ראשי » המצב » עולם אכזר, שטוף דמים, אבל טוב משנדמה

עולם אכזר, שטוף דמים, אבל טוב משנדמה

יותר דמוקרטי, חופשי ושקט יחסית. קשה לראות, אבל יש סיבה לאופטימיות

מאת איתן לשם

סיכומי השנה שעברה והתחזיות לזו הבאה בכל האתרים/עיתונים/חינמונים מלאים במבט פסימי ותחזיות קודרות. גם אתר זה פרסם בשבוע שעבר את מפת האיומים העולמית ששלחה את האדם הנורמלי לאוורר את החדר האטום שלו. כל מה שיגידו על העולם המסוכסך של 2015 בואך 2016 נכון אבל לפעמים צריך להרחיק מהקרקע, להגיע כמעט עד גובה מעופו של הנץ, כדי לבחון את התהליכים הרחבים שעובר העולם לאורך זמן. כשעושים זאת, מתברר שמצב העולם לא כל-כך גרוע. למעשה, הוא מהטובים ביותר בהיסטוריה החדשה, בוודאי לאדם הממוצע.

המלחמה בסוריה והפחד מזרועות הטרור של דאעש צובעים את המציאות בשחור, אך האמת היא שהעולם כעת רגוע – יחסית. כמות הסכסוכים הפעילים בו נמוכה לעומת אלו שהיו בעיצומם בשנות השבעים והשמונים של המאה הקודמת. ב-2012, השנה האחרונה שעליה יש נתונים, מתו ברחבי העולם 119,463 בני אדם כתוצאה מהתנגשויות אלימות, 1.8% מהם כתוצאה מפעילות טרור.

זה מספר גבוה, אך הנמוך ביותר בעשורים האחרונים. לשם השוואה, כתוצאה מכלבת מתו פי שלושה. אמנם איום הטרור חי, קיים ומתגבר, אך מספר ההרוגים והסכסוכים הולך ופוחת. השנה גם הסתלק איום עולמי כתוצאה מהסכם הגרעין עם אירן והעולם נעשה, לפי שעה, יותר בטוח.

גם שני גורמי הרג מדופלמים כמו רעב ומגפות היו בנסיגה בשנה החולפת מול כמעט כל תקופה בהיסטוריה בת-זמננו. קליפורניה סובלת מהבצורת החמורה בתולדותיה (וכך גם דרום סודן) ואזהרות מתפרסמות תדיר על מחסור עולמי צפוי במזון בשנים הקרובות, אך עובדה היא שפחות אנשים, משמעותית, מתו כתוצאה משני גורמי המוות החמורים ביותר. למשל, אחוז הסובלים מתת תזונה בעולם צנח מ-19% ב-1990 ל-11% כיום.

מחלות שהטרידו את מנוחת האנושות במשך שנים רבות הופכות ל"כרוניות" או נכחדות לחלוטין או שאינן מסכנות חיים. האבולה שאיימה בשנה עברה גרמה השנה שלושה מקרי מוות בלבד בחודשיים האחרונים של השנה, לעומת יותר מ-11 אלף במהלך השנתיים האחרונות. תרופות פורצות-דרך נגד סרטן לסוגיו, הפיכת האיידס למחלה שניתן לחיות איתה והדרת מחלות כמו פוליו (350 אלף מקרים באפריקה ב-1988 מול אפס בשנה החולפת) וחצבת, שהיו אחראיות לתמותה עצומה. ונמצאה ואפילו תרופה חלקית למלריה. כל אלה נותנים תקווה לעתיד בריא יותר.

climate

יותר חיוכים, פחות מלחמות: הסכם הגרעין הפך את העולם לבטוח יותר                    צילום: איי.פי

גם בתמותת ילדים המצב שופר לאין שיעור. דו"ח מיוחד של האו"ם חושף שבשנה החולפת נהרגו 6.7 מיליון ילדים, חצי בהשוואה ל-1990. מספר הילדים שאינם פוקדים את בתי הספר צנח ממאה מיליון בשנת 2000 ל-57 מיליון בשנה שעברה. אלו עדיין מספרים מדאיגים של ילדים מתים וכאלה שאינם זוכים לחינוך, אבל המגמה הברורה היא של שיפור נמשך.

125 ממדינות העולם הן דמוקרטיות לעומת 69 בלבד ב-1989. נכון, חלק מהדמוקרטיות הללו אינן בדיוק מופת לחופש וזכויות אדם. בכל זאת מספרן הולך וגדל ואיתן גם שיעור האנשים החופשיים. מיאנמר השלימה מהפך מושלם מדיקטטורה לרפובליקה דמוקרטית ואפילו בסעודיה נערכו בחירות מקומיות שבהן – לראשונה – נשים יכלו להצביע.

גם בזכויות הלהט"בים נרשמה מהפכה של ממש ב-2015. עם פסיקת בית המשפט העליון בארה"ב שהתיר נישואים חד-מיניים ניתן האות לגל עולמי של הענקת זכויות מלאים לזוגות כאלה. מספר המדינות שאסרו התנהגות מינית חד-מינית צנח מ-92 ל-75. ובענייני רבייה: אפילו סין הסירה את חוק המשפחה הנוקשה שלה שהתירה גידול ילד אחד בלבד למשפחה.

והכלכלה? ממשיכה לצמוח ולהשתפר. הבנק העולמי פרסם שפחות מעשירית מאוכלוסיית העולם חיים בעוני (על פחות מ-1.90$ ליום) לעומת 37% ב-1990. המדינות המתפתחות ימשיכו ליהנות מצמיחה השנה. היא אמנם תעמוד על כארבעה אחוזים ולא על שבעה-שמונה, אך כמות המדינות המתפתחות עולה גם היא כשיותר מדינות נחשלות הופכות לכוח כלכלי משמעותי בעולם.

גם האקלים העולמי, סכנה ברורה ומיידית לעולם – שנצפתה בחרדה השנה שעברה – קיבל השנה חיזוק חיובי בדמות ההסכמות ההיסטוריות בוועידת האקלים של פריז. הסכנה שלפיה עד 2100 הטמפרטורות יעלו בארבע מעלות (ויסכנו חלר מיכר מאוכלוסיית העולם) התעדכנו ל-3.7 מעלות צלזיוס ובעקבות ההסכמות יעמדו לבסוף על עלייה של 2.7 מעלות צלזיוס במאה השנים הבאות. העולם גם מתחיל לקחת ברצינות את האנרגיות החלופיות והשקעות של מאות מיליארדים מופנות להפקת אנרגיה נצחית מהשמש, מהמים ומאדמת העולם.

אז אמנם הכול נראה רע ומר, בוודאי כאן במזה"ת. לעומת זאת, בפרספקטיווה רחבה העולם הופך למקום בטוח וטוב יותר משנה לשנה. אסי דיין כתב פעם ש"מלחמות ישנן בשפע וצרות כאן לא חסר". האמת היא שבשנת 2015 יש פחות מלחמות ופחות צרות – ועם התנהגות טובה ותשומת-לב כך זה עשוי להימשך.

 

29 בדצמבר, 13:00

2 תגובות

  1. העולם רגוע יותר ב-2017? הצחקתם אותנו, מכל מקום יש לנו דמעות בעיניים. ארה"ב תתקוף את צפון קןריאה בפצצה "הגדולה מאי-פעם"? שר ביטחון יפציץ את רצועת עזה "עד שהם יזעקו "געוואלד" (באידיש?). דאע"ש העביר פעילות גם לאפריקה.
    ויתברך השם, שומר העם הנבחר.

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS