ראשי » עלה ברשת » תשובות ברשת גם על שאלות-החיים

תשובות ברשת גם על שאלות-החיים

אוטופיה: האינטרנט, ואובמה, נתרמים לענות מתוך ענן גדול של זוטות

מאת צוות פה שם  

האינטרנט, אוטוסטרדת המידע האינסופית של העת החדשה, נדרש לא פעם לדון בשאלות הגדולות של החיים. חלון החיפוש של גוגל הפך לבאר משאלות-הידע של כולם – שאלו ככל העולה על רוחכם והתשובה תגיע. שרתי גוגל גם שומרים את מאגר הידע הזה – כל פוסט שהועלה, כל מאמר שעודכן, כל שאלה שנשאלה. אוטופיה של חוכמת ההמונים.

לגוגל גם היכולת לפלח טרנדים בצורה שלא הייתה כמותה בעבר. למשל, מה הנושאים שעניינו אותנו בנקודה זו אחרת של הזמן, וגם במהלך תקופות שונות בזמן. זהו כלי חשוב מאין כמוהו למדוד ולהבין את רחשי לב הציבור. למשל, במהלך כהונתו של ברק אובמה הנושאים הפוליטיים שזכו להכי הרבה חיפושים היו חוקי אחזקת נשק, נישואים חד-מיניים וחינוך.

אך פעם בכמה חודשים, אולי אף שנים, עולה נושא שבאמת ובתמים מאתגר את האינטרנט. שאלה, קיומית, שנוגעת כמעט לכל בן אנוש על הכדור, ושגם האיש החזק בעולם, נשיא ארה״ב, נדרש להתייחס אליה במלוא כובד הראש.

ופעם בשנה בערך אובמה מתייצב לראיון עם כוכבי יוטיוב, אותן אושיות שצברו מיליוני צופים, שאוספים שאלות מהקהל שלהם לשאול את הנשיא. זוהי כבר מסורת, הזדמנות של הנשיא להתחבר אל הקהל הכי מחובר ולענות על השאלות שמעסיקות את העם שלו. הפגישה השנה נערכה ב-15 בינואר, בסטרימינג חי לאומת היוטיוב. הנשיא ישב לשלושה ראיונות רצופים.

הריאיון הראשון, שערך סווזי (Swoozie), היה ברובו קליל ונע בין ענייני תרבות פופולרית לשאלות כמו ״האם דונלד טראמפ רציני?״ אך היה רגע אחד בו סווזי הבין את גודל המעמד והעז לשאול את הנשיא את השאלה שמעסיקה יותר מהכול את האומה האמריקאית בימים טרופים אלה, שאלה שגם הוושינגטון פוסט נדרש אליה במאמר נוקב.

״אדוני הנשיא״, אמר סווזי בכובד ראש ואף שלף עזר ויזואלי שהכין מבעוד מועד, ״העם האמריקאי משתוקק לדעת את דעתך בנושא הזה. אם היית צריך לבחור מכנסיים לכלב שלך, במה היית בוחר?״

1

שאלה קיומית: היא והתשובות עוררו סערת רגשות ברחבי הרשת

הנשיא לא היסס לרגע, הפגין החלטיות של מפקד עליון ופסק, ״המכנס מימין״.

את סערת האינטרנט הזאת התחיל ג׳ארד קלר, סגן עורך במגזין הגברים Maxim, שהעלה את האיור לחשבון הטוויטר שלו וזכה ליותר משלושים-ושלושה אלף שיתופים. קלר, במאמר סחוט-רגשית, הודה שחשבון הטוויטר שלו הפך ל״אזור מלחמה״ תוך שעות ספורות.

וכמו בכל נושא מהותי שכזה, צריך לתת לעם להכריע, לתת לאומת האינטרנט להביע את דעתה בצורה הנחרצת ביותר: סקר בטוויטר. ולהלן התוצאות: 81% מהמצביעים חשבו כמו הנשיא, שכלב צריך ללבוש מכנסיים על שני רגליו האחוריות.

 

הנשיא אובמה שוב הוכיח עד כמה הוא מחובר לעמו, כמה הוא בעצם אחד מהם, חושב ורוצה את אותם הדברים, גם בעבור הכלב שלו.

מזל שיש אינטרנט, לעזור לנו לצלוח גם את השאלות הגדולות של החיים.

 

צפו באובמה מדבר על נושאים פחות רציניים (שאלת השאלות, בערך בדקה 16:30)

18 בינואר, 12:30

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS