ראשי » עלה ברשת » של מי השכונה הקשה הזאת

של מי השכונה הקשה הזאת

נשיא סין מבקר במזה"ת, שופך כספים ונכנס לוואקום שהשאיר אחריו אובמה

מאת איתן לשם

נשיא סין, שי ג'ינפינג, סיים ביקור של שלושה ימים במזה"ת עם נחיתות בסעודיה, מצרים ואירן. זהו הביקור הראשון של מנהיג סיני באזור מאז 2009 והוא משלים את השנה התזזיתית של הנשיא הפעלתן, שביקר בלא-פחות מ-14 מדינות. אובמה, מנהיג העולם החופשי, ביקר ב-11, רק לשם השוואה. מה אומר מסע הדילוגים הזה ברחבי העולם? שסין מוכנה למהפכה השנייה שלה –  הידוק אחיזתה והשפעתה בעולם.

סין שומרת בעקביות בארבע העשורים האחרונים על מעמד של "שוחרת שלום" שאינה מתערבת בסכסוכים עולמיים. היא חברה קבועה בכל הפורומים הגלובלים המשפיעים, אך רואה את עצמה גורם מאזן ולא יוזם. הביקור החדש באזור מרמז שסין אולי מוכנה ללכת צעד אחד קדימה.

הנשיא הגיע עם חבילת הטבות וצ'ופרים מקומיים: 7.6 מיליון דולר לרשות הפלסטינית, חתימה על 21 הסכמים לשיתוף פעולה עם מצרים השוקעת בתחומים רבים, הידוק הקשרים עם ספקית הנפט הגדולה סעודיה וסלילת יחסים כלכליים עם אירן המשתחררת מעול הסנקציות הכלכליות.

סין היא יבואנית הנפט הגדולה בעולם והעניין שלה באזור שבו טמון רוב הנפט העולמי הוא מובן. שי הודיע על בניית מעין "דרך משי חדשה" שתחבר את סין לאירופה ותזרים אל המדינה נפט מהיר וזול יותר. בסעודיה ובמצרים כבר מסתובבות חברות סיניות הבונות במרץ כבישים, מחלפים ונמלים.

לסין היה חלק בהשקה של תעלת סואץ השנייה ויחד עם סעודיה היא לקחה גם חסות על הספינקס המצרי שקיבל כתף קרה מהפטרון האמריקאי בעקבות ההפיכה הצבאית שם. סין גם פועלת ביתר שאת באפריקה ובונה שם ללא הרף תשתיות שמציבות אותה בעמדה נוחה להעצמת מעמדה ביבשת השחורה.

1

נשיא סין ומלך סעודיה: דרך משי חדשה תסלול את דרכה של סין להשפעה עולמית  צילום: AFP

לא רק רצונות כלכליים עומדים בבסיס הביקור המסקרן הזה. שרשרת התבטאויות והתרחשויות מסמנות כי סין רוצה לחתור, לראשונה בתולדותיה, גם למרכז ההשפעה הגלובלי. שי הכריז בפסגת הליגה הערבית כי ארצו מאמינה בפתרון שתי המדינות לבעיה הפלסטינית, אחת יהודית ואחת פלסטינית בגבולות 67', שבירתה היא ירושלים המזרחית.

לכאורה אין חדש, אך זו הפעם הראשונה שנציג רשמי סיני, בוודאי כה בכיר, מתבטא כך בפה מלא ובגלוי. ממשלת סין פרסמה במקביל מסמך רשמי – "מסמך המדיניות הערבית" – שמציע גישה דיפלומטית מיוחדת למדינות האזור, כקונטרה למדיניות הכוח וההתערבות הצבאית של מדינות המערב. סינים הגדירו את ההתערבות כזאת שהביאה "יותר רעל הרסני מאשר פתרון קסם".

סין, אפוא, אינה מעוניינת להיות אמריקה ושי לא הולך להכניס את חייליו למוקדי הסכסוך הבוערים בעולם. אבל הוא בהחלט פסע צעד קדימה בכל הנוגע למעורבותו בבוץ המזרח תיכוני. ואחרי שאזרח סיני נרצח ע"י חיילי דאעש, הודיע שי כי יחמיר את הבדיקות בגבולות ויספק הגנה נרחבת לאזרחיה, המתרבים מאוד באזור.

החלל הריק שהשאירו שתי כהונות אובמה עם מדיניות הבדלנות שלו הולך ומתמלא ע"י שחקניות עולמיות שלא היו יכולות להיכנס לאזור כשהוא נשלט לחלוטין ע"י ארה"ב. מצרים הסינית, סוריה הרוסית וסעודיה המבקשת הגנה מכל הבא ליד, הופכים את השכונה למזרח תיכון חדש, נטול אמריקה ופתוח להשפעות אחרות. סין, כך נראה, עומדת להיכנס בעוצמה אל תוך הקלחת. השאלה היא איך בדיוק תעשה זאת והאם באה כדי להישאר.

25 בינואר, 15:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS