ראשי » כללי » 2015 על פי גוגל

2015 על פי גוגל

השנה שהייתה דרך החיפושים שעשינו

מאת צוות פה שם

חלון החיפוש של גוגל הפך למפלט הראשון שלנו. זה טוב וזה רע, וזה גם כבר מחוץ לידינו. כל דבר שקורה, התגובה המידית שלנו היא לשאול את גוגל. והדבר המפליא הוא, שלגוגל תמיד יש תשובות. האמת זה לא גוגל שעונה על שאלתנו. העולם עונה לנו, דרך גוגל.

וכמו בסיומה של כל שנה בעשור או שניים האחרונים, גוגל הפך לברומטר של השנה שחלפה. מה עניין אותנו השנה, מה היו ההתרחשויות שהעסיקו את העולם.

אז הנה מדד החיפושים הגלובלי של 2015: העולם על פי גוגל.

2015 התחילה ברוח קלילה ונוסטלגית כאחד. העולם היה נתון בקדחת האוסקר ובשמלת הפסים הצבעונית ש״שברה את הרשת״ (עוד מושג חזק של 2015). בפברואר העולם נפרד מאחת הדמויות האהובות של העשורים האחרונים, קפטן ספוק, הלא הוא לאונרד נימויי.

באפריל, המציאות הכתה בנו עם רעידת האדמה הנוראית בנפאל, בעוצמה של 9.1. ההרס והחורבן שספגה המדינה הקטנה, כמו 9,000 הנפאלים שנהרגו, איחדו את העולם, שוב, כמו שאסונות בסדר גודל שכזה נוטים לאחד. "?How can I help Nepal״ – כיצד אני יכול לעזור לנפאל? – הייתה השאלה המוקלדת ביותר בעולם ביום רעידת האדמה.

לאחר חודש אפריל הקשה, העולם קיבל במאי מנה גדושה של אופטימיות ושמחה עם ה-Royal Baby, בתם השנייה של הנסיך וויליאם והנסיכה קייט. גם בספטמבר 2014, כשהזוג המלכותי הודיע על ההיריון, הרשת השתגעה. מירב החיפושים לגבי הלידה, היו, אגב, ניחושים וספקולציות לגבי השם שיינתן לתינוקת. השם שניתן לה, שארלוט, היה ההימור הנפוץ ביותר ברשת בימים לפני הלידה.

1

ביוני העולם הפנה את תשומת ליבו לקהילת הלהט״ב בארה״ב. בית המשפט העליון אישר, לאחר מאבק משפטי וציבורי של שלושה עשורים בארה״ב, נישואין חד-מיניים בכל 50 המדינות. זו הייתה החלטת זכויות הפרט החשובה ביותר שקיל בית המשפט העליון בארה״ב מאז שאישר בחוק את ההפלות, באחד התיקים האייקונים, Roe vs. Wade ב-1973.

בצירוף מקרים מעניין, יוני גם היה החודש של קייתלין ג׳נר. האלוף האולימפי האמריקאי, ברוס ג׳נר, אבי משפחת הריאליטי שהגדירה את השנים האחרונות, הקרדשיאנ'ס, שינה את מינו והפך בגיל 65 לקייתלין. המושג ״טרנסג׳נדר״ עבר בין לילה ממחשכי שולי החברה ללב הקונצנזוס.

ביולי העולם התמקד בשני הסכמים משני מציאות: הראשון, הסכם הגרעין בין איראן לקהילה הבינלאומית, והסכם חידוש היחסים הדיפלומטים בין ארה״ב וקובה. שוב צירוף מקרים מעניין. קובה, שלפני כחצי מאה הייתה נתונה בליבה של המלחמה הקרה בין ארה״ב לברית המועצות ומאז הייתה קפואה בזמן, זכתה בחיים חדשים. ואירן, חברת ״ציר הרשע״ התקבלה לחיק העולם בזכות ההסכם ההיסטורי שחתמה.

השאלה המוקלדת ביותר בנושא הסכם הגרעין מוכיחה שוב שגוגל מבסס את עצמו יותר ויותר כמקור החשוב ביותר של ידע: "?What is the Iran nuclear deal" – מה זה הסכם הגרעין האירני? פשוט לעניין.

2

אירוע נוסף שהעסיק את העולם ביולי היה מותו של אייקון – ססיל האריה. המקרה מצער שבו צייד אמריקאי ירה והרג את ססיל האריה, אחד הסמלים של זימבבואה, גרר התעניינות גלובלית בציד לשם הנאה. השאלה השנייה המוקלדת ביותר מראה שהעולם כבר לא מקבל את הפרקטיקה הזאת: "?Why do people hunt lions" – מדוע אנשים צדים אריות? הניסוח הפשוט, הכמעט ילדותי של השאלה, נוגע ללב.

בספטמבר העולם הפנה את תשומת ליבו לביקור של האפיפיור בארה״ב, ובאוקטובר לגילוי המרעיש של מים על המאדים. זה היה סתיו מלא אופטימיות ומחשבות על העתיד, שלא החזיקו מעמד ברגע שהחורף התחיל.

באוקטובר משבר הפליטים מסוריה ששטף את אירופה הגיע לשיאו. זה היה הסיפור המשמעותי ביותר של 2015, מבחינת חיפושים, שהתחיל באפריל כשחמש ספינות נושאות כאלפיים פליטים סוריים טבעו בים התיכון. 1200 איש איבדו את חייהם. מאז ועד אוקטובר גל ההגירה מהמזרח התיכון לאירופה לא ירד ממנוע החיפוש של גוגל, מסמל את גודל האירוע.

נובמבר היה חודש עם פיצול אישיות מובנה בתוכו. מצד אחד מתקפת הטרור שזעזעה את צרפת והעולם כולו ומצד שני, האלבום החדש של אדל. כן, העולם מסוגל לחלוקת קשב. גם במקרה של פריז, השאלה המוקלדת ביותר הייתה גם המידית והפשוטה ביותר: "?What happened in Paris" – מה קרה בפריז? עצם העובדה שהתרגלנו להקליד שאלות לגוגל מראה שמנוע החיפוש הפך לדוד החכם, למורה. וזה אך הגיוני, כי מאחורי גוגל מסתתר סך הידע של העולם כולו. אנחנו למעשה הפכנו לדוד החכם של עצמנו.

סיימנו את השנה, בדצמבר, ברוח החגים עם הפנטזיה הגדולה מכולן: מלחמת הכוכבים. הסרט המצופה ביותר של השנים האחרונות, תופעה תרבותית בפני עצמו, שלט במנועי החיפוש בחודש האחרון של השנה.

מה שחיפשנו מעיד על מי אנחנו

24 בדצמבר, 11:00

השאר תגובה

כתובת המייל שלכם לא תפורסם. שדות המסומנים ב-* הם שדות חובה

Facebook Iconfacebook like buttonRSS