ראשי » כסף » אלפאבית: האימא של גוגל

אלפאבית: האימא של גוגל

חברת-העל של גוגל נוצרה בדמותו של לארי פייג׳

מאת אסף דודאי

כשלארי פייג׳ הגיע ב-1995 למחלקה למדעי המחשב של סטנפורד היו לו שני רעיונות לתזת הדוקטורט שלו: מכוניות שנוהגות את עצמן, ושימוש בלינקים באינטרנט על מנת לשפר את החיפוש ברשת. המנחה שלו המליץ לו לבחור בחיפוש.

20 שנה מאוחר יותר, החברה שהקים עם עוד דוקטורנט למדעי המחשב, סרגיי בין, רשמה מחזור של 60 מיליארד דולר בזכות אתר האינטרנט הידוע והחשוב ביותר שיש – גוגל. ב-2015 גוגל גם הפכה לחברת-בת, subsidiary. קשה לחשוב על גוגל, ענקית החיפוש והפרסום, אחת החברות הרווחיות בעולם ההיי-טק ובכלל, כחברת-בת. אבל כך קרה. באוקטובר, פייג׳, שכיהן כמנכ״ל גוגל, הודיע שהוא ובין הקימו את אלפאבית, האימא של גוגל.

במהלך השנים, רבות תודות לסקרנות של פייג׳, גוגל הלכה והתרחבה לממדים כמעט בלתי הגיוניים. זה לא רק שהבסיס האינטרנטי של החברה התרחב – החיפוש, הפרסום, יוטיוב, הדפדפן כרום, מערכת ההפעלה למובייל אנדרויד, גוגל+ וגוגל-פליי – אלא פייג׳ הוסיף עוד ועוד חטיבות בחברה שחקרו ופיתחו מוצרים שאין להם קשר לגוגל, או אחד לשני.

רשימה חלקית:

גוגל X – מעבדת אינקובטור שמפתחת מכוניות שנוהגות את עצמן, רחפנים לשליחויות, ועוד פרויקטים סודיים

גוגל וונטורז וגוגל קפיטל – גופי השקעה

פייבר – תשתית אינטרנט מהירה במיוחד, כרגע זמינה במספר מצומצם של ערים אמריקאיות

נסט – מכשירים חכמים לבית

סיידוולק – פיתוחים עתידיים לערים חכמות

סאליקו – חברת ביו-טק שחוקרת פתרונות אנטי-אייג׳ינג

זו כאמור רשימה חלקית, במיוחד בגלל שתחת ״גוגל X״ מתרחשים מיליון ואחד דברים עם פוטנציאל להתפתח לעסקים בפני עצמם. המכוניות האוטונומיות למשל, שפייג׳ כבר חשב עליהן ב-1995, נמצאות בשלבי פיתוח אחרונים ויגיעו לכבישים בשנים הקרובות מאוד, גג עד 2020.

1

לארי פייג׳: הכול מעניין אותו          אילוסטרציה: ג׳ורג׳ דומרדזקי

כשפייג׳ הכריז על הקמת אלפא-בית, הוא אמר שהוא רוצה לפנות את זמנו מעבודה היומיומית של ניהול חברה מורכבת כמו גוגל. הוא מינה את סונדאר פיקיי למנכ״ל גוגל ואמר שהוא ״יתמקד בתמונה הגדולה״. התמונה, אכן גדולה.

אלפאבית חולשת על כל כך הרבה תחומים, אין חברה שדומה לה. גם אי אפשר באמת לקרוא לה ״חברה״. היא יותר מטרייה שתחתיה עובדות חברות רבות ושונות. והחברות האלה כולן ניזונות מהעסק של גוגל. וכאן נכנסת הגאוניות של פייג׳: הוא ראה שגוגל עושה כל כך הרבה כסף, שהיא יכולה לממן פעילויות נרחבות רבות.

וכך התנהלה גוגל כבר שנים ארוכות. הסקרנות המדעית של פייג׳ הפכה פעם אחר פעם לעוד פרויקט שמושקעים בו מיליונים ועוד חברה שמקימה גופי מחקר יקרים. עוד רשימה חלקית: ביו-טכנולוגיה, אנרגיה גרעינית, טיסות לחלל, אינטליגנציה מלאכותית, תכנון אורבני. זה אמנם נקרא כמו רשימה רנדומלית לחלוטין, ובמידה מסוימת זה אכן כך – רשימה של תחומי עניין של מיליארדר סקרן.

והיד עוד נטויה. פייג׳ אמר כי הוא ובין מתכוונים להמשיך לחפש ולמצוא עוד טכנולוגיות להשקיע בהן, להקים עוד ועוד חברות תחת המטריה של אלפאבית. ״בגדול, המודל שלנו הוא למצוא מנכ״ל חזק שינהל את העסק, כשסרגיי ואני עומדים לשירותם כשצריך״.

בראשון בפברואר אלפא-בית תשחרר את דו"ח ההכנסות של הרבע האחרון של 2015, הזדמנות ראשונה להציץ בהכנסות והוצאות של כל אותן חברות ופרויקטים מלבד גוגל עצמה. הסקרנות בסיליקון וואלי, כמו בוול-סטריט, בשיאה. לרבות מהחברות שמרכיבות את אלפא-בית אין אפילו עדיין מנכ״ל, ואחרות לא ידוע בדיוק במה הן עוסקות. דו"ח ההכנסות יהיה מעין מבוא עם פירושים לעתיד.

2

עדשת מגע עם צ׳יפ, אחד ממני פרויקטים רבים של אלפא-בית

פייג׳ הוא אדם שקט שלא מחפש את אור הזרקורים. מאז 2013 הוא לא נשא דברים בציבור, בניגוד למנכ"לים אחרים מעולם ההיי-טק שנוהגים להשתתף בכנסים רבים ולהציג מוצרים חדשים באירועים לתקשורת. סטיב ג׳ובס הפך את מנכ״ל ההיי-טק לפרסונה גדולה מהחיים, בדומה לגורדון רמזי שהוציא את השפים מאחורי הסירים לקדמת הבמה. אך פייג׳ מסרב להשתתף בחגיגה. בכנסים של גוגל, וישנם רבים כאלה – Solve for X, Sci Foo Camp, Google I/0 – אפשר למצוא אותו מסתובב עם המהנדסים ומנהל שיחות מסדרון, לא על הבמה.

כשהשיל מעליו את עול המנכ"לות של גוגל, פייג׳ למעשה השלים את המהלך שהוא מתכנן כבר שנים. במכתב למשקיעים הוא ציין, ״סרגיי ואני לגמרי בעניין של להתחיל דברים חדשים״. אלפאבית, שנוצרה בדמותו, היא כמו חלום של כל גיק סקרן – משאבים בלתי סופיים לנסות דברים חדשים.

טעימה ממוחו הקודח של פייג׳

28 בינואר, 12:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS