקפות את מה שחזו הסקרים בשבועות והימים האחרונים.

בצד הרפובליקאי, קרוז סיים עם כמעט 28%, לעומת 24% של טראמפ. אך ההפתעה היותר גדולה היא סנטור מרקו רוביו, שהסקרים חזו לו מקום שלישי הרחק מאחור, אך סיים צמוד לטראמפ עם 23%. מבין שלושת המובילים הרפובליקאים, שניים מאוד מרוצים ואחד מאוכזב.

trumpco

קרוז, טראמפ, רוביו: המירוץ צמוד מתמיד

מתברר שוב שרייטינג בטלוויזיה ואירועי בחירות פרועים לא מתורגמים לקולות. הפופולריות בשטח של טראמפ אינה ניתנת להכחשה, אך תושבי אייווה ידעו להפריד בין ההנאה שלהם מ״ההצגה הטובה במדינה״ לאיוש המשרה החשובה ביותר בעולם. עדיין, מוקדם להספיד את טראמפ. הוא אמנם ספג מכה קטנה לאגו, אך ציבור האוונגליסטים העצום של אייווה שיחק לטובתו של קרוז. בניו-המפשייר בשבוע הבא, הדמוגרפיה כבר שונה לגמרי.

מרקו רוביו זקף לזכותו הישג אדיר. הוא מיצב את עצמו כמועמד מוביל ושווה לקרוז וטראמפ וכעת סלולה בפניו הדרך להיות ״המועמד של הממסד״. המפלגה הרפובליקאית משוועת למועמד שפוי ומתון (יחסית) שייתן להם סיכוי ממשי בבחירות בנובמבר, והחשש הוא שטראמפ וקרוז יתקשו לקסום לקהל האמריקאי המגוון. שניהם מחזיקים בדעות קיצוניות, ולעומתם רוביו נראה ונשמע ממסדי להפליא. עצם היותו בן למהגרים קובניים יכול להטות את הכף בקרב הקהילה ההיספאנית, דמוגרפיה קריטית לרפובליקאים בבחירות הנוכחיות.

ובצד הדמוקרטי, היה זה לילה מרשים לברני סאנדרס, מאכזב לקלינטון – היא הצליחה לגבור עליו רק ב-0.3% – 46.9 לעומת 46.6. בחלק מן האספות בהם היה תיקו מוחלט בין השניים, ההכרעה התקבלה בהטלת מטבע, ככתוב בחוקת המפלגה שנסמכת על השיטה העתיקה. דובר המפלגה, שהבין עד כמה ניצחון בהטלת מטבע יכול להיות הרסני מבחינה תדמיתית, הבהיר שלהטלות המטבע (7 במספר) לא הייתה השפעה אמיתית על התוצאות הסופיות. זו אחת מהתופעות הקסומות שנובעות משיטת ההצבעה הייחודית של אייווה ה-caucus (אסיפת עם).

הטלת המטבע המסתורית:

סאנדרס הצליח, תוך חודשים ספורים, לסגור פער של 30 אחוזים שלמים מול הפוליטיקאית המפורסמת ביותר בארצה ולתת לה קרב ענקים. במקרה שלו, התלהבות באירועי הבחירות אכן הובילה לתמיכה חזקה גם בהצבעות. הסקרים חוזים לו ניצחון בניו- המפשיר, וכך הסנטור מוורמונט מתחיל את סבב הבחירות המקדימות עם הישג מרשים.

cinbarn

סאנדרס וקלינטון: נכונה להם עוד דרך ארוכה

אך כאמור, יש לראות את הבחירות באייווה כפי שהן: מדינה אחת מתוך חמישים. אמנם הראשונה, אך לא מהגדולות או החשובות. עם אוכלוסייה לבנה כמעט לחלוטין, נעדרת שחורים והיספאנים אך עמוסה בנוצרים אוונגליסטים. בכך היא ייצוג מאוד לא הולם לדמוגרפיה של כלל האומה. לראייה, ב-2012 זכה שם בצד הרפובליקאי ריק סנטורום. סנטורום מי, בדיוק?

בשבוע הבא יגיעו המועמדים לניו-המפשייר, שם תיערך ההצבעה הבאה שעתידה לנקות את המירוץ ולהבהיר את התמונה. הפסד נוסף של טראמפ יחסל את סיכוייו ומרקו רוביו, אם ישיג תוצאה דומה או טובה מזו שהשיג באיווה, יהפוך למועמד רציני. הילארי צריכה רק לא להיות מובסת במדינת "החצר האחורית" של סאנדרס, היהודי היחיד בעולם שיכול לשלהב צעירים. דמוקרטיה ישירה ונאה היא משהו להתברך בו. אבל אמריקה חוזרת להוכיח כי ביופי הצדק שבה יש גם די הרבה בלגאן.

 

2 בפברואר, 11:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS