ראשי » כללי » שיא אולמרט. פחות מושחת, אבל לכלא

שיא אולמרט. פחות מושחת, אבל לכלא

ראש הממשלה הראשון בכלא. יפגוש שם לשנה וחצי נשיא ושרים לשעבר

מאת מערכת פה שם

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ייכנס לכלא ל-18 חודשים, כך קבע בית המשפט העליון בדיון בערעור על תיק הולילנד. עונשו קוצר משש שנות מאסר בעקבות זיכוי חלקי על חלקו בפרשה. הוא זוכה מלקיחת שוחד בשווי של חמש מאות אלף ₪, אך הורשע בלקיחת 60 אלף ₪ לכיסו.

רוב המעורבים האחרים בפרשה זכו להקלות בעונש ולזיכויים חלקיים, ביניהם ראש העירייה לשעבר אורי לופליאנסקי, שאמנם הורשע בכל הסעיפים אך עונשו הומר לעבודות שירות בשל מצבו הרפואי הקשה. שני מורשעים שלא זכו להקלה ובית המשפט העליון הטיל עליהם את רוב האחריות הפלילית לשוחד הם ה"מאכער"' מאיר רבין, עוזרו של עד המדינה שמואל דכנר ז"ל, ו"המתווך" דני דנקנר, לשעבר לא פחות מאשר יו"ר בנק הפועלים. שניהם נידונו למאסר חמש שנים ושנתיים, בהתאמה.

אולמרט התראיין ביציאה מבית המשפט – ולאחר מכן בגלי צה"ל – ואמר: "אבן גדולה נגולה מעל לבי… מעולם לא לקחתי שוחד לכיסי". הוא יתחיל לרצות את עונשו ב-15 בפברואר.

olmert

אולמרט: מרשה לעצמו לחייך אחרי שירדו ממנו ארבע וחצי שנות מאסר                    צילום: גיל יוחנן

תמה ונשלמה אחת מפרשות השוחד החשובות בתולדות המדינה. היא חשובה ומעניינת בגלל המעורבים בה ובראשם רוה"מ לשעבר. אך חשיבותה חורגת הרבה מעבר לכך. בית המשפט המחוזי וכעת גם העליון פסלו בחריפות את תופעת ה"מאכערים", אותם מתווכים הגוזרים קופון עם סגירת עסקאות במסדרונות העירייה ומוסדות אחרים. בכך שלח בית המשפט מסר ברור לתרבות הארגונית של כל העיריות, רובן לוקות במחלה זו, והזהיר: מעתה יידע כל קבלן, יזם ופקיד כי קבלת תשלום על "זירוז", "זימון" ו"החלקת פרויקט" הוא שוחד. נקודה.

אולמרט נראה בצאתו מאולם הדיונים כמי שרווח לו. לא רק העונש שקוצר משמעותית והפך לכמעט-נסבל, אלא הזיכוי מהחלק המרכזי בתיק: העברת כסף מעד המדינה לאחיו יוסי, השוהה בארה"ב. המחוזי הרשיע את אולמרט למרות הטענה כי לא ידע על הסכום הגדול שקיבל אחיו. הטענה ספגה חבטות מבית המשפט העליון: אין "לא יכול להיות שידע", אך על פי העדויות והחקירה לא ניתן להוכיח את חלקו של אולמרט בפרשה.

אבל נראה שבמבט לאחור, כולל כל ההסתעפויות וההבטחות של עדת-המדינה שולה זקן על שחיתות רחבה יותר, נראה שהמדינה התקשתה מאוד להוכיח כי אולמרט אכן לקח סכומי כסף נכבדים לכיסו הפרטי.

zaken

שולה זקן: האם אמרה כל מה שידעה?                            צילום: נמרוד סונדרס

בפני אולמרט עוד שני ערעורים בבית המשפט העליון, על פרשת ראשונטורס, שבה זוכה והפרקליטות ערערה, ובפרשת טלנסקי עם הרשעה וערעור תלוי. מבול החקירות וההליכים נגד האיש, לצד הזיכויים החלקיים או המלאים בתיקים, משאיר טעם מר. הם עשויים להיראות כמסע רדיפה נגד האיש. שכן הוא אכן מושחת ודרכיו לא מקובלות, אך תיקי חקירה נגדו נסגרים בזה אחר זה – חלקם לפני בדיקה מספקת של הרשויות, או בגלל הפעלת נהלים תמוהים על ידי חברו-יועצו. אפשר לתהות מה היה עולה בגורלו של אולמרט אילו על כס היועץ המשפטי לממשלה בתקופתו היה יושב אחר מאשר מני מזוז.

אך אין בפיקנטריה הזו מלהקטין את הפרשה ואת החשיפה הנרחבת שלה זכתה. ישראל, בוודאי במשבר הנדל"ן ההיסטרי שלה, לא יכולה להרשות לעצמה עוד פרשות כאלה, ובוודאי כאשר הן מקלות על עשירים ומקורבים לקדם את עצמם במסדרונות המרוחים בכסף של עיריות ומשרדי ממשלה.

בתוככי מצוקת הדיור זוהי חרפה נמשכת. יש לחסל אותה בכל האמצעים העומדים בפני רשויות החקירה, החקיקה, והאכיפה.

אולמרט מאחורי בריח וסוגר איננו רק המחשה מתועדת של מקרה חמור. הוא סימן לאחרים כמותו המדשדשים בממונם – חלקו תודות לעבירות – ולכל המעורבים ברשת ענפה של דיור לאלה שיש להם – בניגוד בוטה לסיסמה הריקה של "דיור לכול".

תגובה אחת

  1. שולה (לא ההיא)

    חרפה ובושה!! לא רק לנידון, גם לאלה שלא תפסו אותם עדיין

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS