ראשי » כללי » טראמפ: הר הבית בידיו

טראמפ: הר הבית בידיו

מאת גדעון סאמט

הוא כבר עשה היסטוריה. בעסקים גדולים. ובבית שהיה לאחד האיקונים של האדריכלות הניו-יורקית ויעד עלייה לרגל.

עכשיו היה הטראמפ, עם בלורית המהלכת לפניו, לנשיא האמריקאי הראשון שעולה להר-הבית בזמן כהונתו.

הוא בא לשם – מקום מקודש לשלוש הדתות שראשיתן ביהדות –  כשהוא נתון למסכת חקירות מאיימת. האיש יצרן חדשות ממולח. לביקורו קדם מסע לערב-הסעודית, שהפקידה בידיו סכומי-עתק, תמורה על הררי נשק ותרומת-ענק לדרבון הכלכלה האמריקאית. המלך סעוד ישב לידו מרותק. שר החוץ שלו פלבל בהתרגשות. בקהל התכנסה האליטה הסעודית שמסוגלת לקנות את ארה"ב פעמיים.

והוא אחז בחרב, מתנת המלך שאישיו החזיקו בחרבות זהות. גם מבחינה זאת עשה היסטוריה. טראמפ לא משלם על כל דבר. לכן לא הסכים להעביר את שגרירותו לבירה. זאת דרישת המלך סעוד, בדרך אל לחץ לוויתור ישראלי בירושלים המזרחית, שנכבשה ממלך מוסלמי אחר, עבדאללה. הוא דחק בישראל לנהל מו"מ רציני עם אבו-מאזן על השטחים הכבושים, כולל ירושלים המזרחית. נתניהו בלע, אך בלבו פנימה פלט ביריקה.

285895

טראמפ ורעייתו מלניה עם נחיתתם בארץ הקודש. אפוף בסיפורים יהודיים.  צילום: רויטרס

כל זה היה אפוף בסיפורים יהודיים. איוונקה, בת הנשיא, ובעלה ג'רארד קושנר – יועצו הבכיר – הם יהודים אורתודוקסים. לקראת המסע לסעודיה קיבלו אישור רבני לטוס בשבת. בטקס השבעת , טראמפ, שנערך בערב שבת, נזקקו לאישור מרב. מי? לפי התקשורת, היה זה רב קהילת ישורון במנהטן אשר גייר את איוונקה. הוא הכחיש נמרצות וברוח הזמן כינה את הסיפור "פייק ניוז".

ובינתיים, כפי שכותבים בסדרות הקומיקס המצוירות, עניין הפשרה הטריטוריאלית שאליה חתר טראמפ הומר בהבטחות וושינגטון כי קשריה עם ישראל  לא יופרעו. הידידה הגדולה ביותר של ארה"ב באזור – על פי ההגדרה ההיסטורית מהבית הלבן – תישאר כזאת. אך אחד העיתונים הכתיר השבוע ידיעה על יחסי ארה"ב-ערב  – "ארה"ב הסעודית".

חפשו עוד על טראמפ באתר "פה שם", posham.co.il  , מגזין-הרשת עם מיטב הכותבים בארץ. מאז הקמתו בראשית העשור צבר מאות אלפי גולשים.     

22 במאי, 19:00

11 תגובות

 1. טראמפ כבר הפך וסיבך את תגובותיו חצי תריסר פעמים. הוא נשיא המעצמה הגדולה בעולם, אבל הצרה שלנו היא הידידות העמוקה שלו עם נתניהו. יעזור לנו השם משניהם.

 2. לביביהו יש עובדות אלטרנטיביות: שתו לי אכלו לי רודפים אותי על לא עוול בכפי ועוד פנינןת.

 3. התאזרו בסבלנות, זונות סמול בכסף.
  העולם – וגם המדינה הזו – עובר תילוע.
  בקרוב מאד נפרד מכם.

 4. עובדות אלטרנטיביות?? שקרים בע" מ..

 5. בעב"מ – עירבון לגמרי בלתי מוגבל, והאיש הא עב"ם

 6. בכל זאת צדקתם מראש עם טראמפ. האיש הזה חבר טבעי של נתניהו. רוב האמריקאים שונאים אותו. הוא שונא זרים, בעיקר פליטים שמבקשים – כמו ההורים שלו – מקלט בארה"ב. הילארי קלינטון קיבלה רוב עצום אבל שיטת הבחירות הביאה עליהם אותו. ברשתות שם ראיתי פייסבוק של אישה שהזכירה את הפזמון "But the lady is a tasmp" – סלנג לפרוצה.

 7. צודקים, אבל עם טעות כתיב:
  BUT THE LADY IS A TRAMP

 8. חרד מאוד (חילוני)

  ביבי נתניהו אכן המציא מציאות מדומה, אלטרנטיווית. אפשר לדעתו לחיות כאן לנצח ככובשי השטחים. הרי השם המקורי שלהם הוא יהודה ושומרון. אז מה עושים שם הערבים?
  אבל זה לא הוא בעצמו – עם ישראל מחזיק אותו בשלטון כבר תשע שנים — יותר משנות השלטון של בן גוריון. רוב העם לא מכיר בישות ובעם פלסטיני. מוכן לשלוח את בניו ובנותיו להיהרג ולהיפצע ובלבד שלא תקום מדינה פלסטינית. את ערביי ישראל הוא מפלה בלי בושה.

  זה אכן sur-real בהתגלמותו. ולא פלא שמילון וובסטר מצא שאלה המילים שמחפשים הכי הרבה באתר שלו.

  צריך לשנות את המילון הלאומי ביחס לפלסטינים וערביי המדינה. אם לא – המדינה הזאת היא שתשלם את המחיר היקר ביותר. ובינתיים, חפשו ברשת ותמצאו תחזיות רבות על סימני הקץ של ישראל.

 9. באמת אי אפשר שלא לחזור לטראמפ. קוקו, או גאון? כנראה שניהם ביחד. בשביל ישראל הוא נראה טוב. באמת? קשה לדעת עם המנהיג המיוחד הזה שמדבר ומכחיש את עצמו. מה שהוא רוצה למען הסדר עם הפלסטינים נכון וצודק. אבל אין לדעת אם מחר לא יאמר את ההפך. ביבי כמו אח תאום שלו. מעריכים זה את זה אלא שביחד הם יכולים להיות אסון למדינה. גם אם ירצה בבטן, נתניהו לא יכול להוציא משם קריאה להסדר על יו"ד. אם יקרא – יקרעו אותו במפלגה שלו.

 10. טראמפ הוא משענת קנה רצוץ. יש עליו חקירות. ובתקשורת האמריקאית צופים שהוא עשוי לגמור בהדחה – impeachment זה כבר קרה בתולדות אמריקה.

  כמו שאמרה פעם אמריקה למנהיג ישראלי – "תודה, חבר" – אנחנו צריכים להגיד לטראמפ המזגזג "שלום-שלום, ולא להתראות".

 11. כפי שצפה אתר זה, עם רקורד נאה של התגשמות, אנחנו כבר צופים עכשיו בתחילת הסוף של תהליך הדחה שלא היה כמותו מאז פרשיות של ריצ'רד ניקסון ושל ביל קלינטון.

  החקירות נגד טראמפ ייגמרו בהדחתו – או בהתפטרות דרמטית שבה יקרב את הקץ הבלתי נמנע.

  אמריקה, עד לאחרונה מנהיגת המערב, היא כבר לא מה שהייתה פעם.

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS