ראשי » עלה ברשת » שנה שלמה בחלל

שנה שלמה בחלל

האסטרונאוט סקוט חוזר אחרי שנה, התקופה ארוכה לאדם בחלל

מאת מערכת פה שם

עד כה היו בחלל 543 בני אדם. הם עזבו את כדור הארץ, בילו תקופת זמן מסוימת בחוץ, וחזרו. אבל אף אחד מהם בילה כל כך הרבה זמן שם למעלה כמו אסטרונאוט נאס״א סקוט קלי.

קלי מרחף בתחנת החלל הבינלאומית מאז מרץ 2015. בחודש הבא הוא ושותפו הקוסמונאוט הרוסי מיכאיל קורניינקו ישלימו את המשימה שלהם – שנה שלמה בחלל, 365 ימים נטולי כוח משיכה. וזו בדיוק הכוונה. השניים נשלחו לתקופה של שנה על מנת לבחון את ההשפעה של העדר כוח משיכה (וליתר הדיוק המדעי – כוח כבידה) על גוף האדם במשך תקופות ארוכות. האח-תאום של קלי, מארק, נשאר על כדור הארץ לשם בקרה – מדויקת ככל האפשר.

בדרך כלל אסטרונאוטים נשלחים לתחנות חלל לתקופות של 180 יום. השהות הארוכה ותוצאות המחקר יסייעו לתכנון משימות עתידיות ארוכות טווח, כמו הטיסה לכוכב הלכת מאדים – האמביציה הלוהטת ביותר של מדעני החלל והקוסמוס.

מאדים נמצא בראש סדר העדיפויות של סוכנות החלל האמריקאית, ובעקבותיה של מאמצי החלל העולמיים. ניתן לחוש בכך, כרגיל, עם עליית קרנו של הכוכב האדום גם בהוליווד בעקבות הסרט "להציל את מארק וואטני", שהרי שיתופי פעולה בין הוליווד לנאס"א אינם חדשים ולרוב מתבצעים כדי להזרים עוד תקציבים למשימות החלל. בשנה החולפת גם הציפו תמונות חיות ממאדים את המסכים על כדור הארץ בזכות טיוליה של הגשושית שנחתה בשלום על הכוכב. בין היתר נמצאו על הכוכב גם מים מאובנים ואף רמזים על מים זורמים, דבר המרמז על קיום חיים. לא רק נאס"א מתכננת לשלוח משימה מאוישת למאדים, גם היזם אלון מאסק ותוכנית החלל שלו spaece x רוצים לעשות זאת ואף הקציבו להם יעד – הצבת אדם על פני הכוכב עד 2024.

1

יום 304 של סקוט קלי: ההקפה ה-4,864 סביב כדור הארץ   מחשבון הטוויטר של סקוט קלי

ובחזרה לתחנת החלל, לפני מספר ימים קלי ערך ראיון עם גולשים דרך אתר Reddit. הוא טען, בין השאר, שחיבור האינטרנט בתחנת החלל נוראי, איטי כמו בימים של מודם טלפוני. בכל זאת, הוא הצליח לענות על שאלות גולשים רבות. הנה כמה מעניינות במיוחד:

מה הדבר המוזר ביותר בלחיות ללא כוח משיכה?

הרגליים. היבלות והעור הקשה בכפות הרגליים מתקלפים בחלל, אז כפות הרגליים נהיות רכות כמו של תינוק. אך מצד שני, על גב הרגל יש לי עור קשה ומחוספס כמו של תנין, כי אני נותן דחיפות עם הרגליים שלי בשביל לנוע ממקום למקום.

איך זה לישון בחלל?

זה הרבה יותר קשה לישון כאן מאשר במיטה בכדור הארץ, בגלל שתנוחת השינה היא אותה תנוחה שבא אתה נמצא במהלך כל היום. אתה לעולם לא מקבל כאן את תחושת הרוגע כמו על כדור הארץ אחרי יום ארוך. ויש המון רעש מהתחנה עצמה, אז אני משתמש באטמי אוזניים. בקשר לחלומות, לפעמים יש לי חלומות חלל ולפעמים חלומות כדור הארץ – והם מטורפים.

2

לישון כמו תינוק? לא בדיוק (אסטרונאוט פייר סלרז)                  צילום: נאס״א

(בעיית השינה היא תופעה מוכרת בקרב אסטרונאוטים בתחנת החלל. רובם סובלים מחוסר שינה בגלל האופי הכה שונה של השינה בחלל. רבים מהם נאלצים לקחת כדורי שינה על מנת להצליח להירדם. נאס״א מנסה לפתור זאת, שוב, לקראת המשימה למאדים, אז הטיסה עצמה תמשך שנים).

למה תמיד בכול התמונות שלך אתה משלב ידיים?

בחלל הידיים לא שמוטות לצד הגוף כמו על כדור הארץ בגלל שאין כוח משיכה. זה מרגיש מוזר כשהן פשוט מרחפות לפני, אז זה יותר נוח פשוט לשלב אותן. גם בזמן השינה צריך לדאוג שהן לא ירחפו, אני דוחף אותן לתוך השק שינה.

3

סלפי בחלל, בידיים שלובות                מחשבון הטוויטר של סקוט קלי

מה הדבר הכי דוחה שנתקלת בו בחלל?

בדרך כלל זה קשור לשירותים. לא מזמן הייתי צריך לנקות מיכל לא קטן של שתן מעורבב עם חומצה. מערבבים עם חומצה בשביל שהשתן לא יפגום בצנרת בזמן שהוא עושה את דרכו למיכל.

איך הגוף מרגיש אחרי כל הרבה זמן באפס כוח משיכה?

השרירים והמפרקים שלי מרגישים מצוין. אין שום לחץ או כאב. אני מתמתח לפני שאני מתאמן – שעה וחצי כל יום – בגלל שהשרירים לא מתאמצים, הם כל הזמן במצב השהייה. ולחץ הדם נמוך יותר כי הוא לא צריך להילחם בכוח המשיכה.

מה יקרה אם תנסה לשים מלח על האוכל שלך?

זה יהיה אסון להשתמש בכל דבר שהוא אבקתי. תלוי בכמות, אך סביר להניח שנאלץ לכבות את מערכת האוויר בתחנה בשביל למנוע מהאבקה להתפשט. יש לנו מלח נוזלי שאנחנו משתמשים בו. מאותה הסיבה, צריך להיזהר שמתעטשים, כי אם לא אתה תמצא את העיטוש שלך מרחף בחדר אחר.

מה הדבר הראשון שתאכל כשתחזור לכדור הארץ?

סביר להניח שפרי, או מלפפון, שהאחות הרוסייה תיתן לי ברגע שימשכו אותי החוצה מהקפסולה לאחר הנחיתה.

מה דבר אחד שישתנה בך לאחר שתחזור?

אני אעריך יותר את הטבע.

03 בפברואר, 16:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS