ראשי » למה ? » פייסבוק מפחדת מפיטמה

פייסבוק מפחדת מפיטמה

מלחמת הרשת בעירום הנשי נתקלת בהתנגדות נשים מהזן החדש

מאת איתן/ה לשם

קמפיין רשת חדש נועד לאתגר את קברניטי פייסבוק ואת מדיניות המין הפוריטנית שלהם. אחרי שקיבלו "על הראש" מחברי הקהילה הגאה בשנה שעברה בעקבות חסימת פרופילים של גברים שהזדהו כנשים, פייסבוק פתחה לכל משתמש אפשרות להגדרה עצמית של זהותו המינית. אך המאבק לשחרור המרחב האלקטרוני מכבלי ההגדרה המינית עדיין רחוק מלהסתיים.

הקמפיין שמתויג doihaveboobsnow# נועד להצביע על הצביעות שבמדיניות אישור/פסילת התמונות של פייסבוק. בעוד שתמונות של גברים חשופי חזה (ויותר) מעטרים (וחבל) את קירות הפייס, כל תמונה המציעה רמז לפטמה מוסרת מיד על ידי האלגוריתם המתוחכם של הארגון הענק. כאילו, למה? כדי להגן על הילדים, כמובן.

המגדר המשתנה הוא אחד מנושאי השנה החריפים בעולם. גברים הם נשים, נשים הן גברים וההגדרות הישנות נזרקות אט-אט מהחלון. פייסבוק ואינסטגרם, אפליקציית התמונות הפופולרית שבבעלותה, נמצאות תמיד ארבעה צעדים אחרי המהפכה ומביטים בה ממרחק.

קבוצת נשים טראנסיות יצאו נגד מדיניות הפסילה של פייסבוק והוכיחו גם את הצביעות של מי שמתיימרים להיות חדשניים וצעירים. הן צילמו את החזה שלהן חשוף כשהן לבושות כנשים וכגברים והוכיחו את טענת הפטמה והאפליה שלהן: התמונות שתויגו כ"גבריות" אושרו ללא בעיה ואילו תמונות הפטמה "הנשיות" נפסלו.

facebook1

חזה נשי או גברי? קורטני דמון עם שאלה שמבלבלת את דיקטטורת הרשת   צילום: פייסבוק

מעבר לאפליה המגדרית המובהקת, בין נשים לגברים, מוצג כאן קושי מובהק של רשת חברתית שרוצה להיות מדורת-השבט, אך מתקשה להתייצב מאחורי  התקדמות השבט עצמו. מהו עירום נשי בעידן הזה? האם גבר שלובש שמלה הוא אישה? ולמה בכלל צריך לפסול נשים שמעוניינות לצלם עצמן בחזה חשוף?

התארגנות נשית שנועדה "לשחרר את הפטמה" – freethenipple# – נוסדה גם היא בפייסבוק ונשים מכל העולם מעלות תמונות שלהן, חשופות חזה, תוך כדי שהן מאתגרות את הרשת לאשר או לפסול אותן. מצד פייסבוק כל החלטה תיענה בגל של ביקורת.

חברות הקבוצה לשחרור הפטמה אף הוציאו את מאבקן מהמרחב הווירטואלי אל הפיזי והן עורכות צעדות בחזה חשוף שנועד לומר לציבור: עירום הוא עירום הוא עירום, ואם לגברים מותר אז בוודאי גם לנשים. הבעיה היא שפייסבוק מגדיר את הפטמה הנשית כאיבר-מין ואילו את הפטמה הגברית לא. אפליה מובנית ובעייתית.

פייסבוק ואינסטגרם (השייך לה) מתירות תמונות הנקה, שד עם צלקות לאחר ניתוחי כריתה, או צילומים אמנותיים של שדיים. אבל זו לא חוכמה. הרשת מאשרת את מה שכבר אושר – ציבורית וחברתית.  וכמו במתן האפשרות לגולשיה להדביק את דגל הגאווה לתמונת הפרופיל שלהם, מהלך שאושר בעקבות החלטת ביהמ"ש העליון לאשר נישואי החד-מיניים, היא נגררת אחרי המהפכה ולא מובילה אותה.

facebook2

מצאו את ההבדלים: הימנית נפסלה ע"י פייסבוק. השמאלית אושרה. מה ההבדל?

הנשים המוחות, בין אם נולדו כאלה או לא, מנסות לברר מהו שד כפי שמוגדר ע"י פייסבוק? האם הוא כזה בגלל שמעליו פנים נשיות מאופרות? הן גם מנסות לאתגר את הרשת בשאלות כמו: כמה סנטימטר שד הוא אמנותי וכמה מיני? ומי מחליט על כך?

פייסבוק משתמשת באלגוריתם מתוחכם שבוחן מאות מיליוני התמונות והפוסטים ומחליט האם הם "ראויים" לפרסום במרחב הווירטואלי. האלגוריתם הזה סיבך את החברה לא פעם עם פסילות שרירותיות שהביכו את ענקית הרשת. את נחת זרוע-הפסילות חש גם אתר זה שנאלץ פעמים אחדות לעמוד על רגליו האחוריות בכל הנוגע לחופש המידע ולהתעמת עם פייסבוק בערעורים מיידים שלחלקם התלוותה התראת הליך משפטי. הרשת מתקפלת ברוב המקרים האלה מאחר שהיא אינה מעוניינת ביחסי ציבור גרועים. והיא התנסתה גם בתביעות ייצוגיות שבהן נאלצה לשנות את החלטתה. אפשר להניח כי גם במקרה המוזר של השד היא תתקפל ותתיר לנשים לפרסם את פיטמתם כפי שנראה להן.

בתביעת-ענק מסוג אחר, שהוגשה השבוע נגד אפל בבית משפט אירופאי, נטען כי החברה מחבלת לכאורה בכוונה במכשירי האייפון שלה באמצעות שדרוגי התוכנה שלה, כדי להגביל את משך החיים של המכשיר – כדי לאלץ משתמשים לרכוש מכשיר חדש.

גם במאבק הזה הציבור מתחיל להחזיר מלחמה לשליטות הרשת באיום על הפגיעות הכספית והציבורית הפוטנציאלית שלהן. זה מאבק ארוך ומתיש מול חברות המגלגלות מיליארדים אבל ההון העתק הרי זורם מההמונים, שמתחילים לתבוע מהשליטים להפסיק להתערב בחייהם.

כעת פייסבוק תידרש לענות על שאלה הנשמעת קלה אך למעשה קשה וחריפה מאוד: האם יש לי פטמה? האם היא רכושי שמותר לי לעשות בו כרצוני? התשובה עתידה לשנות את המרחב הווירטואלי כולו.

 

5 בינואר, 15:40

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS