ראשי » שם, שם » שלג על ניו המפשיר

שלג על ניו המפשיר

תוצאות הבחירות במדינה יעצבו את המשך המרוץ לנשיאות

מאת אסף דודאי

הסיבוב השני בבחירות הפנים-מפלגתיות בארה״ב מגיע לניו המפשיר. לאחר שאייווה נתנה את שריקת הפתיחה בשבוע שעבר וטרפה את הקלפים בשתי המפלגות. השאלה הגדולה: האם גם תושבי ניו המפשיר יפתיעו.

שלג כבד שיורד במדינה הכניס את הקמפיינים של כל המתמודדים להילוך גבוה – עידוד הבוחרים להצביע וסיוע להגעתם. במדינה עם 26 אחוז מהמצביעים שעדיין לא החליטו, התוצאות עשויות להפתיע, שוב.

באייווה, שני המועמדים שהיו ״בטוחים״ בניצחון התאכזבו. דונלד טארמפ, שבמשך חודשים הוביל שם בסקרים, הפסיד את המקום הראשון לטד קרוז. והילארי קלינטון, שהייתה אמורה לקחת את המדינה בהליכה, בקושי הצליחה לעשות זאת בריצה, וגם זה היה על חודם של קולות מעטים.

טראמפ עשה ברוגז ל-24 שעות אחרי ההפסד הכואב, ואז פרץ לטוויטר במלוא הכוח והלשון הפוגענית. האשים את קרוז שרימה בבחירות וגנב את הבכורה. כרגיל בחירת מילים אומללה, אך אכן התברר כי פעיליו של קרוז הפיצו ביום הבחירות שמועות שקריות על בן קרסון, הנוירוכירורג-לשעבר שכוכבו דעך, שכאילו פרש מהמרוץ וכך זכה הסנטור מטקסס בקולות רבים של קרסון. קרוז הספיק להתנצל על הבדיה, אך היא סייעה בניצחון המפתיע שלו.

המנצח השני היה מרקו רוביו, שסיים במקום שלישי חזק מאחורי טראמפ ונהפך בן-לילה למועמד רלוונטי, לאופציה למשבצת ״מועמד הממסד״. טראמפ וקרוז אינם זוכים לתמיכת המפלגה הרפובליקאית. טראמפ נחשב מטורלל מדי וחסר כל ניסיון, ולעתים גם היגיון, וקרוז פשוט מאוד לא אהוד. המפלגה רוצה מועמד משלה, מתון אך שמרן ובעל סיכוי למשוך קולות מהאמצע בבחירות בנובמבר.

rubio

מרקו רוביו: רוב העיניים עליו לקראת ניו המפשיר                  צילום: טוד הייסלר

אחרי ניו המפשיר, מועמדים שלא צלחו יפרשו, ואז יתחילו קולות רבים לזרום למועמד הממסד (מי שלא יהיה) כנגד טראמפ וקרוז. זו הדרך היחידה להביס אותם – כשכל המועמדים עם אחוזים חד-ספרתיים יפרשו ותיוותר אופציה אחת ושפויה. כרגע אלו מרקו רוביו, ג׳ב בוש וג׳ון קייסיק, מושל אוהיו, שזכה לתמיכת הניו יורק טיימס כמועמד הרפובליקאי הראוי ביותר.

רוביו, לאחר שהפתיע באייווה, ספג מתקפות אכזריות בזמן העימות הרפובליקאי האחרון. שלושת המושלים, ג׳ב בוש, ג׳ון קייסיק ובעיקר כריס כריסטי, מושל ניו ג׳רזי חד ומהיר לשון, קרעו בעימות את רוביו לגזרים על חוסר הניסיון שלו, הרקורד הבעייתי מהסנאט והתשובות האוטומטיות שפלט כמו מחשב מקולקל. רוביו חזר ארבע פעמים, כמעט מילה במילה, על כך שברק אובמה ״ידע בדיוק מה הוא רוצה – לשנות את המדינה ולא לתקן אותה״ וכריסטי קפץ על המציאה עם לעג על "נאום 25 השניות שהוא למד בעל פה״.

כריס כריסטי מרסק את מרקו רוביו

הסקרים צופים ניצחון משכנע ונוח לטראמפ בניו המפשיר, עם קרוב ל-30 אחוזים מהקולות. על המקום השני נאבקים קרוז, רוביו, בוש וקייסיק, לכל אחד מהם בין 12 ל-16 אחוז. בגלל שיעור הסטייה בסקרים, פלוס-מינוס ארבע, it's anyone's game – כל אחד מהם יכול להגיע למקום השני.

*     *     *

בצד הדמוקרטי, ברני סאנדרס צפוי לנצח את קלינטון ביותר מעשרה אחוזים, בסביבות 55 אחוזים מול 40 שלה. זה כמובן מה שצופים הסקרים, שכשלו באייווה בשני המחנות. אך ניו המפשיר היא מדינה-שכנה לוורמונט, מדינת-האם של סאנדרס, מה שנחשב ליתרון מוכח בארה״ב. אפשר להניח שניצחון קלינטון בניו המפשיר יוביל לגל הפיטורים הנרחב ביותר בקרב חברות הסקרים שידעה אמריקה מעודה.

קלינטון יודעת שתפסיד את ניו המפשיר, והיא חורקת שיניים על כך. התסכול שלה התבטא במתקפה חזיתית על סאנדרס, שלמרות התדמית האנטי-ממסדית שהוא מטפח קיבל תרומות מגופים בוול-סטריט. הקמפיין של סאנדרס לא מצמץ ואמר בפשטות שקלינטון משקרת.

בניסיון נוסף לערער את ההובלה של סאנדרס, קלינטון שלחה את ביל, הנשיא לשעבר שכוכבו שלו מסרב לדעוך, לנסות להציל קולות בניו המפשיר. הוא נשא נאום תוקפני כנגד סאנדרס, בניסיון להוציא את האוויר החם, הלוהט, מבלון הקמפיין שלו. בין היתר, האשים את סאנדרס בחוסר רצינות, העדר ניסיון ביצועי, תחמנות, התקפות שוביניסטיות כנגד הילארי ומה לא – הכול בשפה בוטה.

עד כה כאמור המחנה הדמוקרטי שמר על מראה פנים של קרב מכובד וחף ממתקפות אישיות כדוגמת הרפובליקאים, ובעימותים ביניהם קלינטון וסאנדרס הביעו הערכה הדדית. שיגורו של ביל ״לעשות את העבודה השחורה״ היא הימור מסוכן, שהתפוצץ בפני הקלינטונים ב-2008, כאשר נקטו טקטיקה כמעט זהה כנגד אובמה. הציבור לא אהב את זה אז, וגם הפעם התגובות לא אוהדות. בהופעה נוספת בניו המפשיר ביל ריכך את הטון ואף אמר לקהל, ״אני צריך להיזהר במה שאני אומר״.

08billclinton-web-master675

ביל קלינטון בניו המפשיר: עושה את העבודה המלוכלכת של אשתו               צילום: גטי אימג׳ז

הרבה מונח על השולחן בניו המפשיר בעבור כל אחד מהמועמדים. לאחר טבילת האש באייווה, עכשיו הזמן להוכיח סיכוי אמתי להיבחר. ההצבעה במדינה זו היא אישית, מאחורי פרגוד, שלא כמו אספות העם באייווה. ועל פי חוקי ההצבעה במדינה, תושבים שאינם רשומים באף מפלגה רשאים להצביע לכל אחד מהמועמדים. זה פתח להפתעות ותנודות במיוחד וכאמור, כש-26 מהמצביעים העידו על עצמם כי טרם החליטו עבור מי ישלשלו את הפתק הנכסף.

על אף שהמדינה מציעה בסך-הכול 23 צירים לרפובליקאים מתוך 2,380, ו-32 צירים דמוקרטים מתוך 4,047, הכיסוי התקשורתי הנרחב יכול לבנות או לשבור שם מועמד. ובכל זאת, שלושת הנשיאים האחרונים, קלינטון, בוש ואובמה, הגיעו רק למקום שני בניו המפשיר.

הדוגמא של קלינטון היא המעניינת ביותר. ב-1992 קיבל באייווה רק 2.81% מהקולות, אך בניו המפשיר, למרות המקום השני שתפס, כבר קיבל 24.78% מהקולות. הוא הוכתר מיד בתקשורת The Comeback Kid, מה שנתן זריקת עידוד חיונית לקמפיין שלו והפנה אליו את אור הזרקורים. אך זה לא הספיק לו. ב״סופר טיוזדיי״ הוא זכה רק באחת מבין שבע המדינות, עדיין לא ויתר וכמובן זכה במועמדות המפלגה הדמוקרטית והוציא את בוש האב מהבית הלבן.

אבל בניגוד לאז, הקמפיין הנוכחי מאופיין בקוצר רוח. המועמדים, התקשורת והציבור רוצים להחליט, ומהר. לארה״ב הליך הבחירות הארוך ביותר בעולם, מועמדים עולים ויורדים ברכבת-שדים של סקרים ועימותים. נראה כי מצד אחד הציבור מאס בחודשים הארוכים, אך מצד שני אינו מצליח להחליט. כאמור, זאת רק תחילת הדרך הפתלתלה לבית הלבן.

 

9 בפברואר, 12:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS