ראשי » למה ? » ציפורים כועסות על הפליטים

ציפורים כועסות על הפליטים

הקדימון לסרט ״אנגרי בירדז״ כבר עורר את הימין הקיצוני בארה״ב. באמת?

מאת אסף דודאי

אחד משחקי המובייל הראשונים שהפך לתופעה גלובלית היה ״אנגרי בירדז״. המשחק, שבו בעזרת מקלע ענק יורים ציפורים כועסות כדי להרוג חזירים, שבר את כל שיאי ההורדות במכשירי אייפון ואנדרויד כאחד ועדיין מחזיק בתואר ״המשחק המורד ביותר של כל הזמנים״. חברה פינית קטנה שמאחורי המותג המצליח, רוביו, (Rovio) המשיכה לשחרר עוד ועד גרסאות בחינם ורבים תהו איך – והאם – הם יעשו מזה כסף.

אז הנה, בחודש מאי עומד לצאת סרט של ״אנגרי בירדז״ ואחריו השרשרת הארוכה של מרצ׳נדייז (מוצרים נלווים). סוני, החברה שהפיקה את הסרט, העלתה השבוע לרשת את הקדימון – 90 שניות חביבות של אנימציה לילדים והוריהם. אך מהומת עולם פרצה ברשת, במיוחד בצידה הימני.

בפורומים ורשתות חברתיות של גזעני אמריקה , The Alt Right הכריזו מיד על הסרט כאלגוריה ל״פלישה המוסלמית לאירופה״, מה שידוע ברחבי העולם השפוי כ״משבר הפליטים באירופה״. אנשי הימין, בפרץ חיוביות יוצא דופן, היללו את נקודת המבט האנטי-מוסלמית שהסרט לכאורה מציג.

״סוף סוף״, כתב אחד בפורום 8chan, ״סרט שאפשר לקחת  אליו את הילדים מבלי לדאוג״.

אז על מה ולמה? להלן קווי העלילה כפי שניתן להסיק מהקדימון.

באי פסטורלי חיה קהילת ציפורים, רובן שמחות ועליזות מלבד ״רד״, ציפור עם בעיות שליטה בכעס שסובל מהצקות חוזרות ונשנות מחבריו, גם על גבותיו העבותות. לאי מגיעה ספינה ועליה חזירים ירוקים. תושביו מקבלים אותם בשמחה, מלבד רד, החושש שמניעי החזירים לא טהורים – הוא טוען שהם הגיעו כדי לגנוב את הביצים של הציפורים. בעזרת תגבורת של ציפורים, כולן משולי החברה הציפורית, הוא מחליט להציל את האי.

לכאורה, סיפור עלילה פשוט וקלאסי – זר מגיע וגורם לתושבי המקום להביט על עצמם בעיניים מפוקחות. אלפי רומנים וסרטים  נכתבו על אותו קו עלילה. מה הקפיץ דווקא בסרט הזה – ואפילו לא הסרט אלא הקדימון – את הימין הקיצוני בארה״ב? כמה רמזים, רובם ויזואלים.

1

גם חזיר, גם ירוק וגם זקן וTNT: חייב להיות אסלאם קיצוני            צילום מסך

בשניות הפותחות של הקדימון, נראה רד האדום בועט בכדורגל מול יריב קטן בצבע תכלת. זה נתפש כאלגוריה למשחק הגמר במונדיאל 2014 אז הביסה גרמניה את ארגנטינה.

למנהיג החזירים יש זקן, ובסצנת הקדימון שבה הוא יוצא מבטן האוניה נראים ארגזי TNT מאחוריו. חזיר (האסור לאכילה גם על פי חוקי האסלאם) בצבע ירוק (של האסלאם), פלוס זקן פלוס חומרי נפץ – מייד הוחלט כי הוא מייצג את האסלאם, ועדיף הקיצוני.

הכנופיה בראשות רד מורכבת משלוש ציפורים בשחור, אדום וצהוב – צבעי הדגל הגרמני. חזיר אחר שקופץ על חזירה ורדרדה הוכתר מייד כמטאפורה לתקיפות המיניות של פליטים באירופה. ונשר ענק ועצלן, שחי הרחק על צוק ומשתין אל תוך המים – כמובן התקבל כמייצגה של אמריקה (הנשר, החיה הסימבולית של ארה״ב, מופיע על מגוון רחב של סמלים ובראשם החותם הרשמי של הנשיא).

אפילו רגע אחד שבו נראה פנטומימאי לבוש ומאופר בסגנון קלאסי-צרפתי ואומר, ״Oh, My God״ הוכתר כתגובה להתקפת הטרור בפריז.

הקדימון ל״אנגרי בירדז״ שיפטו בעצמכם

חברת סוני  סירבה כמובן להתייחס לרחש השמועות. אך הגולשים לא נמנעו מלהתייחס לחברת סוני. כפי שאחד מהם כתב, ״חשבתי שסוני הם יהודים. מה יוצא להם מזה?״

התשובה שקיבל מגולש אחר בפורום אומרת הכול: ״מזכיר לך שיהודים תמיד מממנים את שני הצדדים של כל מלחמה״.

אחר כתב: ״כל החזירים בסרט הם גברים מיליטנטיים! אין נשים ואין גורי חזירים!״

ולסיכום, ״ללא ספק יותר מדי הקבלות למציאות בשביל שזה יהיה מקרי״.

מעניין שדווקא קבוצת ימנים קיצוניים, שבימים כהלכתם גועשים ברשת נגד כולם, מצאו לנכון הפעם לברך יוצרים של סרט מצוייר על החדרת מסרים אנטי-אסלמיסטים ואנטי-מהגרים לעלילה. עם זאת, מייד צצו גם החוששים מפני סיום הסרט, שלא נחשף בקדימון.

״אין טעם לפתח ציפיות כי הסרט בטח הולך להסתיים עם אותו בולשיט פוליטקלי-קורקט, רב-תרבותי שהוליווד דוחפת לנו כבר עשורים רבים״, חזה אחד.

״או שהציפורים יעשו שלום עם החזירים ויגלו שזה #לא_כל_החזירים – NotAllPigs#״ היגג אחר.

״זה בדיוק הפחד שלי״, סיכם השלישי.

שוב הממסד מאכזב את הימין. שוב הוליווד הליברלית תוקעת אצבע בעיניהם של שמרנים טובים שומרי מצוות. אין צדק בעולם, בטח לא בעולם מצוייר.

 

07 בפברואר, 11:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS