ראשי » כללי » שוק הנפט משתגע וגורר דאגה עולמית

שוק הנפט משתגע וגורר דאגה עולמית

בלגן: ארה״ב שבה לייצא והמחיר צונח. סין ורוסיה, בצרות. הצרכן מרוצה

מאת צוות פה שם

שפיות ושיגעון בשוק הנפט העולמי מטלטלים בימים אלה את ענף-הסחר הענק. מכלית אמריקאית עם נפט גולמי מבארות טקסס עושה עתה את דרכה לאירופה. זה ייצוא ראשון של נפט אמריקאי, בעקבות הסרת האיסור בן 40 השנה. מי ירוויח מהמהלך ההיסטורי והמלחמה נגד קרטל הנפט אופ"ק? יצרניות הנפט המתחרות ובראשן ארה"ב. אבל גם צרכנים בעולם כולו. מעמד ארה״ב מתחזק על חשבון רוסיה ואופ״ק, באופן שעשוי להפוך את שוק הנפט הגלובלי ל״שפוי״ יותר.

האיסור על ייצוא נפט הוטל לראשונה ב-1975כחלק מהמלחמה של הממשלה האמריקאי בקרטל הנפט אופ"ק – Organization of the Petroleum Exporting Countries. כדי להבין אותו יש לחזור למציאות של אותן שנים, כאשר שוק הנפט היה במצב שונה לחלוטין. עד תחילת שנות השבעים, ארה״ב הייתה מפיקת הנפט הגדולה בעולם, ויכלה לשלוט על המחירים בענף. החרם של מדינות ערב על בעלות-הברית של ישראל בעקבות מלחמת ששת הימים הוביל את ארה״ב להגדיל משמעותית את התפוקה שלה, בניסיון לשמור על יציבות מחירים – אך הוביל למעשה לריקון יתרות הנפט האמריקאיות. המחירים התחילו לזנק, וארה״ב איבדה את תפקידה בשוק לטובת אופ״ק, קרטל הנפט הנשלט ע״י משטרים רודנים. האיסור על ייצוא נפט נועד, אפוא, במקור לשמר את ההיצע המוגבל בתוך גבולות ארה״ב.

אך התפתחות טכנולוגית מרשימה של השנים האחרונות שינתה את פני המשחק: ב-2008 מפיקי נפט עצמאיים החלו ליישם טכנולוגיות חדשות של שאיבה הידראולית, שבמקור יועדו לשאיבת גז מפצלים, גם בשאיבת נפט. ואכן, מאז אותה שנה הפקת הנפט הדחוס בארה"ב זינקה מ–600 אלף ל–3.5 מיליון חביות ביום. בזכות זאת, ארה״ב השיגה שוב שליטה מסוימת בענף.

השליטה הזאת קריטית במיוחד בימים אלה: המצב הביטחוני הרעוע בעירק ובלוב פוגע בהפקות הנפט שלהן. הסרת הסנקציות על אירן גרמו לה ״להציף״ את השוק, ורוסיה, היצרנית הגדולה בעולם, נמצאת בעימות מתמיד עם סעודיה, ויוצרת תחרות מחירים חזקה במיוחד. בקיצור: שוק הנפט העולמי הוא כאוס גאו-פוליטי סבוך ומלא אגו, ובתוכו ארה״ב היא לא פחות מאשר אי של יציבות.

אך לא הכול ורוד בתעשיית הנפט האמריקאית. הבעיה המרכזית היא שהשאיבה בארה״ב בטכנולוגיה החדשה היא תהליך מסובך ויקר יותר, שהופך את הנפט שלה למשתלם פחות ממקבילו הערבי. אם מצרפים לכך את הירידה האחרונה במחיר הנפט (שהגיע בדצמבר 2015 לשפל היסטורי של כמעט עשור), הרי שזו סכנה של ממש לתעשיית הנפט האמריקאית. ואכן, אסדות רבות בארה״ב הפסיקו באחרונה להיות פעילות. כלכלנים אף העריכו כי התעקשותה של ערב הסעודית להמשיך בקידוחי שיא (תוך שבירת הקו שאופ״ק מנסה להכתיב) נובע מהרצון להוריד את מחירי הנפט לרמה כזו, שתאפשר לדחוק את שוק פצלי השמן בארה״ב.

1

בשורות טובות לצרכני הנפט : 490.7 מיליון חביות אמריקאיות פתוחות לייצוא     צילום: בלומברג

הירידה הדרסטית במחירי חבית הנפט הובילו את הכלכלה הרוסית לעברי פי פחת ויחד עם התעצמות הסנקציות המערביות נגדה, מדינתו של פוטין סיימה שנתיים קשות מאוד מבחינה כלכלית מאחר והכלכלה הרוסית נשענת על הקנה, שהתגלה כרצוץ, של בארות הנפט שלה. לא רק רוסיה סובלת מחוסר יציבות כלכלי כשבורסות אירופה מציגות השבוע תנודתיות מדאיגה בנתוניהן עם ירידות דרסטיות. גם וול סטריט לא הגיב בהתאם למצופה על ההכרזות לגבי פתיחת אפיקי מסחר בנפט והשבוע רשמו את הפתיחות הגרועות ביותר מזה 15 שנה. גם הבורסה בשנחאי ממשיכה לצלול אחרי שהתייצבה מעט בחודשים האחרונים מהנפילה החופשית של תחילת השנה. כל הבורסות כולן מושפעות מאוד ממחירי הנפט הצוללים ונראה שלכולם יש אינטרס מסוים בייצוב מחיר החבית.

על רקע השינויים הדרמטיים, החלו חברות הנפט בארה"ב לפעול בקונגרס להסרת איסור הייצוא. אך המהלך, למרות הרציונאל הכלכלי שלו, לא היה פשוט: הדמוקרטים חששו כי מדובר בוויתור לחברות הנפט הגדולות ופעילים סביבתיים יצאו נגד המהלך, בטענה שיעודד את המשך העדפת הנפט על פנייה אנרגיה ירוקה ונקייה. ״הקלת מדיניות הייצוא שלנו היא צעד בכיוון ההפוך לראוי״, הם טענו.

אך כאמור, המהלך זכה בסופו של דבר לתמיכה מספקת, גם של חברי קונגרס דמוקרטיים לא מעטים. והרפובליקאים מיהרו לשווק את הסרת האיסור כהישג פוליטי, ולא רק כלכלי. "העובדות ברורות: הסרת החרם היא חדשות טובות לצרכנים, לכלכלה שלנו, לביטחון הלאומי ולביטחון האנרגטי", התבטאה הסנטורית היידי הייטקמפ ממדינת הנפט צפון-דקוטה. עוד אמרה , כי על ידי פתיחת הנפט הגולמי האמריקאי לשאר העולם, לא רק נספק לבעלות הברית שלנו שותפת סחר יציבה יותר, אלא גם נגרע מכוחן של מדינות כמו רוסיה, ונצואלה והאזורים ההפכפכים של המזרח התיכון שמנצלים את הדומיננטיות שלהם בתחום האנרגיה כדי להשפיע על מדינתנו ועל בעלות בריתנו.

עתה, כשהוסר החרם, מאגרים של 490.7 מיליון חביות מסחריות זמינות ליצוא. הגם שכך, הנשיא עדיין יכול להגבילו במקרים של "מצב חירום לאומי", או אם קיים חשש כי היצוא יגרום מחסור פנימי או לחלופין ייצר עליית מחירים תלולה בארה”ב.

מי הם המרוויחים הגדולים מהמהלך? בראש ובראשונה, כמובן, בתי הזיקוק האמריקאים. הם צפויים להגדיל את התפוקה (בזכות העלייה הצפויה בשולי הרווח בעקבות הייצוא), להשקיע יותר בתעשייה כולה, באופן שאמור לייצר שגשוג בענף. אבל, למעשה, אלה הן בבשורות טובות לכל צרכני הנפט בעולם. כפי שהבהירה הסנאטורית, שוק נפט עולמי שכולל את ארה"ב יהיה יציב יותר, מגוון יותר ותלוי פחות באופ"ק או ברוסיה.

06 בינואר, 12:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS