ראשי » המצב » קי-מון לביבי: אל תירה בשליח

קי-מון לביבי: אל תירה בשליח

מאת מערכת פה שם

מזכ״ל האו״ם, באן קי-מון, במאמר דעה בניו יורק טיימס, עונה לסרטון של ראש הממשלה, מבלי להזכיר את שמו . בשבוע שעבר קי-מון אמר כי ׳ההיסטוריה הוכיחה שאנשים תמיד יתנגדו לכיבוש׳ . נתניהו, העלה בתגובה סרטון לרשת בן 30 שניות בו הוא תוקף בחריפות את מזכ״ל האו״ם על דבריו, כמו את האו״ם עצמו . בין השאר אמר נתניהו כי קי-מון ׳מעודד טרור׳ . ״לאחר הסערה הדיפלומטית של הימים האחרונים ועקב דבריו של נתניהו, ושל שגריר ישראל באו״ם דני דנון שמיהר ׳להגן על הבוס׳, כשכולם תוקפים בחריפות את מזכ״ל האו״ם, קי-מון פרסם מאמר דעה בניו יורק טיימס בו הוא מתייחס לדברים . ״׳Don't Shoot the Messenger, Israel׳ הייתה הכותרת, הביטוי המפורסם ׳אל תירה בשליח׳ .

עוד כתב המזכ"ל: ׳אין תירוץ לטרור. אני מגנה טרור באופן מוחלט׳ … ׳כפי שהזהרתי את מועצת הביטחון, התסכול והצער הפלסטיני הולכים ומתעצמים תחת כמעט חצי מאה של כיבוש. להתעלם מכך לא יגרום לזה להעלם׳ …׳פלסטינים – במיוחד צעירים – מאבדים תקווה בפני מה שמסתמן ככיבוש קשה, משפיל ואינסופי׳…׳הפלסטינים חייבים להגיע לפשרות פוליטיות וליצור גוף דמוקרטי יחיד שישלוט בעזה ובגדה המערבית׳ …׳ביקורת נגד האו״ם – או התקפות אישיות עלי – באה עם התפקיד. אך כשדאגה אמתית על קוצר-רואי או מדיניות בלתי-מורלית עולה מכול כך הרבה מקורות, כולל מידידה הקרובים ביותר של ישראל, זה בלתי אפשרי להמשיך בהשתלחויות בכל מבקר של מדיניות זאת׳…׳הגיע הזמן, עבור ישראלים, פלסטינים והקהילה הבינלאומית לקרוא את הכתובת על הקיר: בלתי ניתן להגן על הסטטוס קוו. להחזיק בני אדם תחת כיבוש אינסופי חותר תחת הביטחון והעתיד של הישראלים והפלסטינים כאחד״.

1

באן קי-מון: ״הכתובת על הקיר – בלתי ניתן להגן על הסטטוס קוו״             צילום: AP

המסר האחיד והתקיף של העולם ממשיך להגיע –  הקהילה הבינלאומית קצה בכיבוש ולא תמשיך להעלים עין. קי-מון, בשפה רהוטה, חפה מהתלהמות ומאוזנת, חוזר בסבלנות אין קץ על אותם הדברים שנשמעים פעם אחר פעם בכול העולם. די לכיבוש, די לטרור. אחרי סימון המוצרים מההתנחלויות ע"י האיחוד האירופי והנזיפה של שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, שרמז על אפרטהייד שמתרחש בשטחים, מגיע תורו של מזכ"ל האו"ם.

נדמה שהמפולת המדינית הזו לא הולכת להסתיים בקרוב ופעולותיה של ממשלת נתניהו הרביעית רק מוסיפות שמן למדורה. היעדר החזון המדיני, שכעת ניתן לראות את תוצאותיו גם בשטחים וגם בעזה על מנהרותיה הנחפרות מחדש, לא מטריד את נתניהו אבל מטריד מאוד את ראשי העולם.

אם הם אינם מעניינים את נתניהו, ממשלתו והציבור הישראלי, אם הם בבחינת "או"ם שמום" כפי שהגדיר זאת דוד בן-גוריון, אז מדוע הם נעמדים על הרגליים האחוריות בכל פעם שמישהו בעולם משמיע הערה או ביקרות כלפי ישראל? אם הימין כל-כך צודק, לא מתנצל ולא מפחד אז למה הוא שם לב לכל אדם, ויש הרבה כאלה, שדורש שהכיבוש הישראלי יסתיים?

האו"ם המושמץ הוא אותו ארגון שנתן לגיטימציה להקמתה של מדינת ישראל וההצבעה ההיא בכ"ט בנובמבר היא הגושפנקה הרשמית לקיומה של המדינה. זהו גם טיעון המחץ של ישראלים בכל העולם לכל טענה נגד ישראל, הרי זו מדינה, הראשונה בהיסטוריה, שהוקמה מתוקף החלטה בינלאומית. כעת יכול הארגון שנתן לישראל את עצמאותה לתת את אותה עצמאות לפלשתינאים וישראל הרשמית, של נתניהו, הפכה את מדיניות החוץ שלה לקלף אחד, שחוק וחסר כל חזון – התנגדות מוחלטת להקמת מדינה כזו. למעשה לנתניהו יש התנגדות מוחלטת לכל התקדמות, בכל נושא מדיני. העיקר הכיסא.

הפוליטיקאים מהימין רק מרוויחים כמובן מסניטה במנהיגים עולמיים. הבסיס האלקטורלי שלהם כל-כך בטוח בצדקת הדרך שלו, כל-כך שונא כל מי שלא סר למרות הסטטוס-קוו שכל פעולה של העלבת מנהיג עולמי מלווה במחיאות כפיים. זו גם טרגדיה גדולה למדינה, הימין ששולט בישראל ארבעים שנה לא משכיל להנהיג את הציבור שלו ומנסה להתחנף אליו בכל דרך.

אבל נראה שכדור השלג הבינלאומי ימשיך התגלגל ולהתעצם והבידוד עליו הזהירו ראשי השמאל, שגם מותקפים ע"י אותו ציבור, הולך מתקרב. את נתניהו זה לא מטריד, בעיני הציבור שלו הוא צודק תמיד. קשה להתווכח עם צודקי התמיד אך סופם הוא לטעות טעות קטלנית ואת המחיר ישלם, כרגיל, הציבור הישראלי.

המאמר המלא של מזכ״ל האו״ם, באן קי-מון

01 בפברואר, 12:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS