ראשי » כללי » ביבי, הנפילה – ותקופה חדשה

ביבי, הנפילה – ותקופה חדשה

אולי בדרך לאסון לאומי

מאת גדעון סאמט

כפי שקרה פעמים רבות בהיסטוריה, גם שלנו, שינוי עמוק מתרחש לכאורה פתאום. בית-המקדש נהרס פעמיים על ידי מעצמות שירשו זו את זו, במרווח זמן גדול אך בערך באותו מועד. קנאים חדי-חושים נמלטו מירושלים, ובמערות קומראן של מדבר יהודה חיברו את הספר החשוב ביותר שנכתב אי-פעם.

שלוש הדתות העיקריות בתבל אז – וכיום – צצו שם. צליבת ישו נעשתה בקצה דרך שמאמיניו מקדשים אותה, מכירים כל קטע ממנה ושבים אליה לפולחנם. וייה דולורוזה , "דרך הייסורים".

ישראל, עיוורת ודי חרשת, אולי בדרך לשם.

אל מולדת העם היהודי עשו אבותיה את דרכם בהנהגתו של איש גאוני. הוא שחרר אותם מסבלותם. שבט שמוצאו כנעני ירד בשעתו מצרימה, ספג את תרבותה – לדעת משה ואהרון, יותר מדי – וקיבל על עצמו את השם "חבירו". לימים סייע בעבדותו לבניית הפירמידות. הוא התענה תחת ידי הפרעונים, נפוץ לאורכה של צפון אפריקה. ולבסוף שב אל מכורתו. ה-חי"ת והעי"ן התחלפו, כפי שהן נוהגות עד היום. הם נעשו "עברים".

 *     *      *

הגירתם במשך הדורות נעשתה בשני צירים. האחד, צפונה אל הארץ המובטחת. אלא שמשה הקפיד כי "דור המדבר" יתחלף כולו במשך עשרות שנים של נדידה. שם האכיל אותם משמיים ב"מן" המסתורי, שלא היה אלא תופעת-טבע מוכרת, והנחיל להם את התורה ומצוותיה.

הציר השני היה מערבה לאורך צפון היבשת. חלקם השתקעו בארצות ה"מאגרב" (מערב). משם המרוקאים, התוניסאים, האלג'ירים, שחלקם התבוללו במקומות יישובם. השאר חצו את מיצר גיברלטר אל ספרד של היום. משם, ומהתפוצה העיראקית, באו ה"מזרחים".

אך רבים נותרו באירופה. סייעו לשינוי פניה, הוציאו מתוכם אינטליגנציה שהעלתה תרומת ענק לציוויליזציית "המערב". אחרים התגלגלו אל מה שנעשתה ארצות הברית – שליטת המערב מאז נפילת האימפריה הבריטית. יהדות-אמריקה נעשתה לשם-דבר.

שם משפחתי המקורי הוא סמ"ט. כך איית סבי, שהיה הראשון להסביר לי כי פירושו "סור מרע ועשה טוב". אבי שמעון, עיתונאי, גירש את הגרשיים והוסיף את האל"ף כדי שיקל על הגיית השם.

11

אולי בעצם הוא עדיף, אפילו עם שרה. בנימין נתניהו

*      *      *

מראשיתה הייתה ישראל מיליטנטית, לא סרה מרע. כפי שתיאר זאת דוד בן-גוריון, בראיון ישן שנחשף באחרונה, הוא ויתר מראש על תביעות-שטח של המדינה הצעירה. "רק צבא וכוח", אמר, "יבטיחו גבולות הארץ". הוא הזכיר למי שאינם יודעים, כי "מפת החלוקה" של האו"ם הייתה איום חמור על קיומה, שטח מפוצל, וללא ירושלים חופשית. "רק צבא וכוח יאפשרו הביטחון!", אמר בהידוק שפתיים והגיית ההברות הצעקנית, המפורסמת.

אלא שהמדינה הנולדת תפסה שטחים פלסטיניים על מאות אלפי יושביהם. היא הרחיבה את כיבושיה, בעוד הישראלים נוטשים את מפא"י ההיסטורית ומפלגת העבודה ופונים ימינה, אל תוך תקופה חדשה. מנחם בגין היה לגיבור לאומי. אני זוכר, כנער, את שידור הרדיו הצעקני (והמרגש) שלו על הריסת האנייה "אלטלנה", מול חוף תל אביב עם נשק ותחמושת ל"ארגון הצבאי לאומי", אצ"ל, שאיים במלחמת אחים. שמעתי אותו ברחוב פרוג, מאות מטרים אחדים משם, ורצתי – כמו רבים מאוד – לצפות בחיזיון לאחר הריסתה בתותחי ה"הגנה" מהחוף.

*       *      *

עכשיו, עמוס בפלסטינים תאבי-חירות, נמשך כיבוש הרסני, דו-כיווני – לעברם וכמובן גם כלפי האוחזים ב"שטחים".

ובינתיים, כפי שמקובל לכתוב בשולי ה"קומיק סטריפס", הסיפורים המצוירים, גוברת תאוות הישראלים לשטחים שבידינו. העם צועד בסך ימינה, בתקופה חדשה, אל אסון לאומי. אם נתניהו ייפול, יירש אותו ימין קיצוני ממנו, מתלהם.

אבל – בלשון המקרא המסתלפת אצלנו – העם אינם רואים את הקולות. וכנראה רבים מייחלים למעין-בגין. אילו אכן צץ כיום, היה מממש את קריאת הכיכרות מאז עם משמעותה הכמעט-פשיסטית: "בגין, בגין, מלך ישראל".

האלטרנטיווה בימין הישראלי בשנות 2000 היא משהו כמו בנט.

השיח הפוליטי האופוזיציוני, תוכנו וסגנונו, אף גרוע מאיש זה. לא מצטייר משם קצה-קצהו של פוטנציאל מנהיגותי.

וכי מי היה מאמין, אי-אז בעשורים הראשונים למדינה, כי יבוא יום – אכן, תקופת אסון חדשה – שדמות כבגין תהיה מה שנחוץ לגוש הימין המדולדל באישים כדי לגבש כוח כמקובל, ואף שולט, בכמה מהמתוקנות שבדמוקרטיות.

אז שיהיה כבר ביבי. מילא, אפילו עם שרה.

06 באוגוסט, 13:00

11 תגובות

 1. טראמפ כבר הפך וסיבך את תגובותיו חצי תריסר פעמים. הוא נשיא המעצמה הגדולה בעולם, אבל הצרה שלנו היא הידידות העמוקה שלו עם נתניהו. יעזור לנו השם משניהם.

 2. לביביהו יש עובדות אלטרנטיביות: שתו לי אכלו לי רודפים אותי על לא עוול בכפי ועוד פנינןת.

 3. התאזרו בסבלנות, זונות סמול בכסף.
  העולם – וגם המדינה הזו – עובר תילוע.
  בקרוב מאד נפרד מכם.

 4. עובדות אלטרנטיביות?? שקרים בע" מ..

 5. בעב"מ – עירבון לגמרי בלתי מוגבל, והאיש הא עב"ם

 6. בכל זאת צדקתם מראש עם טראמפ. האיש הזה חבר טבעי של נתניהו. רוב האמריקאים שונאים אותו. הוא שונא זרים, בעיקר פליטים שמבקשים – כמו ההורים שלו – מקלט בארה"ב. הילארי קלינטון קיבלה רוב עצום אבל שיטת הבחירות הביאה עליהם אותו. ברשתות שם ראיתי פייסבוק של אישה שהזכירה את הפזמון "But the lady is a tasmp" – סלנג לפרוצה.

 7. צודקים, אבל עם טעות כתיב:
  BUT THE LADY IS A TRAMP

 8. חרד מאוד (חילוני)

  ביבי נתניהו אכן המציא מציאות מדומה, אלטרנטיווית. אפשר לדעתו לחיות כאן לנצח ככובשי השטחים. הרי השם המקורי שלהם הוא יהודה ושומרון. אז מה עושים שם הערבים?
  אבל זה לא הוא בעצמו – עם ישראל מחזיק אותו בשלטון כבר תשע שנים — יותר משנות השלטון של בן גוריון. רוב העם לא מכיר בישות ובעם פלסטיני. מוכן לשלוח את בניו ובנותיו להיהרג ולהיפצע ובלבד שלא תקום מדינה פלסטינית. את ערביי ישראל הוא מפלה בלי בושה.

  זה אכן sur-real בהתגלמותו. ולא פלא שמילון וובסטר מצא שאלה המילים שמחפשים הכי הרבה באתר שלו.

  צריך לשנות את המילון הלאומי ביחס לפלסטינים וערביי המדינה. אם לא – המדינה הזאת היא שתשלם את המחיר היקר ביותר. ובינתיים, חפשו ברשת ותמצאו תחזיות רבות על סימני הקץ של ישראל.

 9. באמת אי אפשר שלא לחזור לטראמפ. קוקו, או גאון? כנראה שניהם ביחד. בשביל ישראל הוא נראה טוב. באמת? קשה לדעת עם המנהיג המיוחד הזה שמדבר ומכחיש את עצמו. מה שהוא רוצה למען הסדר עם הפלסטינים נכון וצודק. אבל אין לדעת אם מחר לא יאמר את ההפך. ביבי כמו אח תאום שלו. מעריכים זה את זה אלא שביחד הם יכולים להיות אסון למדינה. גם אם ירצה בבטן, נתניהו לא יכול להוציא משם קריאה להסדר על יו"ד. אם יקרא – יקרעו אותו במפלגה שלו.

 10. טראמפ הוא משענת קנה רצוץ. יש עליו חקירות. ובתקשורת האמריקאית צופים שהוא עשוי לגמור בהדחה – impeachment זה כבר קרה בתולדות אמריקה.

  כמו שאמרה פעם אמריקה למנהיג ישראלי – "תודה, חבר" – אנחנו צריכים להגיד לטראמפ המזגזג "שלום-שלום, ולא להתראות".

 11. כפי שצפה אתר זה, עם רקורד נאה של התגשמות, אנחנו כבר צופים עכשיו בתחילת הסוף של תהליך הדחה שלא היה כמותו מאז פרשיות של ריצ'רד ניקסון ושל ביל קלינטון.

  החקירות נגד טראמפ ייגמרו בהדחתו – או בהתפטרות דרמטית שבה יקרב את הקץ הבלתי נמנע.

  אמריקה, עד לאחרונה מנהיגת המערב, היא כבר לא מה שהייתה פעם.

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS